Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z doliną rzeki Dłubni wiążą rozwój gminy

BARBARA CIRYT
Jeszcze w tym roku zostanie uchwalona Strategia Rozwoju Gminy Iwanowice. To najważniejszy dokument, na podstawie którego gmina ma ubiegać się o dotacje na inwestycje związane z rozwojem infrastruktury, kanalizacji, dróg, rozbudowy szkół i projekty dotyczące promocji agroturystyki oraz wsparcia rolników.

IWANOWICE. Budowa kanalizacji, dróg, miejsc rekreacji, promocja turystyki - to cele strategiczne

- Mamy gminę rolniczą, więc na rozwoju tej gałęzi gospodarki musimy się skupić. Chcemy zachęcać rolników do zrzeszania się w grupy, by stanowili lepszą konkurencję na rynku, bo nasze małe rozdrobnione gospodarstwa nie mają siły przebicia - mówi Łukasz Gliński z Urzędu Gminy w Iwanowicach.

Mieszkańcy podczas konsultacji nie wnieśli uwag. Jednak pracy nad dokumentem nie zakończyli radni. Na jutrzejszej sesji zdecydują, czy będzie jeszcze jedna prezentacja strategii przez jej autorów z Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji.

- Radni otrzymali projekt dokumentu do wglądu. Jeśli zdecydują o potrzebie kolejnego spotkania, to zostanie ono przeprowadzone na sesji 30 grudnia, a po nim będzie można głosować nad przyjęciem strategii - mówi Edward Stopiński, przewodniczący Rady Gminy Iwanowice. Według przewodniczącego najważniejszą inwestycją jest kanalizacja.

- Ale jest też wiele innych rzeczy do zrobienie. Musimy zabiegać o remont dróg; jakość gminnych sukcesywnie poprawiamy, natomiast powiatowe są w złym stanie. Ważne inwestycje, to baza edukacyjna i sportowa, konieczna jest np. budowa boiska w Celinach - mówi Stopiński.

Wójt Iwanowic Zbigniew Grzyb zwraca uwagę, że rozwój gminy jest związany z zagospodarowaniem doliny rzeki Dłubni. - To ogromny projekt, obejmuje sześć gmin, Zakłada tworzenie miejsc rekreacji nad rzeką, pól biwakowych, ścieżek rowerowych i biegowych oraz budowę elektrowni wodnych. Ostatnio złożyliśmy wniosek o dotacje na 2 mln zł, które są potrzebne do przygotowania dokumentacji. Realizacja tych przedsięwzięć to kwestia 50 mln zł - zaznacza wójt.

Szef gminy zaznacza, podobnie jak przewodniczący rady, że najważniejsza jest kanalizacja. - Jednak mówiąc o rozwoju, musimy myśleć o rolnictwie, gospodarstwach agroturystycznych, tworzeniu bazy turystycznej i atrakcji związanych z rekreacją i wypoczynkiem oraz o produktach lokalnych - dodaje wójt.

barbara.ciryt@dziennik.krakow.pl

Podstawa strategii

* Rozwój gospodarczy: wsparcie rolnictwa, zachęcanie do tworzenia grup rolniczych, zakładów przetwórczych, przechowalni; wyznaczanie szlaków turystycznych, ścieżek zdrowia, miejsc rekreacji nad Dłubnią; tworzenie stref aktywności gospodarczej; rozwój kształcenia zawodowego.

* Rozwój społeczny: promocja lokalnej tradycji i obrzędowości; poprawa stanu zabytków; remonty i wyposażenie obiektów oświatowych; budowa i modernizacja zaplecza sportowego; zapewnienie bezpieczeństwa; wspieranie straży pożarnych; realizacja programów ochrony zdrowia.

* Infrastruktura i środowisko: rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej; wspieranie produkcji "czystej energii" (wodnej, wiatrowej, słonecznej, pompy ciepła, biomasa), budowa i remont dróg, miejsc parkingowych oraz oświetlenia ulicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski