Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa papieskich rzeźb przywędrowała do Wieliczki

Jolanta Bialek
Prace Czesława Dźwigaja z cyklu „Via Sancta” można oglądać w centrum miasta. Rzeźby powstały po śmierci polskiego papieża.
Prace Czesława Dźwigaja z cyklu „Via Sancta” można oglądać w centrum miasta. Rzeźby powstały po śmierci polskiego papieża. Fot. archiwum
Sztuka. Na placu Kościuszki stanęły rzeźby prof. Czesława Dźwigaja, przedstawiające Jana Pawła II na różnych etapach drogi kapłańskiej. Ekspozycja pozostanie tu do kwietnia.

Poświęcona polskiemu papieżowi wystawa „Via Sancta” zyskała miano wędrownej, bo od premierowej prezentacji w kwietniu 2011 roku na deptaku przy ul. Powiśle w Krakowie, nieustannie jeździ po Polsce i świecie. Oglądano ją już w Francji, Niemczech i na Litwie, a także w Rzymie (w pierwszą rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II).

W kraju papieską ekspozycję pokazywano m.in. w Łomży, Szczecinie i Krze­szowicach. Od tego tygodnia prace prof. Dźwigaja mogą podziwiać także wieliczanie. Zainteresowanie plenerową ekspozycją, która pojawiła się na skwerze w centrum miasta oraz na dziedzińcu kościoła św. Klemensa 26 lutego, jest duże. Wystawę oglądają dzieci i dorośli, zarówno mieszkańcy, jak i turyści zmierzający do szybu Regis.

Rzeźb jest dziewięć, a każda ma swą nazwę. To: Beati­fi– catus, Polonia, Ecclesia, Mun­dus, Scripto, Oecumeni­cus, Credo, Angelus Domini oraz Totus Tuus.

Niewielkie rzeźby przedstawiają Świętą Drogę (Via San­cta), którą przebył Jan Paweł II – od Katedry Wawelskiej w Krakowie, do Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie. Symbolika prac jest łatwa do odczytania: o roli Częstochowy w życiu polskiego papieża przypomina jego sylwetka „wpisana” w cudowny obraz z tamtejszego sanktuarium, a śmierć Jana Pawła II obrazuje jego rzeźba w Bramie Niebios.

Czesław Dźwigaj, autor ponad 70 pomników polskiego papieża, znajdujących się na całym świecie, o cyklu „Via San­cta” mówi, że nie był robiony na zamówienie, ale z potrzeby serca. Rzeźbiarz wykonywał Świętą Drogą od chwili śmierci Jana Pawła II. Tak powstało osiem rzeźb, a dziewiąta, nazwana „Beatificus”, została wyrzeźbiona już po ogłoszeniu terminu wyniesienia na ołtarze polskiego papieża.

Czesław Dźwigaj ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1977 roku. Jest profesorem nadzwyczajnym, kierownikiem Pracowni Rzeźby w Ceramice na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. Wykłada również sztukę sakralną na U­ni­wer­sytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Rzeźbiarz ma w dorobku nie tylko prace poświęcone polskiemu papieżowi. Jest autorem także pomników o innej tematyce, m.in. „Grudzień 70” w Szczecinie, postumentów Henryka Sienkiewicza w Rzymie i Szcza­wnicy oraz pomnika króla Zygmunta Augusta, który znajduje się w Augustowie.

Wystawa „Via Sancta” jest drugą plenerową ekspozycją – po oryginalnych i monumentalnych rzeźbach Michała Bat­kie­wicza na Trakcie Solnym – która pojawiła się w tym roku w Wieliczce. Papieskie rzeźby pozostaną w podkrakowskim mieście do połowy kwietnia tego roku. Potem powędrują na ul. Franciszkańską w Krakowie, gdzie będą elementem krakowskich uroczystości z o­kazji kanonizacji papieża Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski