MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wystarczy zgłoszenie i można budować

Grzegorz Skowron
Nie wszystkie domy jednorodzinne można stawiać bez pozwolenia na budowę
Nie wszystkie domy jednorodzinne można stawiać bez pozwolenia na budowę Fot. Adam Wojnar
Prawo. Można już stawiać domy jednorodzinne bez pozwolenia na budowę. Jednak – przypominamy – nie w każdym przypadku

Uproszczenie i przyspieszenie przygotowań do inwestycji oraz samego procesu budowlanego – to cel nowelizacji Prawa budowlanego, która weszła w życie z początkiem tego tygodnia.

30 dni na sprzeciw
Najważniejszą zmianą jest zniesienie wymogu uzyskiwania pozwolenia na budowę lub przebudowę wolnostojącego domu jednorodzinnego.

Zamiast pozwolenia wystarczy jedynie zgłoszenie zamiaru budowy. Konieczne jest dołączenie m.in. projektu budowlanego oraz informacji o obszarze oddziaływania obiektu. Starosta ma 30 dni na ewentualne wniesienie sprzeciwu do zgłoszenia.

Bez pozwolenia na budowę, można realizować inwestycje, które nie oddziałują na sąsiednią nieruchomość. To oznacza, że np. dobudowanie tarasu wymaga starań o decyzje urzędnika, bo taras zmienia obszar oddziaływania modernizowanego w ten sposób domu. To samo dotyczy inwestycji polegającej na podwyższeniu domu o jedną kondygnację czy budowy przydomowego garażu.

Warunkiem koniecznym do rozpoczęcia inwestycji tylko po zgłoszeniu jest także to, by działka, na której będzie stawiany dom, była objęta obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego.

Znowelizowana ustawa pozostawia inwestorowi możliwość budowy lub przebudowy wolnostojącego domu jednorodzinnego w trybie pozwolenia na budowę, jeśli uzna on, że jest to korzystniejsze. W przypadku wyboru takiego wariantu, jeśli inwestor będzie jedyną stroną postępowania, roboty budowlane będzie można rozpocząć bez oczekiwania na upra- womocnienie się decyzji administracyjnej o pozwoleniu na budowę. Dzięki temu inwestor zyska co najmniej 14 dni.

Garaże też łatwiej
Zgłoszenie będzie wystarczające także w przypadku takich inwestycji jak np. garaże wolno- stojące oraz przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) do 35 mkw., parterowe domki letniskowe do 35 mkw., szamba do 10 msześc., przydomowe baseny i oczka wodne do 50 mkw. (do tej pory bez pozwolenia można było budować oczka do 30 mkw.).

Ponadto zgłoszenie ma w określonych przypadkach zastąpić nie tylko dotychczasowe pozwolenie na budowę, ale też pozwolenie na użytkowanie. Rozwiązanie to nieco skróci czas oczekiwania na rozpoczęcie korzystania z gotowych obiektów. Będzie to dotyczyć m.in.: warsztatów rzemieślniczych, stacji obsługi pojazdów, myjni samochodowych, garaży na maksymalnie pięć stanowisk, obiektów magazynowych, budynków kolejowych, a także placów składowych, postojowych i parkingów oraz stawów rybnych.

Mniej dokumentów
Zmiany dotyczą także dokumentów wymaganych od inwestorów.

Przy zgłoszeniu budowy konieczne jest złożenie do zatwierdzenia projektu budowlanego w czterech egzemplarzach – dwa dla inwestora, jeden dla organu zatwierdzają- cego projekt i jeden egzemplarz dla organu nadzoru budowlanego.

Nie jest już wymagane dostarczenie oświadczeń odpowiednich jednostek o zapewnieniu przyłączy energetycznych, kanalizacyjnych i wodociągowych, cieplnych, odpro- wadzających ścieki, telekomunikacyjnych czy lądowych. Inwestor nie musi już informować o połączeniu działki z drogą, bez względu na to, jaki jest to rodzaj drogi. O takim połączeniu trzeba poinformować dopiero wtedy, gdy działka jest położona przy drodze krajowej lub wojewódzkiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski