Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Występki na mapie. Zgłoś zagrożenie

Aleksander Gąciarz
Insp. Jerzy Groński sprawdza zawartość mapy zagrożeń dla powiatu proszowickiego. W głębi Agnieszka Adamek, jedna z osób odpowiedzialnych za weryfikację zgłoszeń
Insp. Jerzy Groński sprawdza zawartość mapy zagrożeń dla powiatu proszowickiego. W głębi Agnieszka Adamek, jedna z osób odpowiedzialnych za weryfikację zgłoszeń Fot. Aleksander Gąciarz
Bezpieczeństwo. Z nowego narzędzia, które ma pomóc policji w likwidacji zagrożeń, skorzystało już ponad trzydzieści osób. Funkcjonariusze czekają na następne zgłoszenia.

Widzisz źle zaparkowany samochód, chcesz zapobiec samochodowym „rajdom” pod swoimi oknami, denerwują cię akty wandalizmu lub osoby pijące alkohol w miejscach publicznych? Teraz informację o każdym takim zdarzeniu można umieścić na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policja musi na każde takie zgłoszenie zareagować.

Mapę można łatwo znaleźć na stronie internetowej każdej Komendy Powiatowej Policji. Jej obsługa jest bardzo prosta. Bez zbędnych formalności można zaznaczyć na mapie rodzaj występku (do wyboru jest 25 kategorii) oraz wskazać miejsce, w którym zdarzenie lub zjawisko ma miejsce.

- Jak do tej pory mieszkańcy zgłosili nam już w ten sposób prawie 40 spraw. Zdecydowana większość dotyczyła nieprawidłowego parkowania, picia alkoholu w miejscach publicznych i przekroczenia dozwolonej prędkości - mówi komendant powiatowy policji w Proszowicach insp. Jerzy Groński.

Skutkiem zgłoszeń było m. in. usuwanie źle zaparkowanych samochodów i kontrole prędkości we wskazanych miejscach.

Policjanci mają obowiązek w ciągu dwóch dni udać się pod wskazany przez zgłaszającego adres, a następnie w ciągu pięciu dni podjąć stosowne czynności. Na mapie nowe zgłoszeni są zaznaczone kolorem zielonym, a te będące w fazie weryfikacji na żółto.

Po załatwieniu problemu zgłoszenie z mapy znika. Wczoraj w południe w powiecie proszowickim na mapie widniało 11 zgłoszeń. Dotyczyły złego oznakowania dróg, przekraczania prędkości, używania narkotyków (rejon amfiteatru miejskiego), ale na przykład dwa zgłoszenia z gminy Radziemice informowały o istnieniu dzikich wysypisk śmieci.

- To narzędzie ma nam pomóc w poznaniu opinii społeczeństwa na temat tego, co przeszkadza ludziom w codziennym funkcjonowaniu. Zachęcam, żeby korzystać z tej formy. Mapy są dostępne i proste w obsłudze. Nawet osoby, które słabo posługują się komputerem oraz internetem, powinny sobie bez kłopotu poradzić. My jako Policja nie możemy być w każdym miejscu na terenie powiatu - mówi komendant Groński. Zastrzega jednak, by narzędzia nie nadużywać do zgłaszania wyimaginowanych przestępstw.

Autorzy pomyśleli zresztą o ograniczeniach. Przy pomocy mapy nie można informować o ciężkich kategoriach przestępstw oraz takich zdarzaniach, które wymagają natychmiastowej interwencji policji. Te należy zgłaszać przy pomocy telefonu alarmowego. Poza tym z jednego komputera można dokonać tylko jednego zgłoszenia na dobę.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski