Wyzwanie dla samorządu

Redakcja
Badania opinii publicznej przeprowadzone w czerwcu ubiegłego roku dowiodły, że mieszkańcy Krakowa uważają bezpieczeństwo za sprawę priorytetową. Ujawniły one również oczekiwania krakowian, przekonanych, że ten problem powinien zostać rozwiązany w pierwszej kolejności. Potwierdzeniem budzących niepokój sondaży społecznych było przyznanie władzom lokalnym najniższej oceny właśnie za realizację zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa.

Bezpieczny Kraków

     28 października br. Zarząd Miasta przyjął Zintegrowany Program Poprawy Bezpieczeństwa w Krakowie. Już wkrótce ma on zostać przyjęty przez Radę Miasta.
     W ten sposób samorząd kolejnej kadencji został postawiony przed poważnym wyzwaniem. Nic dziwnego, że punktem wyjścia dla autorów Programu Poprawy Bezpieczeństwa w Krakowie stała się aktualna ocena stanu zagrożeń. Zespoły robocze, w skład których wchodzili przedstawiciele krakowskiej policji, Straży Miejskiej i jednostek UMK oraz zespół specjalistów, pracowały pod kierunkiem wiceprezydenta Jerzego Jedlińskiego. W pierwszym etapie prac dokonały one m.in. inwentaryzacji zagrożeń i oceny potencjału oraz narzędzi, jakimi dysponuje samorząd w celu poprawy bezpieczeństwa.
     Program został podzielony na sześć segmentów merytoryczno-organizacyjnych. Są to: restrykcyjno-represyjny (koncentrujący się na zwalczaniu przestępczości), prewencyjno-wychowawczy (skupiający się na pracy z młodzieżą), komunikacyjny (zajmujący się bezpieczeństwem na drogach i usprawnieniami systemu krakowskiej komunikacji), porządkowy, zagrożeń kryzysowych oraz promocyjno-informacyjny, którego zadanie polega na informowaniu mieszkańców o działaniach samorządu w zakresie bezpieczeństwa oraz monitorowaniu ich oczekiwań. Jednocześnie przyjęto mechanizmy koordynacji segmentów. W ocenie autorów programu, podstawą jego skuteczności jest bowiem komplementarność i wzajemne uzupełnianie się działań służących bezpieczeństwu mieszkańców Krakowa. Warto podkreślić, że wiele objętych nim zadań wykracza poza ustawowy zakres aktywności realizujących ją służb i instytucji.
     Program Poprawy Bezpieczeństwa w Krakowie posiada cechy miejskiego systemu monitorowania, planowania i koordynacji działań w zakresie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Rzeczywista poprawa bezpieczeństwa może mieć bowiem miejsce tylko wtedy, gdy wszystkie służby odpowiedzialne za porządek podejmą skoordynowane działania ustawowe oraz zainicjują nowe akcje wspólnie z mieszkańcami.
     Warto zwrócić uwagę, że w ocenie krakowian działania dyscyplinujące nieletnich stanowią antidotum na zagrożenia takie jak chuligaństwo, niszczenie mienia czy agresywne zachowanie. Autorzy koncepcji poprawy bezpieczeństwa są jednak przekonani, że nie można ograniczać się tylko do doraźnych działań represyjnych. Bez stałych działań wychowawczych oraz bez stworzenia alternatywy dla tzw. trudnej młodzieży nie będzie bowiem możliwe trwałe rozwiązanie problemu, a przecież chodzi również zwiększenie stanu bezpieczeństwa w przyszłości.
     Pomysłodawcy krakowskiej akcji mają nadzieję, że jej efekty będą widoczne już w roku 2000. Wtedy właśnie powinniśmy odnotować spadek przestępczości, a także wzrost poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa. Taka zmiana powinna odwrócić niekorzystną tendencję i dać początek sukcesywnej poprawie krakowskiego bezpieczeństwa.

Forum Lokalnego Biznesu w powiecie krapkowickim - Joachim Wojtala

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie