Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z dyplomem, ale bez pracy

Magdalena Balicka
Zbigniew Leżoń z Chrzanowa ma 22 lata i studiuje elektromechanikę. W pośredniaku liczy choć na dorywczą pracę w swoim zawodzie. Przyznaje jednak, że ofert jest jak na lekarstwo
Zbigniew Leżoń z Chrzanowa ma 22 lata i studiuje elektromechanikę. W pośredniaku liczy choć na dorywczą pracę w swoim zawodzie. Przyznaje jednak, że ofert jest jak na lekarstwo Fot. Magdalena Balicka
Małopolska zachodnia. Bezrobocie w regionie maleje, choć młodzi ludzi mają problem, by znaleźć pracę. W pośredniakach dominują głównie oferty dla budowlańców, sprzedawczyń, sprzątaczek.

Ania Parzywoda i Kasia Gołąb z Chrzanowa rok temu skończyły studia magisterskie i nadal nie mogą znaleźć zatrudnienia. Ania skończyła historię, a Kasia politologię. Ostatnio odwiedziły naszą redakcję i opowiedziały, jak trudno jest młodym ludziom.

- Nie chcemy wyjeżdżać za chlebem do Warszawy, a tym bardziej do Londynu - wyznają 25-latki. Obie są zarejestrowane w chrzanowskim pośredniaku. Ania dostała ofertę pracy przy taśmie w chrzanowskiej fabryce produkującej podzespoły do samochodów, a Kasia w sklepie spożywczym.

- Nie po to pięć lat studiowałyśmy, by wykonywać pracę, do której wystarczy zawodówka - twierdzą chrzanowianki.

Socjolog w barze

Nie chodzi im nawet o wynagrodzenie, bo zdają sobie sprawę, że na starcie nikt im nie da dużo zarobić.

Chciałyby pracować w zawodzie. Niestety, na rynku pracy ofert dla nauczycieli nie ma wcale. W ostatnich latach w regionie zamknięto kilka szkół. Lokalne uczelnie - Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu i Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Marketingu także nie zwiększają kadry.

- Nie ma także pracy biurowej - żalą się chrzanowianki. Ania ma dwuletnią córeczkę, a Kasia chorego narzeczonego. Obie są potrzebne bliskim na miejscu. - Praca w Krakowie czy na Śląsku wiąże się z dojazdami. Zabierają wiele czasu. Dochodzą też koszty - opowiadają kobiety. Wysłały CV do większości lokalnych firm, które mogłyby potrzebować sekretarek, asystentek oraz do wszystkich szkół w Małopolsce zachodniej. Rok czekają bezskutecznie na odpowiedź. Stażu także nigdzie im nie zaproponowano.

Marek Kupczyk z Chrzanowa skończył socjologię cztery lata temu. Choć, jak twierdzi, był wzorowym studentem, ani roku nie przepracował w zawodzie. - Jestem barmanem w krakowskim pubie. Zarabiam 2,5 tys. zł brutto. - Niestety, wybrałem kierunek bez perspektyw. Nie mam żyłki biznesmena, by się wybić w innej dziedzinie - wyznaje pan Marek. Wszystkim młodszym kolegom, którzy dopiero stoją przed wyborem studiów wyższych, poleca kierunki ścisłe.

Może bon stażowy?

Większość młodych osób ma problem także z dostaniem się chociażby na staż. - Jeśli nie staż, to może postarają się o bon stażowy - radzi Katarzyna Grudzień z chrzanowskiego Powiatowego Urzędu Pracy.

Urzędniczka tłumaczy, że polega to na tym, iż bezrobotny sam szuka pracodawcy, który przyjmie go na staż, a potem zagwarantuje jeszcze półroczny angaż, za co otrzyma od urzędu zwrot kosztów, czyli 1500 zł. Bony cieszą się zresztą dużym zainteresowaniem, jednak pula dostępnego dofinansowania jest ograniczona. Nie każdy może je dostać od ręki.

- Pedagodzy i nauczyciele od kilku lat zawyżają nasze statystyki. Dziwię się, że młodzi wciąż wybierają takie kierunki, skoro szkoły albo są zamykane, albo redukują w nich etaty - przekonuje jedna z urzędniczek z Olkusza. I dodaje, że w powiecie olkuskim najwięcej ofert pracy jest dla techników.

- Konkretny fach w ręku jest na wagę złota. Mechatronicy, elektrycy czy mechanicy znajdują angaż w zasadzie od ręki. Inżynierowie w ogóle nie muszą się rejestrować, bo praca czeka - twierdzą w olkuskim PUP.

Z kolei w Chrzanowie z pracą dla techników wcale nie jest już tak łatwo. 22-letni Zbigniew Leżoń, student elektromechaniki z Chrzanowa martwi się, bo drugi miesiąc odwiedza pośredniak i nie może znaleźć nawet pracy dorywczej.

Bezrobocie
Powiat chrzanowski

- Stopa bezrobocia w powiecie chrzanowskim na koniec sierpnia br. wynosiła 12,1 proc. Bez pracy pozostawały 4942 osoby. - Choć wrzesień jeszcze się nie skończył, już wiadomo, że skoczyła w górę. Powodem jest m.in. zakończenie prac sezonowych.

W powiecie chrzanowskim wśród ofert pracy dominują: magazynier, pracownik do sprzątania, kierowca samochodu dostawczego, kosmetyczka.

Powiat olkuski
- Bezrobocie w powiecie olkuskim na koniec sierpnia 2015 r. wynosiło 12,5 proc. i było najwyższe z powiatów Małopolski zachodniej.
- Wśród ofert pracy dominują: wulkanizator, spawacz, telefoniczny doradca klienta.

Powiat oświęcimski
- Bezrobocie w powiecie oświęcimskim na koniec sierpnia 2015 r. wynosiło 9,8 procenta.
- Wśród ofert pracy dominują: pracownik fizyczny, pomocnik mechanika, pracownik produkcji.

Powiat wadowicki
- Bezrobocie w powiecie wadowickim na koniec sierpnia 2015 r. wynosiło 9,2 proc.
- Wśród ofert pracy dominują: stolarz meblowy, barman, kierowca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski