Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z całego świata na studia do Polski

(MAS)
Fot. Jan Zych
Rozmowa. Dr TOMASZ JELEŃSKI, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kształcenia PK mówi o tym, jak MCK od 30 lat uczy obcokrajowców i wspiera zrównoważony rozwój.

- Międzynarodowe Centrum Kształcenia powstało na Politechnice Krakowskiej przed 30 laty jako Ośrodek Kształcenia Urbanistów dla Krajów Rozwijających Się. Czym się zajmowało?

- Zaczęło się od kształcenia architektów i urbanistów, potrzebnych dla rozwoju miast w Afryce. Pierwszy program Ośrodka był wynikiem afrykańskich doświadczeń późniejszego założyciela jednostki prof. Stanisława Juchnowicza, który w latach 70. ubiegłego wieku pracował w Nigerii. Z czasem nastąpił napływ studentów także z innych kontynentów. W ciągu 30 lat kursy przygotowawcze do studiów w Polsce ukończyło w naszym centrum ponad 1,5 tys. cudzoziemców z 87 krajów. Wielu ma polskie korzenie i czuje związek ze krajem. W tym roku w MCK studiuje 160 osób z 29 krajów.

- Jak profil działalności zmieniał się w trakcie tych lat, czym MCK teraz się zajmuje?

- MCK PK jest jednym z zaledwie pięciu certyfikowanych centrów przygotowujących obcokrajowców do studiów w Polsce, jedynym przygotowującym do studiów architektonicznych. Wypracowaliśmy kompleksowy system przyjmowania, kształcenia i opieki nad studentami zagranicznymi, którzy - po rocznych przygotowaniach w naszym centrum - są kierowani na dalsze studia na polskich uczelniach publicznych.

30 lat temu zdecydowana większość naszych absolwentów podejmowała studia architektoniczne. Z czasem zmieniały się preferencje słuchaczy i nasza oferta edukacyjna poszerzyła się - przygotowujemy do studiów na wszystkich kierunkach studiów technicznych, a także ekonomicznych, artystycznych, humanistycznych, medycznych. W 2002 r. Ośrodek przekształcono w Międzynarodowe Centrum Kształcenia i Studiów Urbanistycznych, w 2007 r. Centrum przybrało obecną nazwę. Zaczęło prowadzić lektoraty języka polskiego, od 2004 r. także dla uczestników programu Erasmus. Organizujemy także kursy języka i kultury polskiej dla studentów Uniwersytetu Tennessee, przyjeżdżających na wymianę na Wydział Architektury PK.

W ostatnim roku dołączyli do nich studenci chińskiego Guandong University of Technology. Organizujemy też Szkoły Letnie Języka i Kultury Polskiej dla młodych Ukraińców i Rosjan. Realizujemy w sumie ok. 12,5 tys. godzin dydaktycznych w roku. Uczymy języka polskiego autorskimi metodami, a ponadto każdy student otrzymuje także kształcenie kierunkowe, związane z profilem przyszłych studiów. Składa się na nie słownictwo specjalistyczne oraz zajęcia z przedmiotów kierunkowych - matematyki, fizyki, chemii, informatyki, ekonomii, historia, rysunku, także prowadzone po polsku. Inne języki traktujemy jako pomocnicze, poza językiem angielskim, który jest osobnym przedmiotem w programach kursów.

- Obok dydaktyki MCK rozwija działania w obszarze edukacji dla zrównoważonego rozwoju.

- Na początku działalności w Ośrodku funkcjonowała pracownia projektowa, realizująca zlecenia z dziedziny planowania przestrzennego. Najważniejszym projektem, który wtedy powstał, było „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Obszaru Strategicznego Kraków-Wschód”. Ten nadal aktualny dokument jest podstawą strategii i projektów znanych dziś jako Nowa Huta Przyszłości. Nawiązujemy do tamtej tradycji, zapoczątkowanej przez prof. Juchnowicza, i od 2008 r. rozwijamy działania w obszarze edukacji dla zrównoważonego rozwoju.

Współpracujemy z kilkoma mocnymi merytorycznie partnerami: Fundacją Sendzimira, Fundacją Partnerstwo dla Środowiska i Fundacją MiLA. Pozyskaliśmy też znaczących partnerów zagranicznych, m.in. nowojorską organizację Project for Public Spaces i międzynarodową sieć INTBAU. Wspólnie organizujemy konferencje międzynarodowe, realizujemy warsztaty edukacyjne i projektowe nie tylko w Polsce, ale też w Tunezji i na Ukrainie. Uczestniczymy np. w projekcie „Wspólnie zadbajmy o przestrzeń publiczną w Mariupolu”, jego celem jest integracja uchodźców z Doniecka ze społecznością Mariupola.

- Jak wychowankowie MCK radzą sobie w życiu zawodowym?

- Część wraca do swoich krajów, zakładają tam firmy, biura projektowe, niektórzy pełnią ważne funkcje szefów regionalnych biur planowania przestrzennego w Afryce i we wschodniej Europie. Największa grupa pracuje w globalnych korporacjach. Niektórzy robią spektakularne kariery, jak Arta Dollani z Albanii, która ukończyła architekturę na PK, a obecnie jest dyrektorem Instytutu Zabytków Kultury w Tiranie. Carlos Eduardo Scardazan Heeren z Brazylii kończył studia na AWF w Krakowie, obecnie pełni funkcję Visiting Professor w Faculdade Dom Bosco - Campus Mercês w Kurytybie.

Daniel Musili Ngii z Kenii ukończył lotnictwo na Politechnice Rzeszowskiej, mieszka w Bristolu, jest dyrektorem Transnational Transport Engineering & Logistics UK Limited. Są też absolwenci, którzy zostają w Polsce i tu znakomicie się rozwijają. Denise Formicki Beganskas przyjechała z Brazylii w 2006 r. W MCK przygotowywała się do studiowania zarządzania międzynarodowego na UJ.

Zanim skończyła studia, została zatrudniona w międzynarodowej firmie, szybko awansowała na stanowisko kierownicze. Obecnie studiuje finanse w instytucie CIMA w Londynie., ale planuje zostać w Polsce, bo - jak mówi - czuje, że to jej dom. Palestyńczyk Abdalnasser Abuhasna pełni obecnie funkcję głównego specjalisty w ArcellorMittal Poland, zarządza zespołem informatyków, odpowiadając za bezawaryjne funkcjonowanie infrastruktury IT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski