Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z dzieckiem na tatrzańskim szlaku

Patrycja Migiel
Grupa od 1 do 5 lat. Mało interesujące są dla nich krajobrazy czy szczyty górskie. Wybierajmy krótkie odcinki lub teren, gdzie wjedziemy wózkiem, np. Dolina Białego, Chochołowska (na zdjęciu), Strążyska, Kościeliska, Morskie Oko, czy droga pod Reglami
Grupa od 1 do 5 lat. Mało interesujące są dla nich krajobrazy czy szczyty górskie. Wybierajmy krótkie odcinki lub teren, gdzie wjedziemy wózkiem, np. Dolina Białego, Chochołowska (na zdjęciu), Strążyska, Kościeliska, Morskie Oko, czy droga pod Reglami fot. Wojciech Matusik
Podhale. Podpowiadamy, jakie górskie ścieżki są najlepsze do bezpiecznej i ciekawej wyprawy dla pięciolatka, a jakie dla piętnastolatka

Jesteś w czasie wakacji w górach z dzieckiem i chcesz wędrować po szlakach? Postanowiliśmy przygotować mały poradnik, na które trasy wybrać się z dziećmi.

Przedszkolak na górskim szlaku
Nasz ranking podzieliliśmy na trzy kategorie - dzieci do 5. roku życia, dzieci w wieku 6-10 lat oraz starsza młodzież.
Niezależnie od przedziału wiekowego dzieci ważne jest, by dobrze zaplanować wycieczkę i dostosować trasę do możliwości najmłodszych turystów.

- Osoby, które przyjeżdżają z dziećmi w wieku od trzech do pięciu lat, powinny wybierać krótkie odcinki w ciekawych miejscach. Maluchy będą zainteresowane tym, że płynie wodospad czy rzeka lub gdy widzą wypasające się owce, a nie będą płakać, że im się nudzi - radzi Paweł Skawiński, wieloletni przewodnik górski, ratownik TOPR.

Dla tych, którzy planują przemierzyć szlaki z dzieckiem w wózku, polecamy tatrzańskie dolinki, w których możemy się bez większych przeszkód poruszać dziecięcym pojazdem.
W przypadku Morskiego Oka dobrym rozwiązaniem (tam od Palenicy Białczańskiej aż do stawu wiedzie asfaltowa droga) jest wyruszenie wczesnym rankiem. Inaczej mogą nas zaskoczyć tłumy turystów i mnóstwo fasiągów na szlaku.

Niezapomniana noc w schronisku
Taką opcję możemy rozważyć, gdy dzieci mają więcej niż sześć lat, bo one mają większą świadomość otaczającej je przyrody i mogą już przemierzać szlaki o własnych siłach.

- Ja często idę z wnukiem na Halę Gąsienicową. Dla dziecka supernagrodą i zarazem taką przygodą jest noc w schronisku Murowaniec - mówi Andrzej Rochmal z Krakowa.

Z kolei Paweł Skawiński radzi, by wynająć przewodnika, który barwnie opowie o górskiej przyrodzie, zwierzętach i górach, i zaciekawi tym dziecko.

Nastolatki z plecakiem na Rysy
Wycieczkę w wysokie partie powinniśmy wybrać dla młodzieży, która nie zmęczy się tak szybko i potrafi samodzielnie wspinać się w partiach, gdzie są np. łańcuchy. Ważne jest też zaopatrzenie, jakie zabieramy na taką wycieczkę.

W plecaku powinna znaleźć się woda, krem z filtrem na wypadek ostrego słońca, peleryna, coś do picia i jedzenia. Dobry jest np. słodki batonik, czy czekolada, która w trudnej sytuacji może dodać nam energii. Warto wziąć telefon komórkowy, by w razie kłopotów wezwać pomoc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski