Z doliną rzeki Dłubni wiążą rozwój gminy

BARBARA CIRYT
Udostępnij:
Jeszcze w tym roku zostanie uchwalona Strategia Rozwoju Gminy Iwanowice. To najważniejszy dokument, na podstawie którego gmina ma ubiegać się o dotacje na inwestycje związane z rozwojem infrastruktury, kanalizacji, dróg, rozbudowy szkół i projekty dotyczące promocji agroturystyki oraz wsparcia rolników.

IWANOWICE. Budowa kanalizacji, dróg, miejsc rekreacji, promocja turystyki - to cele strategiczne

- Mamy gminę rolniczą, więc na rozwoju tej gałęzi gospodarki musimy się skupić. Chcemy zachęcać rolników do zrzeszania się w grupy, by stanowili lepszą konkurencję na rynku, bo nasze małe rozdrobnione gospodarstwa nie mają siły przebicia - mówi Łukasz Gliński z Urzędu Gminy w Iwanowicach.

Mieszkańcy podczas konsultacji nie wnieśli uwag. Jednak pracy nad dokumentem nie zakończyli radni. Na jutrzejszej sesji zdecydują, czy będzie jeszcze jedna prezentacja strategii przez jej autorów z Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji.

- Radni otrzymali projekt dokumentu do wglądu. Jeśli zdecydują o potrzebie kolejnego spotkania, to zostanie ono przeprowadzone na sesji 30 grudnia, a po nim będzie można głosować nad przyjęciem strategii - mówi Edward Stopiński, przewodniczący Rady Gminy Iwanowice. Według przewodniczącego najważniejszą inwestycją jest kanalizacja.

- Ale jest też wiele innych rzeczy do zrobienie. Musimy zabiegać o remont dróg; jakość gminnych sukcesywnie poprawiamy, natomiast powiatowe są w złym stanie. Ważne inwestycje, to baza edukacyjna i sportowa, konieczna jest np. budowa boiska w Celinach - mówi Stopiński.

Wójt Iwanowic Zbigniew Grzyb zwraca uwagę, że rozwój gminy jest związany z zagospodarowaniem doliny rzeki Dłubni. - To ogromny projekt, obejmuje sześć gmin, Zakłada tworzenie miejsc rekreacji nad rzeką, pól biwakowych, ścieżek rowerowych i biegowych oraz budowę elektrowni wodnych. Ostatnio złożyliśmy wniosek o dotacje na 2 mln zł, które są potrzebne do przygotowania dokumentacji. Realizacja tych przedsięwzięć to kwestia 50 mln zł - zaznacza wójt.

Szef gminy zaznacza, podobnie jak przewodniczący rady, że najważniejsza jest kanalizacja. - Jednak mówiąc o rozwoju, musimy myśleć o rolnictwie, gospodarstwach agroturystycznych, tworzeniu bazy turystycznej i atrakcji związanych z rekreacją i wypoczynkiem oraz o produktach lokalnych - dodaje wójt.

barbara.ciryt@dziennik.krakow.pl

Podstawa strategii

* Rozwój gospodarczy: wsparcie rolnictwa, zachęcanie do tworzenia grup rolniczych, zakładów przetwórczych, przechowalni; wyznaczanie szlaków turystycznych, ścieżek zdrowia, miejsc rekreacji nad Dłubnią; tworzenie stref aktywności gospodarczej; rozwój kształcenia zawodowego.

* Rozwój społeczny: promocja lokalnej tradycji i obrzędowości; poprawa stanu zabytków; remonty i wyposażenie obiektów oświatowych; budowa i modernizacja zaplecza sportowego; zapewnienie bezpieczeństwa; wspieranie straży pożarnych; realizacja programów ochrony zdrowia.

* Infrastruktura i środowisko: rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej; wspieranie produkcji "czystej energii" (wodnej, wiatrowej, słonecznej, pompy ciepła, biomasa), budowa i remont dróg, miejsc parkingowych oraz oświetlenia ulicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie