Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wywiercą dziurę na 5 kilometrów

Łukasz Bobek
Nowy Targ. Geotermia Podhalańska, miasto Nowy Targ i gmina Szaflary będą robić nowy odwiert geotermalny. Ma to być źródło gorącej wody, dzięki któremu nowotarskie miejscowości będą miały ogrzewanie.

Szaflary i Nowy Targ zainteresowały się geotermią. Gminy z powiatu nowotarskiego chcą w najbliższych latach ogrzewać swoich mieszkańców podziemną, gorącą wodą. Dlatego podpiszą porozumienie z Geotermią Podhalańską, które będzie zmierzało do powołania do życia Geotermii Nowotarskiej.

W zakopiańskiej siedzibie Geotermii Podhalańskiej ma zostać podpisane porozumienie między spółką, a gminą Szaflary i miastem Nowy Targ.

- To będzie porozumienie, na podstawie którego przystąpimy do prac. Dzięki nim do sieci ciepłowniczej podłączona zostanie gmina Szaflary i miasto Nowy Targ - wyjaśnia Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

W założeniu ma to polegać na tym, że spółka zrobi dodatkowy odwiert (na 5 km głębokości), z którego będzie czerpała ciepłą wodę potrzebną do ogrzania nowych odbiorców.

Plany wykopu ma już opracowane spółka Geotermia. Brakuje jednak pieniędzy na roboty. Szacuje się bowiem, że to może kosztować nawet 50 mln zł.

Dlatego pomysłodawcy chcą pozyskać dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który opracował właśnie program dofinansowania badań związanych z możliwością wykorzystania złóż geotermalnych. NFOŚ pokrywa 100 proc. kosztów przedsięwzięcia, dlatego z wnioskiem wystąpi do niego sama gmina Szaflary.

Odwiert ma być robiony niemal w tym samym miejscu, co obecne odwierty, tyle, że będzie głębszy o około 2 km. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że uda się dokopać do gorącej wody.

Gdy to się potwierdzi, miasto Nowym Targ, gmina Szaflary, spółka Geotermia Podhalańska i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Nowego Targu powołają do życia spółkę Geotermia Nowotarska.

To właśnie ona zajmie się budowaniem magistrali ciepłowniczej z Bańskiej do Szaflar i Nowego Targu. W samym mieście specjalne podłącza do prywatnych domów są już gotowe.

W Nowym Targu główna rura z geotermalną wodą ma zostać podłączona do Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej, który ogrzewa niemal pół miasta ciepłem wytwarzanym w kotłowni na miał węglowy.

- Instalacje MPEC są sprawne, jednak za kilka lat skończą się certyfikaty na filtry kominowe. Poza tym nie wiemy, czy np. 5-7 lat nie będzie w Polsce całkowitego zakazu palenia węglem. Musimy więc poczynić już kroki, żeby się zabezpieczyć na taką ewentualność - mówi Watycha.

Mieszkańcy Stolicy Podhala są za ekologicznym rozwiązaniem. Stawiają jednak warunki.

- Zgadzamy się jeżeli nie będzie ono zbyt drogie dla zwykłego człowieka. O cenach geotermii różne rzeczy się słyszy. Mam nadzieję, że nie uderzy nas to bardzo po kieszeni - mówi Janina Gazda, mieszkanka Nowego Targu.

Sam odwiert to jedno, ale potrzeba będzie jeszcze pieniędzy na wykonanie magistrali. Ile to może kosztować? Według ostrożnych szacunków, koszty budowy sieci mogą oscylować w granicach 100 mln zł.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski