Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z biznesem

DA
Politechnika Krakowska - uczelnia dysponująca takimi zasobami, oferująca ponadto atrakcyjne, nie do końca zagospodarowane tereny w Czyżynach, na których można ulokować nowe inwestycje, zdecydowała się wziąć udział w tym przedsięwzięciu. To właśnie znajdujący się pomiędzy Śródmieściem a Nową Hutą obszar o powierzchni 29,5 ha, nazwany

W Czyżynach

Głównym zadaniem utworzonej w 1998 roku Specjalnej Strefy Ekonomicznej - Krakowski Park Technologiczny było wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego krakowskiego środowiska wyższych uczelni oraz instytutów badawczych do rozwoju sektora przemysłu zaawansowanych technologii. SSE oparta na założeniu, że połączenie naukowego i przemysłowego know-how zaowocuje szybkim rozwojem Krakowa i całego makroregionu, miała stać się pomostem pomiędzy środowiskiem naukowym Krakowa a nowoczesnym przemysłem.

Parkiem Technologicznym Politechniki Krakowskiej,

jako jedna z trzech podstref, wszedł w skład Specjalnej Strefy Ekonomicznej, obejmującej w sumie 80,25 ha krakowskich terenów wytypowanych pod tzw. greenfield investments. Jest to teren przewidziany przede wszystkim pod działalność firm i ośrodków badawczych zajmujących się rozwijaniem i transferem nowoczesnych technologii. Do przedsięwzięć szczególnie w nim preferowanych zaliczyć można inwestycje ukierunkowane na technologie związane z systemami informatycznymi, sieciami telekomunikacyjnymi, elektroniką, inżynierią materiałową, ochroną zdrowia i inżynierią medyczną. Również biotechnologią, inżynierią genetyczną, ochroną środowiska, niekonwencjonalnymi źródłami energii, projektowaniem i wytwarzaniem aparatury pomiarowej i badawczej oraz technologiami i technikami wysokiej próżni.

Atrakcyjne tereny

 Oprócz dogodnej lokalizacji, której atrakcyjności dodaje łatwy dojazd al. Jana Pawła II, do walorów Parku Technologicznego Politechniki Krakowskiej w Czyżynach zliczyć można również korzystne warunki geotechniczne oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturę techniczną. W jej skład wchodzą sieci: elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna i ciepłownicza (wraz z magistralą ciepłowniczą umożliwiającą doprowadzenie energii bezpośrednio z elektrociepłowni) oraz znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie sieć gazową.
  Nie bez znaczenia jest również zakwalifikowanie terenu Parku Technologicznego PK w planie zagospodarowania przestrzennego jako obszaru usług publicznych, w którym obowiązuje strefa miejskiej intensywności zabudowy, bez dodatkowych zastrzeżeń konserwatorskich czy też ekologicznych. Duże znaczenie miały również przepisy pozwalające inwestorom KPT PK na uzyskanie wieloletnich zwolnień podatkowych.

Inwestorzy

 W oparciu o te możliwości w Parku Technologicznym Politechniki Krakowskiej w Czyżynach powstaje Centrum Biznesu i Innowacji Copernicus. Składać się będzie z zespołu obiektów o powierzchni około 6 tys. m kw., przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem, na cele biurowe, badawcze i produkcyjne. Jego użytkownikami będą firmy i instytuty naukowo-badawcze prowadzące działalność w zakresie zaawansowanych technologii.
 Swoje inwestycje ulokowały tu również firmy takie, jak zajmująca się projektowaniem urządzeń przemysłowych AMK Kraków oraz wyspecjalizowana w produkcji oprogramowania ComArch Pfaffenhain - parająca się mechanotroniką; obecna jest również Sawan Grupa Softbank - producent oprogramowania oraz Digitcard-Unicard - firma zajmująca się oprogramowaniem dla kart magnetycznych. W sumie zajęły one 2,4 ha Parku Technologicznego Politechniki Krakowskiej. Tak więc nadal może on zaproponować tereny pod nowe inwestycje.
 Warto podkreślić, że choć od początku tego roku zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce zostały zmienione w związku z dostosowywaniem prawodawstwa polskiego do unijnego, inwestorzy w strefie nadal mogą skorzystać z pomocy publicznej w formie ulg podatkowych i preferencyjnych kredytów. W najbliższej przyszłości zarząd Strefy rozszerzy również swą ofertę o propozycję dla małych i średnich przedsiębiorstw.
(DA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski