Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XIV Forum Budownictwa w Krakowie: Jak się rozwijać mimo pandemii. Krakowskie metro, bezpieczeństwo, nowe prawo budowlane

Adam Zyzman, Zbigniew Bartuś
Czy metro w Krakowie ma sens, czy osiedla z wielkiej płyty mają przyszłość. jakie zmiany w prawie budowlanym wejdą w życie lada dzień, ile można zyskać na budowlach energooszczędnych, jak zabezpieczać tunele na wypadek pożaru – tak różnorodne tematy pojawiły się, w najbardziej eksperckim wydaniu, na XIV Forum Budownictwa zorganizowanym w Krakowie przez Galicyjską Izbę Budownictwa.

FLESZ - Krótsza kwarantanna, eksperci chwalą decyzję

- Epidemia korowirusa nie wstrzymała większości inwestycji budowlanych w Polsce, ale Forum Budownictwa, organizowane przez nas co roku, odbyło się – jak większość wydarzeń w Polsce i świecie - z lekkim poślizgiem. Trzeba je też było przenieść z Zakopanego do Krakowa, do gościnnego audytorium Politechniki Krakowskiej. Nie zmieniło się natomiast jedno: tematyka i cel spotkania. Chodzi o to, by budownictwo pozostało motorem rozwoju polskiej gospodarki – wyjaśnia prezydent GIB, Piotr Hrabia.

Na początku Forum Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, stwierdził, że dokonania branży budowlanej w Polsce napawają go dumą i optymizmem. – Nie przeszkodziła nam epidemia, nie przerwano łańcucha produkcji i dostaw, co sprawiło, że ten sukces dostrzegają także nasi sąsiedzi – mówił minister.

Zapowiedział przy tym nowe środki rządowe na inwestycje infrastrukturalne w miastach wojewódzkich. Powszechną uwagę uczestników Forum zwróciła spontaniczna reakcja ministra Adamczyka na referat Józefa Seweryna z firmy SUPO-CERBER poświęcony mgłowym technologiom gaszenia pożarów w tunelach: jeszcze w trakcie wykładu Andrzej Adamczyk zadzwonił do swych podwładnych, by się upewnić, jak wygląda zabezpieczenie przeciwpożarowe w budowanych tunelach w Świnoujściu i na trasie S3.

Podczas konferencji naukowcy z Politechniki Krakowskiej omawiali m.in. kwestię funkcjonowania osiedli z wielkiej płyty, które pod względem urbanistycznym tworzyły spójną całość, jako przestrzeń dla życia mieszkańców (prof. dr hab. inż. Andrzej Białkiewicz). Dr hab. inż. Marcin Furtak zwracał uwagę, że technologia budownictwa energooszczędnego powoduje pojawienie się nowego, odmiennego stylu architektonicznego, charakteryzującego się funkcjonalnymi i ruchomymi elementami elewacji - zwiększającymi energooszczędność.

Prof. Kazimierz Furtak analizował korzyści zastosowania druku 3D w budownictwie, co powoduje od 25 do nawet 40 proc. oszczędności w materiałach i od 45 do 80 proc. oszczędności na kosztach pracy. Pozwala też zmniejszyć zużycie energii o połowę i emisję CO2 o 70 proc.. Dr hab. inż. Andrzej Szarata zastanawiał się nad celowością budowy metra w Krakowie, tym bardziej, że – jak podkreślił - oczekiwane efekty można uzyskać przenosząc pod ziemię niektóre fragmenty istniejących linii tramwajowych.

Zebrani mogli także zapoznać się z wynikami konkursu „Budowa Roku 2019”, w którym obiekty z Małopolski zajęły pierwsze miejsca w kilku kategoriach. – Były to wieża widokowa i ścieżka w koronach drzew w Krynicy, Arena „Jaskółka” w Tarnowie, nowy Szpital Uniwersytecki w Krakowie oraz budynek mieszkalny w Krakowie przy ul. Głowackiego – wymieniał dr inż. Stanisław Karczmarczyk, wiceprezes Małopolskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, będącej współorganizatorem Forum.

W finałowym wystąpieniu Małgorzata Boryczko, powiatowa inspektor nadzoru budowlanego, mówiła o bezpieczeństwie na budowach oraz w trakcie eksploatacji budynków. Omówiła też nowelizację prawa budowlanego, która wchodzi w życie 19 września i przynosi wiele uproszczeń zarówno przy wydawaniu zezwoleń budowlanych, jak i legalizacji samowoli.

XIV Forum Budownictwa było także okazją do wręczenia przedsiębiorcom budowlanym i inżynierom odznaczeń państwowych i resortowych. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Andrzej Witkowski, Srebrne Krzyże: Małgorzata Jolanta Boryczko, Adam Sylwester Czopik, Janusz Robert Karkula i Rafał Andrzej Krzepkowski. Natomiast Brązowymi Krzyżami zasługi udekorowani zostali: Małgorzata Teresa Fedorczak-Cisak, Marcin Kazimierz Furtak i Marek Kazimierz Zapart. Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości otrzymali: Marcin Banasik i Józef Wojciech Karpała.

- Jestem zadowolona, że konferencja mimo wszelkim przeciwnościom doszła do skutku i środowisko przedsiębiorców i inżynierów budowlanych mogło się spotkać, choć w ograniczonych warunkach. Mam nadzieję, że za rok wrócimy do naszej tradycyjnej formuły forum – komentuje Iwona Zapart, szefowa Grupy Aktywni, instytucji zajmującej się od lat organizacją tej konferencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski