Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z góry lepiej widać piękno Krakowa. Z biegiem Prądnika [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Znakami rozpoznawczymi Grzegórzek są m.in. 20-kondygnacyjny Błękitek (po prawej), jak też słynny szkieletor w rejonie ronda Mogilskiego (w oddali)
Znakami rozpoznawczymi Grzegórzek są m.in. 20-kondygnacyjny Błękitek (po prawej), jak też słynny szkieletor w rejonie ronda Mogilskiego (w oddali) Fotografie wykonane przez CrazyCopter.pl
Dziś oglądamy z nieba Grzegórzki, Prądnik Biały i Prądnik Czerwony. Dzielnice te łączy fakt, że płynie przez nie rzeka Prądnik, w granicach Krakowa nosząca nazwę Białuchy.

Dzielnica II Grzegórzki ma dziś 29 tys. mieszkańców. Nazwę wzięła od wsi włączonej do Krakowa w 1910 r. Najstarszą częścią „dwójki” są wschodnie tereny Wesołej, w średniowieczu zwanej przedmieściem św. Mikołaja. Obecna dzielnica II obejmuje: Dąbie, Wesołą Wschód, osiedle Oficerskie i Grzegórzki. Do jej znaków rozpoznawczych należy tzw. Błękitek przy rondzie Grzegórzeckim, czyli wieżowiec biurowy K1, najwyższy budynek w Krakowie, mierzący wraz z iglicami 105 metrów. Ale i słynny szkieletor, którego dokończenia po 40 latach mamy się wreszcie doczekać. To w tej dzielnicy znajduje się najstarszy w Polsce ogród botaniczny, a ulica Kopernika, przy której się mieści, słynie z kompleksu klinik UJ. Chluba „dwójki” to kościół Miłosierdzia Bożego na os. Oficerskim, którego twórcą jest Stanisław Niemczyk, nazywany polskim Gaudim. Natomiast o rewitalizację wołają zabytkowe budynki zakładów Peterseima przy al. Powstania Warszawskiego (do 2006 r. działał tam Erdal). W dzielnicy widoczny jest teraz boom inwestycyjny, przybywa mieszkań i biur; część inwestycji wywołuje protesty.

Do sąsiedniej dzielnicy III (zamieszkanej przez 47,5 tys. osób) też jest po co zaglądać. Do jej poznawania zachęca trasa turystyczno-kulturowa Prądnika Czerwonego, na której znajdują się m.in. Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta, dworek Pocieszka, którego fundamenty są pozostałością po renesansowym pałacu Cellarich, fort Sudół. Po kilkuletnim remoncie olśniewa wnętrze późnorenesansowej kaplicy pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty przy ul. Dobrego Pasterza, która była niegdyś elementem folwarku dominikańskiego, istniejącego tu do 1945 r. „Trójka” to też np. park Zaczarowanej Dorożki czy dawne lotnisko w Rakowicach, z początku XX w., jedno z najstarszych lotnisk w Europie.

Najwięcej stałych mieszkańców spośród krakowskich dzielnic ma „czwórka”, Prądnik Biały - ponad 69,3 tysiąca. Dzielnica IV położona jest na obszarze, który zajmowały wsie podkrakowskie, mające wczesnośredniowieczny i średniowieczny rodowód, w większości włączone do Krakowa w 1941 r. Największą i najstarszą z nich był Prądnik (dokładnie jego część zwana Prądnikiem Biskupim, a od XIX w. Prądnikiem Białym). Kolejne to Witkowice, Bronowice Wielkie, Tonie, Górka Narodowa, część wsi: Krowodrza, Bronowice Małe, Prądnik Czerwony, skrawek Łobzowa.

Do Prądnika Białego w 1220 r. bp Odrowąż sprowadził braci zakonu Św. Ducha De Saxia i powierzył im prowadzenie tutaj pierwszego szpitala Krakowa. Prądnik Biały słynął z białej mąki i wypieku doskonałego chleba. Nad rzeką Prądnik działało wiele młynów, w tym papiernicze. Papier stąd nie żółkł, bo wody krasowe (Prądnik wypływa spod wapiennych wzgórz) nie zawierały żelaza.

Dziś w Dzielnicy IV jest m.in. zagłębie handlu z Galerią Bronowice, ale i zlokalizowane są tu instytucje naukowo-badawcze, jak Instytut Fizyki Jądrowej, którego dział stanowi Centrum Cyklotronowe Bronowice. To też dzielnica wciąż budujących się osiedli.

***

Nasz cykl

Jak Wygląda Kraków z lotu ptaka, a dokładniej - widziany okiem drona? Od dziś prezentujemy wyjątkową kolekcję fotografii wykonanych z pomocą tych urządzeń. To szansa na inne spojrzenie na miasto, odkrycie jego urody, a może i nieznanych dotąd tajemnic.

Będziemy dzięki tym zdjęciom przemierzać kolejne dzielnice. Jak podkreślają autorzy zdjęć, Kraków nigdy dotąd nie został w całości sfotografowany z drona i pokazany w taki sposób na łamach gazety. W środę Krowodrza i Bronowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski