Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z banku na wynajem

(W.Ch.)
W Polsce rynek najmu mieszkań jest słabo rozwinięty
W Polsce rynek najmu mieszkań jest słabo rozwinięty Fot. Archiwum
20 tysięcy mieszkań. Na początek m.in. Kraków oraz Warszawa

Na przełomie marca i kwietnia rozpoczyna działalność Fundusz Mieszkań na Wynajem, opracowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Pierwsze inwestycje w ramach tego projektu mają ruszyć w najbliższych miesiącach. Fundusz planuje wybudować łącznie około 20 tys. mieszkań.

Koszt ich wynajmu ma być relatywnie niższy od obowiązującego na rynku. Firmy budowlane wykazują duże zainteresowanie tym programem. Wszystko jednak wskazuje na to, że pierwsze inwestycje funduszu będą polegały na budowie zupełnie nowych budynków, a nie na kupnie gotowych, o czym świadczy wypowiedź dyrektora departamentu inwestycji kapitałowych w BGK Piotra Kuszewskiego.

W ciągu kilku lat BGK ma zamiar zainwestować we wspomniany wyżej fundusz ok. 5 mld złotych. _– W pierwszym roku w ramach funduszu wydamy tylko część tych pieniędzy. Największą liczbę inwestycji przewidujemy w drugim i trzecim roku działalności inwestycyjnej _– wyjaśnia Dariusz Kacprzyk, prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Fundusz Mieszkań na Wynajem w założeniach jest traktowany przez BGK jako działalność inwestycyjna, która powinna przynosić dochody.

O to niewątpliwie nie będzie łatwo, jednak Piotr Kuszewski, dyrektor departamentu inwestycji kapitałowych w BGK jest dobrej myśli. – Wszystkie propozycje deweloperów będziemy analizowali pod wieloma różnymi względami. Będziemy sprawdzać nie tylko jakość technologii, architekturę czy lokalizację, lecz także będziemy je badać pod względem komercyjnym, a więc sprawdzać, czy przy założonych przez nas stawkach czynszu będziemy w stanie na tych mieszkaniach zarabiać. Oznacza to konieczność dokładnego wyboru lokalizacji inwestycji. Będą to duże miasta o najbardziej rozwiniętym rynku wynajmu mieszkań. W grę wchodzą zatem: Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, być może także Łódź i __Trójmiasto – powiedział agencji informacyjnej Newseria Piotr Kuszewski. __

Głównym celem programu BGK jest pobudzenie rynku mieszkaniowego i zwiększenie dostępności mieszkań do wynajęcia. W Polsce ten rynek jest bardzo słabo rozwinięty. W krajach starej Unii rynek wynajmu jest nieporównywalnie większy. W Niemczech prawie 60 proc. mieszkań to mieszkania na wynajem, a ponad połowa Niemców mieszkanie wynajmuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski