Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyzwania na 2020 rok w Wieliczce. Powietrze, Fundusz Spójności, nowe szkoły

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tak ma wyglądać szkoła budowana przy Arenie Lekkoatletycznej w Wieliczce. Obiekt ma zostać otwarty jesienią br.
Tak ma wyglądać szkoła budowana przy Arenie Lekkoatletycznej w Wieliczce. Obiekt ma zostać otwarty jesienią br. materiały spółki Solne Miasto
Co jest najpilniejsze do realizacji w gminie Wieliczka? O priorytety - inwestycyjne, społeczne, gospodarcze - na najbliższych 12 miesięcy zapytaliśmy burmistrza podkrakowskiego miasta.

WIDEO: Krótki wywiad

Walka o czyste powietrze

- W tym momencie to kluczowa sprawa nie tylko dla nas, ale dla gmin w całej Małopolsce. Będziemy realizować to zadanie w trzech obszarach: wymiana starych pieców i termomodernizacja budynków, rozwijanie komunikacji zbiorowej, postawimy bardzo mocno na czerpanie energii słonecznej – wylicza burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Plan zakłada, że na koniec 2020 roku wielicki wskaźnik likwidacji dymiących palenisk w ramach projektów realizowanych z pomocą unijną wyniesie 1400 pieców.

Przed dwoma laty gmina zakończyła program solarny, pod szyldem którego kolektory słoneczne zamontowano na kilkuset domach oraz 23 placówkach oświatowych. Obecnie rusza ekologiczny projekt, dzięki któremu w latach 2020-2021 na 240 budynkach mieszkalnych pojawią się ogniwa fotowoltaiczne.

- Jeśli chodzi o komunikację zbiorową, inwestycyjnie gmina już zakończyła projekt. Kupiliśmy autobusy i uruchomiliśmy gminny transport. Teraz musimy go wypromować, by mieszkańcy w pełni go wykorzystywali i podróżowali autobusami, a nie samochodami, które także są „winne” zanieczyszczeń powietrza. W niektórych rejonach gminy komunikacja zbiorowa to novum, ludzie muszą dopiero przyzwyczaić się do niej i wyrobić sobie odpowiednie nawyki – twierdzi burmistrz Wieliczki.

Więcej zieleni w mieście

Sposobem na walkę ze smogiem ma być także powieszanie miejskich obszarów zielonych. W Wieliczce rusza teraz budowa ogromnego parku na Stoku pod Baranem.

Nowy park – czwarty w mieście - powstanie z pomocą unijną. Na cele rekreacyjne zostanie zagospodarowany obszar liczący 124 tys. mkw., (prawie 13 ha) z czego prawie 80 proc. będzie stanowić tzw. powierzchnia biologicznie czynna. Enklawa zieleni ma być gotowa w listopadzie br.

Na wzgórzu, gdzie cenne przyrodniczo jest niemal wszystko zaprojektowano m.in.: siłownie, trawiaste boisko, place zabaw, altany, alejki. Powstaną także miejski park botaniczny i ścieżka edukacyjna oraz punkt widokowy.

Poprawa bazy oświatowej

W związku z reformą oświaty a także rosnącą w lawinowym tempie ilością mieszkańców gminy, Wieliczka potrzebuje pilnie nowych szkół.

W 2019 zakończono rozbudowę SP nr 4 na miejskim os. Krzyszkowice. Takie prace trwają obecnie w Mietniowie (finał w grudniu 2020) roku), a przy SP w Janowicach powstanie w tym roku sala gimnastyczna.

- Tej jesieni zakończy się także budowa integracyjnej szkoły sportowej przy Arenie Lekkoatletycznej. Tę inwestycję prowadzi spółka komunalna „Solne Miasto”, która rozpocznie w 2020 roku także budowę nowej miejskiej podstawówki przy ulicy Jedynaka - mówi Artur Kozioł.

Oświatowe plany na najbliższych 12 miesięcy to także rozpoczęcie prac (m.in. projektowych) związanych z rozbudowę SP w Śledziejowicach oraz wzniesieniem sal gimnastycznych przy szkołach w Byszycach, Sygneczowie i Grabiu.

Fundusz Spójności

W ramach inwestycji o łącznej wartości ponad 160 mln zł powstanie kanalizacja sanitarna w 13 miejscowościach gminy. W ramach projektu dotowanego z Funduszu Spójności trwa także budowa na wielickim os. Bogucice stacji uzdatniania wody i studni głębinowych.

- To przedsięwzięcie jest związane także z ochroną środowiska i strategiczne dla Wieliczki. Jesteśmy jedną z nielicznych gmin w Polsce, która inwestuje obecnie w tak wielkim zakresie (wartość prac w Bogucicach to ok. 40 mln zł) w rozwój infrastruktury wodociągowej – stwierdza szef Wieliczki.

Aktywizacja i integracja mieszkańców

Ma być kontynuowana w oparciu m.in. o projekty realizowane przez Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne „Solne Miasto” i Wielicką Mediatekę.

- W mediatece działa m.in. klub seniora, który grodzi co poniedziałek ponad 100 mieszkańców całej gminy. Przez „Solne Miasto” przewija się co miesiąc tysiące osób. Wystarczy choćby popatrzeć jak ogromna była tam frekwencja na dwóch styczniowych wydarzeniach – Orszaku Trzech Króli i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy – zaznacza Artur Kozioł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski