Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z góry lepiej widać piękno Krakowa. Wokół Tauron Areny [ZDJĘCIA]

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Ma dopiero dwa lata, a już urosła do miana symbolu Krakowa. Tauron Arena Kraków przy ul. Stanisława Lema to największa hala widowiskowo-sportowa w Polsce, która może pomieścić ponad 20 tys. widzów
Ma dopiero dwa lata, a już urosła do miana symbolu Krakowa. Tauron Arena Kraków przy ul. Stanisława Lema to największa hala widowiskowo-sportowa w Polsce, która może pomieścić ponad 20 tys. widzów Fotografie wykonane przez CrazyCopter.pl
Dzielnica XIV Czyżyny, Dzielnica XV Mistrzejowice, Dzielnica XVI Bieńczyce. Dziś przenosimy się do Czyżyn, Mistrzejowic i Bieńczyc. Wszystkie te dzielnice mają wspólny, nowohucki rodowód. Na początku lat 50. stały się częścią wielkiej dzielnicy Nowa Huta. Dopiero po czterdziestu latach z wielkiego konglomeratu przywiązanego do kombinatu wyodrębniły się dzielnice XIV, XV i XVI.

Nim stały się jedną z najbardziej rozwiniętych krakowskich dzielnic Czyżyny były wsią, która należała do zakonu Cystersów w Mogile. W XVIII wieku w karczmie w Czyżynach zatrzymał się odwiedzający Kraków król Stanisław August Poniatowski.

Znakiem rozpoznawczym „czternastki” jest największa w Polsce hala widowiskowo-sportowa Tauron Arena, która w tym roku świętowała drugie urodziny, pas startowy lotniska Kraków-Rakowice-Czyżyny, Muzeum Lotnictwa Polskiego czy kościół św. Brata Alberta, w którym znajdują się płyty upamiętniające poległych lotników i saperów, którzy zginęli przy rozminowywaniu lotniska.

Czyżyny mają dziś ponad 26 tys. mieszkańców, a ich liczba ciągle rośnie. Miejscowe plany zagospodarowania dla tej dzielnicy wciąż są jednak mocno „dziurawe” i stanowią furtkę do niekontrolowanej zabudowy, która jest obecnie dla „czternastki” jednym z największych problemów. W tym roku krakowski magistrat wydał dla Czyżyn precedensową decyzję zakazując deweloperowi dalszej wycinki drzew pod zabudowę.

Do Mistrzejowic , które na brak zieleni na razie nie narzekają warto zajrzeć choćby dla unikalnego kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego, czy dwóch fortów obronnych: Mistrzejowice i Batowice (ten drugi często gra drugie skrzypce w telewizyjnych serialach). Kiedyś ta XIII-wieczna wieś zwana Mistrevich (po staropolsku mistrz) słynęła z karczmy i młyna, dziś „piętnastka” kojarzy się przede wszystkim ze znanym nowohuckim opozycjonistą ks. Kazimierzem Jancarzem i założoną przez niego Niezależną Telewizją Mistrzejowice. Najciekawsze zakamarki dzielnicy, która liczy obecnie ponad 56 tys. mieszkańców opisał w powieści kryminalnej „Jedenaście” Marcin Świetlicki.

Najmniejszej dzielnicy z nowohuckim korzeniami - Bieńczycom początek dała wieś nazwana tak od imienia właściciela Bienia. Po raz pierwszy wymieniana jest w źródłach z XIII wieku. Doskonale zarządzana szybko dorobiła się pierwszego młyna nad Dłubnią i dworu z folwarkiem, którego pozostałości zachowały się do dziś przy ul. Kaczeńcowej. Malownicze zakątki młynówki i stawu w tym rejoniestanowią jeden z najchętniej odwiedzanych, nie tylko przez nowohucian użytków ekologicznych. Pod koniec XIX w. Austriacy poprowadzili przez Bieńczyce linię kolejową tzw. kocmyrzówkę. Zostały po niej resztki mostów nad Dłubnią i budynek stacji przy ul. Stadionowej.

Stanisław Wyspiański w „Weselu” wspomina najbardziej znanego mieszkańca Bieńczyc - Franciszka Ptaka, który przy ul. Cienistej wybudował dom dla Towarzystwa „Sokół” - to najstarszy obiekt sportowy w Bieńczycach. W latach 50. w dzielnicy jako instruktor oświatowy pracował także Piotr Skrzynecki założyciel kabaretu Piwnica pod Baranami.

Dziś w „szesnastce”, którą zamieszkuje ponad 42,5 tys. ludzi, warto zwiedzić przede wszystkim kościół Arka Pana i wybrać się na bieńczycki plac targowy.

Nasz cykl

Jak wygląda Kraków z lotu ptaka, a dokładniej - widziany okiem drona? Prezentujemy wyjątkową kolekcję fotografii wykonanych z pomocą tych urządzeń. To szansa na inne spojrzenie na miasto, odkrycie jego urody, a może i nieznanych dotąd tajemnic.

Będziemy dzięki tym zdjęciom przemierzać kolejne dzielnice. Jak podkreślają autorzy zdjęć, Kraków nigdy dotąd nie został w całości sfotografowany z drona i pokazany w taki sposób na łamach gazety. We wtorek Wzgórza Krzesławickie i Nowa Huta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski