XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy - Zdroju. Sesje plenarne, dziesiątki paneli i tysiące rozmów

Jakub Oworuszko
Udostępnij:
W tym roku krynickie Forum gości ponad 5 tysięcy osób, czyli najwięcej w swojej 29-letniej historii. Wiele osób przybyło z zagranicy.

Tradycyjnie drugi dzień Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju upłynął pod znakiem spekulacji dotyczących nagrody dla Człowieka Roku. Według popołudniowych, i wciąż nieoficjalnych informacji, tę prestiżową nagrodę miał otrzymać premier Mateusz Morawiecki.

Europa jutra. Silna, czyli jaka?” - na to pytanie od wtorku próbują znaleźć odpowiedź uczestnicy XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy--Zdroju, określanego „polskim Davos”. To od lat jedno z najważniejszych wydarzeń polityczno-gospodarczych nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

W trzydniowym wydarzeniu, organizowanym w 10-tysięcznym miasteczku uzdrowiskowym Beskidu Sądeckiego, bierze udział blisko pięć tysięcy uczestników:

  • polityków,
  • ekspertów,
  • ludzi biznesu
  • dziennikarzy

.

Co ciekawe, ponad 40% uczestników to goście z zagranicy.

Forum w Krynicy: rozmowy na najwyższym poziomie

W trakcie Forum w Krynicy kompleksowo omawiane są tematy z takich dziedzin jak przemysł, bankowość, zdrowie czy nauka.

W środę w Krynicy w końcu przestało padać, choć uczestnicy dalej skarżyli się na brak słońca i chłodny wiatr.

Drugiego dnia Forum odbyły się dwie sesje plenarne z udziałem wszystkich gości forum, a także dziesiątki paneli tematycznych dotyczących m.in. elektromobilności, e-administracji, zagranicznych inwestycji, pozyskiwania pracowników z zagranicy czy waluty euro.

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy - Zdroju. Sesje plenarne, dziesiątki paneli i tysiące rozmów
Sylwia Dąbrowa

Forum w Krynicy i wyzwania w sferze zdrowia

W trakcie panelu „Narodowa strategia dobrego jedzenia i zdrowego życia” eksperci debatowali o wyzwaniach, które opisano w Narodowym Programie Zdrowia, czyli dokumencie, który określa strategiczne cele państwa w tym obszarze, takie jak wydłużenie i poprawa jakości życia Polaków, a także ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu. Uczestnicy zastanawiali się nad rolą podmiotów publicznych i prywatnych w walce o zdrowie Polaków oraz kwestią finansowania leczenia, np. ze środków pochodzących z podatku od cukrów znajdujących się w jedzeniu i napojach czy licencjonowaniu sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Jednym z wątków były też choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca. By się ich ustrzec, zazwyczaj wystarczy odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Wielu Polaków nie ma tej świadomości. Dlatego właśnie w trakcie Forum wystartowała kampania edukacyjna „Zdrowy jak Polak”, za którą odpowiada Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny.

O przyszłości finansów na XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy - Zdroju

Jednym z ciekawszych paneli był ten dotyczący przyszłości świata finansów. Eksperci w ramach panelu „Polska już nie jest samotną wyspą. Globalizacja usług finansowych staje się faktem” zastanawiali się, jak regulować i pobudzać sektor finansów przy jednoczesnym uwzględnieniu niezwykłej dynamiki zmian w branży finansowej, a także zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Uczestnicy panelu, wśród których byli przedstawiciele Vivus Finance, największego pożyczkodawcy internetowego w Polsce, próbowali m.in. odpowiedzieć na pytania dotyczące sytuacji obcokrajowców na polskim rynku finansowym.

Wśród panelistów nie brakowało polskich i zagranicznych ministrów. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa wzięła udział w debacie dotyczącej kwestii powrotu Polaków z emigracji. Podkreślała, że przed laty jedną z przyczyn emigracji było wysokie bezrobocie w kraju, które aktualnie jest rekordowo niskie. Z danych resortu wynika, że do końca bieżącego roku bezrobocie utrzyma się w granicach 5,2-5,4%.

W środę w Forum wzięli udział także przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, którzy przedstawili swój program gospodarczy na najbliższe wybory.

XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy - Zdroju. Sesje plenarne, dziesiątki paneli i tysiące rozmów
Sylwia Dąbrowa

Rozdanie prestiżowych nagród na Forum w Krynicy

Tradycyjnie, wieczorem drugiego dnia imprezy, wręczono nagrody dla Firmy Roku, Organizacji Pozarządowej Roku i Człowieka Roku, a także specjalną. Najbardziej prestiżowa nagroda, dla Człowieka Roku, do ostatniej chwili była utrzymywana w tajemnicy, choć nieoficjalne przecieki o tym, że otrzyma ją premier Mateusz Morawiecki, pojawiały się już od kilku dni.

W trakcie poprzednich edycji nagrodę otrzymali m.in.

  • Beata Szydło (2016),
  • Viktor Orban (2015),
  • Jarosław Kaczyński (2014)
  • Bronisław Komorowski (2011)

Pierwszy dzień Forum w Krynicy (wtorek) upłynął m.in. pod znakiem debaty o Unii Europejskiej. Prezydent Republiki Serbskiej Żelijka Cvijanović przekonywała, że według niej Unia Europejska powinna się rozszerzać o kolejne państwa, ponieważ to klucz do dalszego rozwoju. W dyskusji pojawił się także temat brexitu. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, zaznaczał, że jeśli chodzi o silną UE, to jej „klimat gospodarczy zbliżony jest do pogody w Krynicy”. - Jest zimno i pada - zaznaczył. Mówił też o straconej ostatniej dekadzie. - Dziś następuje bardzo wolny wzrost gospodarczy, dużo pieniędzy trafia na rynek. (…) Rozczarowująca jest recesja w Niemczech - wymieniał.

Rozmawiano także o zielonej energii. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) ogłosił uruchomienie PFR Green Hub, czyli projektu, który ma pomóc polskiej energetyce w zielonej transformacji. Przez następne trzy lata Fundusz chce zainwestować 4,5 miliarda złotych w rozwój niskoemisyjnej energetyki w Polsce.

W studio Polska Press Grupy rozmowy dziennikarzy z uczestnikami Forum trwają niemal bez przerwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Materiał oryginalny: XXIX Forum Ekonomiczne w Krynicy - Zdroju. Sesje plenarne, dziesiątki paneli i tysiące rozmów - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie