Wystawa roku

AN
Tradycyjnie rok akademicki w ASP zamyka największa w Krakowie wystawa. Wszystkie pracownie z poszczególnych wydziałów prezentują u siebie swój roczny dorobek, a w Pałacu Sztuki pokazywane są najlepsze dyplomy.

W najstarszej uczelni artystycznej w Polsce

Tradycyjnie rok akademicki w ASP zamyka największa w Krakowie wystawa. Wszystkie pracownie z poszczególnych wydziałów prezentują u siebie swój roczny dorobek, a w Pałacu Sztuki pokazywane są najlepsze dyplomy.

   Po raz drugi ASP wróciła do tradycji uroczystego otwierania wystaw w swoim najstarszym budynku, przy pl. Matejki 13. Osobną i też już w pewnym stopniu tradycyjną ceremonię ma otwarcie wystawy dyplomów w Pałacu Sztuki.
   Tradycje krakowskiej Akademii i jej nowe poszukiwania najpełniej spotykają się w gmachu przy pl. Matejki 13. O tym mówił m.in. otwierając wystawy rektor ASP prof. Jan Pamuła. Do dawności ASP w kraju radosnych likwidacji i zaczynania od nowa nawiązał także profesor honorowy, wychowanek krakowskiej szkoły i jej wczorajszy gość Andrzej Wajda, który wyznał także, że jako artysta ukształtowany został tu, przy pl. Matejki, w Krakowie.
   W gmachu przy pl. Matejki 13 prezentują się trzy podstawowe wydziały uczelni: malarstwo, rzeźba i grafika oraz scenografia i tkanina artystyczna. Główną część tegorocznego dorobku Wydziału Grafiki można oglądać w jej siedzibie przy ul. Humberta 3, gdzie również mieści się i prezentuje Wydział Architektury Wnętrz. Przy ul. Smoleńsk 9 wystawiają formy przemysłowe, konserwacja oraz grafika książki. Druga część prezentacji dorobku młodych konserwatorów wystawiana jest przy Karmelickiej 16, to również trzecie miejsce prezentacji grafiki. Fotografia - częściowo przy Humberta 3, a zasadnicza prezentacja w Śródmiejskim Ośrodku Kultury przy Mikołajskiej 3.
   W Pałacu Sztuki pokazano 33 najlepsze dyplomy z 6 wydziałów. Tradycyjnie największy udział przypada Wydziałowi Malarstwa. Ewa Guzy z pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, Sławomir Mróz z pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego i rysunkowy aneks do dyplomu Rafała Kowalika zdają się być najciekawszymi propozycjami. Warto zauważyć projekt scenografii i kostiumów Magdaleny Miloś-Kuty, dyplomantki prof. Krystyny Zachwatowicz.
   Wśród dyplomów rzeźbiarskich zauważalna jest Anna Pąśko (dyplom u prof. Bogusza Salwińskiego). Dyplomy z Wydziału Grafiki różne: pomiędzy "Formą otwartą" Justyny Szarowskiej a interesującymi propozycjami plakatów Magdaleny Sapy. Dobrych propozycji grafiki warsztatowej raczej nie ma. Wydział Architektury Wnętrz znów przypomina, że projektowanie mebli w krakowskiej ASP nie wyczerpało swoich możliwości. Trzy dyplomy Wydziału Konserwacji przenoszą nas w świat pomiędzy magią a nowoczesnością. Odmienny charakterem swoich propozycji jest, z natury rzeczy, Wydział Form Przemysłowych, reprezentowany na wystawie 7 pracami dyplomowymi - od kultury stołu po system organizacji ruchu, z bardzo urodziwym "Pojazdem miejskim" (Jakub Osendowski, Anna Werner, pod kierunkiem dr. Marka Liskiewicza) pośrodku.
   Gdy dodać do tego wystawę kopii wykonanych przez studentów Wydziału Konserwacji pokazywaną w Arsenale, duży projekt scenograficzny w galerii PWST i prezentację na Targach Sztuki (tam m.in. obraz studentki nagrodzony na ogólnopolskim konkursie malarskim) - otrzymamy wystawę jedną z większych (jeśli nie największą) w długiej historii krakowskiej ASP.
   Z końcem roku 2004/5 dobiega końca kadencja władz uczelni. Pisaliśmy już, że rektorem na następną kadencję ponownie wybrano prof. Jana Pamułę. Wczoraj była okazja, by poznać prorektorów i dziekanów-elektów, którzy z nowym rokiem akademickim obejmą swoje obowiązki. Nowymi prorektorami będą (a nominalnie już są) prof. prof. Adam Wsiołkowski i Jerzy Nowakowski, dziekanem Wydziału Malarstwa - prof. Roman Łaciak, Wydziału Rzeźby - prof. Bogusz Salwiński (ponownie), Wydziału Grafiki - prof. Stanisław Tabisz (ponownie), Wydziału Architektury Wnętrz - prof. Jacek Siwczyński, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki - prof. Grażyna Korpal, Wydziału Form Przemysłowych - prof. Jan Nuckowski.
   Wyboru nowego przewodniczącego dokonało ostatnio Towarzystwo Przyjaciół ASP. Funkcję powierzono Wojciechowi Taczanowskiemu, prezesowi Wydawnictwa Jagiellonia SA. (AN)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie