XII Barbórkowy Turniej Strażaków i Ratowników. Strażacy z powiatu myślenickiego nie mieli sobie równych

Katarzyna Hołuj
Strażacy KP PSP w Myślenicach i OSP Trzebunia zajęli w turnieju w Wieliczce pierwsze miejsca Aleksandra Pustuła
Podczas tegorocznego XII Barbórkowego Turnieju Strażaków i Ratowników rozgrywanego w Kopali Soli w Wieliczce strażacy z powiatu myślenickiego rozbili bank wygrywając zarówno w kategorii PSP jak i OSP. Drużyna Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach, zresztą nie pierwszy już raz, najszybciej ze wszystkich pokonała 650 schodów kopalnianego szybu Daniłowicza. W klasyfikacji drużyn OSP najlepsza okazała się OSP Trzebunia. W klasyfikacji open Trzebunia także znalazła się na podium, bo zajęła trzecie miejsce.

Strażacy mieli do pokonania szyb o długości 110 metrów, a w nim 650 stopni. Startowali w umundurowaniu bojowym, czyli m.in. ciężkich butach, hełmach i z aparatami do ochrony dróg oddechowych.

Najszybciej ze wszystkich zrobili to reprezentujący KP PSP w Myślenicach: mł. kpt Szymon Jopek, asp. Mariusz Pustuła i mł. asp. Konrad Kucała. Zajęło im to 4:40.08.

To najlepszy czas zawodów, nie tylko wśród drużyn PSP, których startowało w sumie trzydzieści siedem, ale w klasyfikacji open która objęła 112 drużyn (włącznie z OSP).

Rok 2022 pasmem sukcesów strażaków z Myślenic

To nie pierwszy ich sukces w tym roku. Warto przypomnieć, że Mariusz i Konrad zostali mistrzami Polski podczas IV Mistrzostw Polski Strażaków w Biegu po Schodach. Wbiegając, w takim samym jak w Wieliczce umundurowaniu, na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki pozostawili w tyle ponad 280 zawodników z całej Polski. Swój sukces miał tam także Szymon.
Z kolei sam Mariusz wygrał bieg strażaków na wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu.

Drużyna KP PSP w Myślenicach nie była to jedyną z powiatu myślenickiego, jaka startowała w zawodach w wielickiej Kopalni Soli. Swoje reprezentacje wystawiły także cztery Ochotnicze Straże Pożarne.

Oprócz zwycięskiej OSO Trzebunia w składzie: Marek Łabędź, Michał Zając i Marcin Sałach, zrobiły to jeszcze OSP Pcim, OSP Sułkowice i OSP Myślenice Śródmieście.

Druhowie z Pcimia (Krzysztof Druzgała, Dawid Wątor, Konrad Kozak) uplasowali się zaraz za podium, na miejscu czwartym.

Druhowie z OSP Sułkowice (Krzysztof Jędrzejowski, Michał Polak i Wiktor Kiebzak) zajęli 22 miejsce, a druhowie z OSP Myślenice Śródmieście (Beata Burek, Michał Jędrzejak i Szymon Szczeciński) - 34 (na 60 startujących).

Nie tylko panowie biegali po schodach kopalni

Kobieca drużyna OSP Pcim w składzie: Beata Węglarz, Weronika Zięba, Elżbieta Wątor, wśród kobiecych drużyn OSP miała drugi najlepszy czas. W klasyfikacji razem z kobiecymi drużynami PSP była piąta na osiem wszystkich kobiecych drużyn.

Czasy drużyn OSP

• OSP Trzebunia: 5:05.88
  • OSP Pcim - mężczyźni: 5:49.25
  • OSP Sułkowice: 7:04.31
  • OSP Myślenice Śródmieście: 7:46.80
  • OSP Pcim- kobiety: 9:05.47

Strażacy nie przeoczyli okazji, aby zachęcić innych do pomagania i podczas turnieju zachęcali innych do przyłączenia się do akcji #Fotoramka dla Franka, której celem jest zebranie funduszy na leczenie 6-letniego Frania z Głogoczowa.