Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawy w Muzeum Historycznym można oglądać rękami

Łukasz Gazur
Fabryka Schindlera jest gotowa na przyjęcie osób niewidomych
Fabryka Schindlera jest gotowa na przyjęcie osób niewidomych Fot. Wojciech Matusik
Muzea. To dziś trend w światowym muzealnictwie: instytucje wystawiennicze, chcąc poszerzać grono odbiorców, coraz częściej przygotowują specjalne programy umożliwiające zwiedzanie niepełnosprawnym.

Wśród krakowskich instytucji obok Muzeum Narodowego w Krakowie, które kilka lat temu ruszyło z programem „Zobaczyć niewidzialne”, projekty z myślą o niepełnosprawnych prowadzi Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

– _Chcielibyśmy, by muzeum było naprawdę dla wszystkich (tak nazywa się jeden z naszych programów edukacyjnych), dlatego zapraszamy do uczestnictwa także osoby, które potrzebują trochę innego sposobu przekazywania informacji bądź innej organizacji zajęć. W muzeum od dawna prowadzimy lekcje dla osób z __różnymi dysfunkcjami, więc nie jest to nowy pomysł _– mówi Katarzyna Bury z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Dziś każdy z oddziałów placówki ma w ofercie spotkania dla niepełnosprawnych z cyklu „Muzeomania – Kraków naprawdę dla wszystkich”, jednak mają one różny charakter. Wystawa stała w Fabryce Oskara Schindlera przygotowana jest do indywidualnego zwiedzania przez osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Pod koniec roku 2013 we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier przygotowano teksty opisujące w bardzo dokładny sposób obiekty (tzw. audiodeskrypcja) oraz tłumaczenia na polski język migowy. – Audiodeskrypcja to bardzo dokładny opis tego, co widać. To może być opowieść o stylu obrazów, ale i np. o widoku całej wystawy czy panoramie miasta widzianego z wieży ratuszowej – twierdzi Katarzyna Bury.

Pliki z audiodeskrypcją można pobrać ze strony internetowej lub w kasie oddziału wypożyczyć odtwarzacz oraz słuchawki.

_– W miarę możliwości udostępniamy do oglądania dotykowego eksponaty, jednak są takie obiekty, których nie jesteśmy w stanie objąć rękoma. W takich sytuacjach przygotowujemy pomoce dotykowe, np. wypukłe obrazy, makiety, które przybliżają osobie niewidomej lub niedowidzącej wygląd przedmiotów, o __których opowiadamy _– dodaje Katarzyna Bury.

Oprócz spotkań w oddziałach od dwóch lat MHK zaprasza na spacery po mieście. W planach jest zwiedzanie Plant, którego tematem będzie nie tylko zabytkowe założenie, ale też pomniki i rośliny. W kwietniu w Rynku Podziemnym odbędą się warsztaty „Dźwięki średniowiecza”.

W zeszłym roku reprezentanci wszystkich oddziałów uczyli się tworzenia audiodes-krypcji i podstaw języka migowego, próbowali też poruszać się z zasłoniętymi oczami, pomagając sobie białą laską.__

_– Dzięki takim szkoleniom uświadamiamy sobie, z jakimi przeszkodami mogą się spotkać w naszej instytucji niepełnosprawni. A __to sprawia, że możemy je zlikwidować _– podsumowuje Katarzyna Bury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski