Wzornictwo patriotyczne

Redakcja
Design, wnętrza

Polscy projektanci coraz chętniej sięgają po wątki z przeszłości, po elementy historyczne i patriotyczne. Nie jest niczym wstydliwym inspirowanie się łowicką wycinanką czy mapą Polski. Patriotyzm znów stał się modny, także w projektowaniu. Grunt, by było nowocześnie i pomysłowo. Przykłady?

Kilka miesięcy temu Instytut Adama Mickiewicza rozstrzygnął konkurs na gadżet promujący polską kulturę. Wygrała praca „Karabińczyki” Jana Jaworskiego, Magdy Kryńskiej i Grzegorza Sławińskiego. To aluminiowe rurki wygięte w kontur Polski w jaskrawych kolorach. Mogą mieć wiele zastosowań: od ozdoby telefonów komórkowych, przez bransoletkę, po wisiorek do kluczy. Nowoczesny i elegancki

Druga nagroda to białe spinki do mankietów, które ozdabiają czarne polskie litery – „ą”, „ę” czy „ś”. Autorami projektu są Katarzyna Molicka i Michał Sowa. To ciekawa gra z przeszłością; podobne spinki stworzył kiedyś Paul Smith. Tyle że on proponował wpinać do mankietów guziki przypominające klawisze ze starej maszyny do pisania.

Trzecią nagrodę zdobyły rękawiczki „Warm Welcome” Marty Malesińskiej. Pozwalają rozmawiać za pomocą rąk, zostały bowiem ozdobione typowo polskimi zwrotami grzecznościowymi, jak „Miło mi” czy „Jak się masz?”.

Hitem wśród wielbicieli malarstwa stały się gadżety ozdobione żółtymi bratkami na czarnym tle. Po chwili oglądania niewinne kwiaty zmieniają się w czaszki, powykrzywiane spazmem bólu twarze zjaw z przeszłości. W ten oryginalny sposób Wilhelm Sasnal ujął temat Powstania Warszawskiego na specjalnie wykonanym muralu. Kilka miesięcy temu ten sam wzór pojawił się na notesach, ołówkach, T–shirtach czy torbach, wzbudzając sensację wśród wielbicieli sztuki współczesnej.

(ŁUG)

R E K L A M A

Wideo

Dodaj ogłoszenie