Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wywiozą więcej azbestu

SYP
OLKUSZ. Do połowy listopada na specjalistyczne składowisko zostanie wywiezione dodatkowe 148 ton odpadów zawierających szkodliwy azbest.

Część mieszkańców, zamiast na składowiska wywozi stare płyty azbestowe do lasu. Fot. Jacek Sypień

To kolejna w tym roku akcja usuwania odpadów azbestowych organizowana przez władze gminy. Do końca sierpnia Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania "Alba" z Olkusza odebrało od mieszkańców i wywiozło na specjalistyczne wysypisko 154 ton odpadów zawierających azbest. Kosztowało to 40 tys. 748 zł (264 zł za tonę). Władze miasta zaplanowały w tegorocznym budżecie 50 tys. zł na usuwanie odpadów azbestowych. Poza tym zwróciły się do starostwa o 25 tys. zł dotacji na ten cel. Ponieważ powiat przyznał dotację, gmina ogłosiła przetarg na usunięcie kolejnych 148 ton azbestu. Wygrał go Zakład Gospodarki Komunalnej "Bolesław", który podjął się usunięcia azbestu za 34 tys. 365 zł.

W ubiegłym roku z terenu miasta i gminy Olkusz w pierwszym rzucie usunięto i wywieziono na specjalistyczne składowisko prawie 220 ton odpadów zawierających azbest ze 105 posesji. Jednak jesienią przeznaczono na ten cel dodatkowe 20 tys. zł, jakie trafiły do gminy ze starostwa. Dzięki temu wywieziono odpady azbestowe z kolejnych 40 posesji.

W Olkuszu od 2006 roku jest realizowany "Gminny program usuwania wyrobów zawierających azbest". Od początku prowadzenia akcji wywieziono na specjalistyczne składowiska prawie tysiąc ton odpadów azbestowych. Władze gminy dofinansowały usuwanie azbestu kwotą prawie 300 tys. zł.

Szacuje się, że na terenie miasta i gminy Olkusz zostało jeszcze do usunięcia, prawie 5587 ton samych tylko dachowych płyt azbestowych.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski