Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

XV Dzień Papieski. Przypominamy, że rodzina jest najważniejsza [WIDEO]

Rozmawiała Grażyna Starzak
fot. archiwum
Rozmowa Kroniki. Justyna Ząbek, studentka z Krakowa, jedna z 2500 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która powstała w hołdzie dla Jana Pawła II.

- Fundacja jest nazywana żywym pomnikiem papieża Polaka. Jak narodziła się ta idea?

- Stało się to pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat papieża, przez promowanie jego nauczania i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury. Organizujemy Dzień Papieski, Konkurs Akademicki o stypendium i indeks im. bp. Jana Chrapka. Fundacja przyznaje też Nagrody TOTUS dla osób i instytucji pielęgnujących na co dzień nauczanie Jana Pawła II, ale przede wszystkim prowadzi program stypendialny dla młodzieży w wieku szkolnym i studentów.

Autor: Małgorzata Mrowiec

- Kto może zostać stypendystą fundacji?

- Stypendia są przyznawane uzdolnionej i jednocześnie ubogiej młodzieży szkolnej i studenckiej z terenów wiejskich i małych miast. Obecnie programem stypendialnym objętych jest 2500 stypendystów w całym kraju. Fundacja pomaga nam, nie tylko dając stypendia, ale również wspierając duchowo. Organizuje też dla nas obozy wakacyjne i językowe. Dzięki niej ja i wielu innych młodych ludzi może studiować, rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

- Czy pomoc finansowa fundacji jest znacząca?

- Dostajemy ok. 500 zł co miesiąc. To pomaga nam się utrzymać np. w Krakowie, gdzie sporo kosztuje samo wynajęcie mieszkania czy akademika.

- W jaki sposób zostałaś stypendystką „papieskiej” fundacji?

- Dowiedziałam się o jej istnieniu, będąc w I klasie liceum. Kryteria otrzymania stypendium to przede wszystkim bardzo dobre wyniki w nauce. Ja miałam średnią powyżej 4,8. Pierwszeństwo ma młodzież z wielodzietnych i biedniejszych rodzin z małych miejscowości. Ja pochodzę ze wsi Czarne Wielkie koło Miechowa. Mam tylko mamę. Nie jest nam lekko wyżyć z gospodarstwa. Oczywiście pomagam mamie, ale dorywczo, gdyż wybrałam niełatwy kierunek studiów - ekonomię na Uniwersytecie Rolniczym.

- Wczoraj obchodziliśmy Dzień Papieski. Wolontariusze fundacji zbierali do puszek datki na stypendia dla was. Odwdzięczacie się nie tylko dobrymi wynikami w nauce.

- To prawda. Staramy się na co dzień spełniać uczynki miłosierdzia. Wczoraj zaprosiliśmy krakowian do Miasteczka Rodzinnego na terenie parafii św. Floriana. Jako gospodarze przygotowaliśmy wiele niespodzianek dla dzieci i dorosłych, dla całych rodzin. Jako żywy pomnik wielkiego Polaka św. Jana Pawła II, w dobie rozpadu więzi małżeńskich i kryzysu rodziny, chcemy przypomnieć, że to właśnie ona jest podstawową komórką życia społecznego. Jak powiedział Jan Paweł II: „Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski