Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Lutnia. 150 lat” w Wieliczce. Pokazano cenne pamiątki związane z najstarszym w Polsce amatorskim chórem

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Znakomitą wystawę „Lutnia. 150 lat” otwarto w Zamku Żupnym w Wieliczce. Podczas wernisażu nie mogło zabraknąć koncertu słynnego wielickiego chóru
Znakomitą wystawę „Lutnia. 150 lat” otwarto w Zamku Żupnym w Wieliczce. Podczas wernisażu nie mogło zabraknąć koncertu słynnego wielickiego chóru fot. UMiG Wieliczka
Wystawę „Lutnia. 150 lat” otwarto w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. To zachwycająca, wieloaspektowa opowieść o wielickim Towarzystwie Śpiewaczym „Lutnia”, najstarszym chórze amatorskim w Polsce, działającym nieprzerwanie od 1872 roku. Na ekspozycji pokazano liczne nieznane i niepublikowane dotąd materiały dotyczące zespołu, a także prawdziwe perełki.

- Wśród prezentowanych pamiątek znajdują się m.in.: statut chóru z 1874 roku zatwierdzony przez C.K. Austro-Węgier we Lwowie, odznaczenia i statuetki, najstarsze zachowane fotografie, dyplomy, kroniki i plakaty, a także stroje. Wyjątkowo cenna jest hebanowa batuta, którą posługiwał się dyrygent Mieczysław Nigrin (zmarły w 1963 roku muzyk, nauczyciel, górnik i animator życia kulturalnego, otrzymał batutę z hebanowego drewna nabijaną srebrnymi okuciami w 1914 roku, na jubileusz „Lutni" – red.) – podaje Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Towarzystwo Śpiewacze „Muza” – przemianowane na „Lutnię” w 1916 roku – powstało w Wieliczce przed 150 laty, z inicjatywy nauczycieli Franciszka Groele i Aleksandra Duchowicza. Zespół od początku integrował lokalne środowisko, a przynależność do niego była zaszczytem i sprawą honoru przedstawicieli wielickiej inteligencji.

Jak podaje wielickie muzeum, Towarzystwo Śpiewacze było mocno związane z kopalnią soli, wielu jego członków było jej pracownikami, a dyrygentami i prezesami „Lutni” byli chórmistrze orkiestry salinarnej. Początkowo był to chór męski, a w 1881 roku do wspólnego śpiewania zaproszono panie. Do wybuchu II wojny światowej „Lutnia” zajmowała się także wystawianiem oper i miała swoją orkiestrę.

„Lutnia” to „od zawsze” zespół wielopokoleniowy, gromadzący całe rodziny. Od początku działalności, chór uświetnił występami różnorodne spotkania w Wieliczce: od koncertów, majówek i wieczorków muzykalno-wokalnych z tańcami, poprzez obchody rocznic narodowych, po ważne wydarzenia (m.in. odsłonięcie w mieście pomnika Adama Mickiewicza w 1903 roku, poświęcenie kościoła św. Sebastiana po renowacji w 1906 roku czy uroczyste otwarcia Muzeum w kopalni soli w 1966 roku).

Tak jest do dziś. Chór mający w repertuarze utwory dosłownie na każdą okoliczność - od kolęd, poprzez pieśni patriotyczne, religijne i rozrywkowe, po unikatowe pieśni górnicze – występuje bardzo często (nie tylko w Wieliczce, powiecie wielickim i różnych rejonach kraju, ale również za granicą, m.in. we Francji i Niemczech), a jego koncerty gromadzą zawsze wielką publiczność. Od 45 lat dyrygentką „Lutni” jest Jadwiga Szado.

Wystawa "Lutnia. 150 lat" będzie czynna do 16 kwietnia 2023 roku.

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski