Z doliną rzeki Dłubni wiążą rozwój gminy

Barbara Ciryt
Jeszcze w tym roku zostanie uchwalona Strategia Rozwoju Gminy Iwanowice. To najważniejszy dokument, na podstawie którego gmina ma ubiegać się o dotacje na inwestycje związane z rozwojem infrastruktury, kanalizacji, dróg, rozbudowy szkół i projekty dotyczące promocji agroturystyki oraz wsparcia rolników.

IWANOWICE. Budowa kanalizacji, dróg, miejsc rekreacji, promocja turystyki - to cele strategiczne

- Mamy gminę rolniczą, więc na rozwoju tej gałęzi gospodarki musimy się skupić. Chcemy zachęcać rolników do zrzeszania się w grupy, by stanowili lepszą konkurencję na rynku, bo nasze małe rozdrobnione gospodarstwa nie mają siły przebicia - mówi Łukasz Gliński z Urzędu Gminy w Iwanowicach.

Mieszkańcy podczas konsultacji nie wnieśli uwag. Jednak pracy nad dokumentem nie zakończyli radni. Na jutrzejszej sesji zdecydują, czy będzie jeszcze jedna prezentacja strategii przez jej autorów z Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji.

- Radni otrzymali projekt dokumentu do wglądu. Jeśli zdecydują o potrzebie kolejnego spotkania, to zostanie ono przeprowadzone na sesji 30 grudnia, a po nim będzie można głosować nad przyjęciem strategii - mówi Edward Stopiński, przewodniczący Rady Gminy Iwanowice. Według przewodniczącego najważniejszą inwestycją jest kanalizacja.

- Ale jest też wiele innych rzeczy do zrobienie. Musimy zabiegać o remont dróg; jakość gminnych sukcesywnie poprawiamy, natomiast powiatowe są w złym stanie. Ważne inwestycje, to baza edukacyjna i sportowa, konieczna jest np. budowa boiska w Celinach - mówi Stopiński.

Wójt Iwanowic Zbigniew Grzyb zwraca uwagę, że rozwój gminy jest związany z zagospodarowaniem doliny rzeki Dłubni. - To ogromny projekt, obejmuje sześć gmin, Zakłada tworzenie miejsc rekreacji nad rzeką, pól biwakowych, ścieżek rowerowych i biegowych oraz budowę elektrowni wodnych. Ostatnio złożyliśmy wniosek o dotacje na 2 mln zł, które są potrzebne do przygotowania dokumentacji. Realizacja tych przedsięwzięć to kwestia 50 mln zł - zaznacza wójt.

Szef gminy zaznacza, podobnie jak przewodniczący rady, że najważniejsza jest kanalizacja. - Jednak mówiąc o rozwoju, musimy myśleć o rolnictwie, gospodarstwach agroturystycznych, tworzeniu bazy turystycznej i atrakcji związanych z rekreacją i wypoczynkiem oraz o produktach lokalnych - dodaje wójt.

barbara.ciryt@dziennik.krakow.pl

Podstawa strategii

* Rozwój gospodarczy: wsparcie rolnictwa, zachęcanie do tworzenia grup rolniczych, zakładów przetwórczych, przechowalni; wyznaczanie szlaków turystycznych, ścieżek zdrowia, miejsc rekreacji nad Dłubnią; tworzenie stref aktywności gospodarczej; rozwój kształcenia zawodowego.

* Rozwój społeczny: promocja lokalnej tradycji i obrzędowości; poprawa stanu zabytków; remonty i wyposażenie obiektów oświatowych; budowa i modernizacja zaplecza sportowego; zapewnienie bezpieczeństwa; wspieranie straży pożarnych; realizacja programów ochrony zdrowia.

* Infrastruktura i środowisko: rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej; wspieranie produkcji "czystej energii" (wodnej, wiatrowej, słonecznej, pompy ciepła, biomasa), budowa i remont dróg, miejsc parkingowych oraz oświetlenia ulicznego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie