Wywrotka żaglówki na Jeziorze Mucharskim! Ratowali...

Wywrotka żaglówki na Jeziorze Mucharskim! Ratowali pięcioosobową rodzinę [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Bogumił Storch

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Przebieg akcji ratowniczej WOPR-wcy z Oświęcimia uwiecznili na tych zdjęciach
1/8
przejdź do galerii

Przebieg akcji ratowniczej WOPR-wcy z Oświęcimia uwiecznili na tych zdjęciach ©Bogumił Storch

To mogło skończyć się tragedią! W sobotę na samym środku nowego jeziora przy zaporze w Świnnej Porębie przewróciła się żaglówka. Cała rodzina znalazła się w wodzie. Uratowały ich kapoki oraz ... WOPR- owcy, którzy przypadkowo mieli tam tego dnia ćwiczenia.
Dramatyczne chwile przeżyły dwie dorosłe osoby oraz trójka ich dzieci, którzy w sobotę pływali Jeziorze Mucharskim.

Zobacz galerię

W pewnej chwili ich żaglówka przewróciła się na samym środku bardzo głębokiego jeziora a cała piątka znalazła się w wodzie. Nikt z uczestników wypadku nie uległ żadnym obrażeniom. Pomogły im założone kapoki, które pozwoliły dzieciom utrzymać się na powierzchni wody oraz ratownicy wodni z Miejskiego WOPR w Oświęcimiu, druhowie z OSP Kryspinów i strażacy zawodowi z Wadowic, którzy, zupełnie przypadkowo, mieli tu akurat tego dnia, międzynarodowe ćwiczenia. Rozbitkowie zostali wyciągnięci z wody i przetransportowani na brzeg a ich łódka odholowana.

- Nie spodziewaliśmy, że podczas ćwiczeń coś takiego zdarzy się naprawdę,ale byliśmy gotowi do działania - mówi nam jedne z oświęcimskich WOPR-owców i tak relacjonuje przebieg zdarzenia:

- Podczas wspólnych ćwiczeń z JRG Wadowice, OSP Kryspinów, SAR DT PSIEEGO.PL oraz USAR Czech Republik na Jeziorze Mucharskim doszło do zdarzenia na wodzie. Wywrócona na środku jeziora łódź żaglowa OMEGA wraz z załogą. Do akcji została zadysponowana jednostka pływająca RATOWNIK I z 4 osobową załogą Grupy Interwencyjnej MWOPR, łódź płaskodenna OSP Kryspinów oraz ponton JRG Wadowice. Z racji odległości od miejsca zdarzenia na miejscu jako pierwsi znaleźli się ratownicy z OSP Kryspinów, po chwili dotarliśmy na miejsce wraz z Jednostką Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach. Rozbitkowie zostali zabezpieczeni i przetransportowani na brzeg. Łódź została podjęta i zaholowana przez ratowników MWOPR.

Na brzeg wezwano policję, która sprawdzała czy uczestnicy wypadku posiadali uprawnienia do korzystania z żaglówki na tym zbiorniku wodnym. Sprawa jest wyjaśniana.

Przypomnijmy. Do niedawna policja, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie (dziś pod nazwą Wody Polskie) oraz Starostwo Powiatowe w Wadowicach ostrzegały, że pływanie na zbiorniku Świnna Poręba jest nielegalne i niebezpieczne. Wokół terenu były ustawione tabliczki, że jest to nadal plac budowy a okoliczni mieszkańcy informowali, że pod wodą są m.in śmieci, pozostałości budowy mostu a nawet całe drzewa.ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Jak się zachować w przypadku kolizji, a jak w czasie wypadku? - rady policjanta

Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!