Wzięli sprawy w swoje ręce

AMIZ
Udostępnij:
Musieliśmy sobie sami radzić, ale dzięki temu nauczyliśmy się gospodarności - mówi Władysław Rojek, członek zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej. To lokatorska spółdzielnia, która z powodzeniem funkcjonuje już od czterech lat.

WOLA RZĘDZIŃSKA. Remont z ekologicznego kredytu

   Gdy w latach sześćdziesiątych minionego stulecia w Woli Rzędzińskiej budowano jeden z najnowocześniejszych zakładów ceramicznych w Polsce, wzniesiono również dwa bloki, w których zamieszkali budowniczowie fabryki i pozyskani dla potrzeb zakładu specjaliści. Problemy mieszkańców bloków rozpoczęły się pod koniec lat osiemdziesiątych, gdy zakład dotknęły kłopoty finansowe. Stare technologie nie gwarantowały dalszego rozwoju. Potrzebny był inwestor strategiczny. Ale warunki potencjalnych kontrahentów były jednoznaczne. Nikt nie chciał zainwestować w zakład, jeśli ten nie pozbędzie się zbędnego balastu, jakim były właśnie te dwa bloki.
   Mieszkańcy bloków korzystali z wszelkich mediów (prąd, ciepło, woda, kanalizacja) od zakładu. Budynki, w których dość dawno nie przeprowadzano remontów, także wymagały nakładów finansowych.
   W 1997 roku podczas prywatyzacji Zakładów Ceramiki Budowlanej bloki za darmo przekazano gminie Tarnów, wypowiadając umowy za media. Początkowo samorząd nie za bardzo wiedział, co zrobić z tą darowizną. Tym bardziej, że ówczesne władze gminy nie zamierzały finansować doprowadzenia do bloków wspomnianych mediów. W końcu zaproponowano rodzinom zamieszkującym bloki wykup mieszkań po preferencyjnych cenach. Doszło do tego w 2000 roku.
   Mieszkańcy szybko podjęli decyzję o powołaniu Wspólnoty Mieszkaniowej. Obawy były duże, ale po czterech latach trudno znaleźć tam kogoś, kto nie uważałby tego kroku za zbawienny. - Musieliśmy sobie sami radzić, ale dzięki temu nauczyliśmy się gospodarności - mówi Władysław Rojek, członek zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej. - Mamy własne centralne ogrzewanie, przyłączyliśmy prąd, doprowadziliśmy wodę, wsparliśmy budowę kanalizacji, zainstalowaliśmy wspólną antenę zbiorczą.
   Warte podkreślenia jest, że sto procent mieszkańców bloków wpłaciło pieniądze na kanalizację. To ewenement w skali gminy. Niedawno Wspólnota Mieszkaniowa uzyskała korzystny, ekologiczny kredyt. Za uzyskane pieniądze planuje wymianę okien, dachu oraz termoizolację obiektu. - Przez lata nam wmawiano, że jesteśmy przez kogoś utrzymywani. To przez zakład, to przez państwo, chociaż czynsze nie płaciliśmy wcale małe. Teraz utrzymujemy się sami i udaje nam się zrobić znacznie więcej, by się nam lepiej i wygodniej mieszkało - przyznaje inny członek zarządu WM, pani Maria Mogilska. - W dodatku od przeszło roku funkcjonuje się nam o wiele łatwiej, gdyż dużą przychylność dla nas, dla wszelkich inicjatyw obywatelskich wykazują nowe władze samorządowe.
   Warte podkreślenia jest również zaangażowanie mieszkańców bloku w dbałość o jego otoczenie, które jest mieniem gminnym. Sami porządkują teren, kosząc trawę czy czyszcząc rowy melioracyjne. W jednym z bloków funkcjonuje poczta, która jest własnością Urzędu Gminy. Urządzenie parkingu obok tej poczty, to także wspólne przedsięwzięcie gminy i wspólnoty. (AMIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie