MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wzrost zakażeń koronawirusem w powiecie krakowskim. Nowe przypadki w Skale i Wielkiej Wsi. Ludzi na kwarantannie przybywa lawinowo

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Łukasz Kaczanowski Polska Press
Nowe ogniska zakażeń koronawirusem w powiecie krakowskim w ciągu ostatniej doby dwa przypadki przybyły w gminie Wielka Wieś oraz kolejna chora osoba w gminie Skała. Łącznie od początku pandemii potwierdzono 72 przypadki zakażenia w całym powiecie krakowskim. Dotychczas 55 osób ozdrowiło, jedna zmarła, a aktywnie chorych jest 16.

FLESZ - Pandemiczny stres odczuwamy fizycznie

od 16 lat

Przypomnijmy, że nowe ognisko powstało tam przed kilkoma dniami i jest związane z zachorowaniami w krakowskim muzeum. A współmałżonka pracownika muzeum pracuje w szkole w Naramie w gminie Iwanowice. Ta rodzina należy do parafii w Naramie, dlatego zarówno w szkole jak i w kościele zarządzono dezynfekcje i wszelkie sposoby ograniczania możliwości rozprzestrzeniania się wirusa. A liczba osób na kwarantannie w gminie Skała wzrosła do 100.

Ognisko choroby przed kilkoma dniami wykryto także w skawińskiej firmie Valeo. To jeden z największych zakładów w Małopolsce. Produkuje części samochodowe. Niektórzy obawiają się, żeby sytuacja nie rozwijała się tak, jak w kopalniach. Jednak osoba chora nie jest mieszkańcem powiatu krakowskiego. Fakt zakażenia pracownika potwierdziła w rozmowie z Radiem Eska rzeczniczka firmy Valeo Maria Langier. Poinformowała o odizolowaniu pracowników, którzy z zakażoną osoba dojeżdżały do pracy. Przez te fakty w gminie Skawinie nowych przypadków zachorowania nie stwierdzono, a dotychczasowi zakażeni już ozdrowiali. Natomiast przybyło kilkanaście osób na kwarantannie.

W powiecie krakowskim były już długie okresy raz ponad dwa tygodnie, to znów ponad tydzień bez nowych zachorowań. Potem pojawiały się pojedyncze przypadki. Obecnie codziennie jest po kilka nowych zakażeń. A osób na kwarantannie przybywa po kilkadziesiąt. Obecnie kwarantanną objęto 420 osób. To o 80 osób więcej niż poprzedniej doby i dzień wcześniej był podobny wzrost.

Obecnie w 9 z 17 gmin powiatu krakowskiego nie ma chorych na COVID-19. W gminie Sułoszowa od początku pandemii nikt nie zachorował, a wszyscy wyzdrowieli w gminach: Jerzmanowice-Przegina, Kocmyrzów-Luborzyca, Michałowice, Mogilany, Skawina, Słomniki, Zabierzów i Zielonki.

Najwięcej, bo 10 przypadków zachorowań od początku pandemii stwierdzono w gminie Wielka Wieś z tego 5 osób ozdrowiało. Po 8 osób chorych odnotowano w gminach Słomniki i Skawina, w których wszyscy ozdrowieli oraz w gminie Świątniki Górne (w tym 6 ozdrowiałych i 1 zmarła). Po 5 przypadków zakażenia potwierdzono w gminach: Skała (1 osoba ozdrowiała), Kocmyrzów-Luborzyca (5 ozdrowiałych), Iwanowice (4 ozdrowiałe), Zielonki (5 ozdrowiałych) i Liszki (4 ozdrowiałych). Po 3 osoby z potwierdzonym koronawirusem były w gminie Zabierzów (wszystkie ozdrowiałe) i Czernichów (1 ozdrowiała). 2 osoby zachorowały w gminie Michałowice (są już ozdrowiałe) i w gminie Krzeszowice (1 ozdrowiała). Po 1 osobie chorej odnotowano w gminach Igołomia-Wawrzeńczyce, Jerzmanowice-Przeginia (1 ozdrowiała), Mogilany (1 ozdrowiała).

Liczba osób na kwarantannie 420. W ciągu ostatniej doby wzrosła o 80 osób. W poszczególnych gminach wygląda to tak: Czernichów 12 osób, Igołomia-Wawrzeńczyce 23, Iwanowice 24, Jerzmanowice-Przeginia 0, Kocmyrzów-Luborzyca 16, Krzeszowice 20, Liszki 47, Michałowice 23, Mogilany 14, Skała 100, Skawina 31, Słomniki 9, Sułoszowa 19, Świątniki Górne 6, Wielka Wieś 11, Zabierzów 18, Zielonki 47.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski