Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z góry lepiej widać piękno Krakowa. Zielone dzielnice [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Klasztor Kamedułów na krakowskich Bielanach. Jest tylko dwanaście dni w roku, kiedy za furtę mogą wejść kobiety
Klasztor Kamedułów na krakowskich Bielanach. Jest tylko dwanaście dni w roku, kiedy za furtę mogą wejść kobiety Fotografie wykonane przez CrazyCopter.pl
Dzielnica VII Zwierzyniec i VIII Dębniki jedne z najatrakcyjniejszych dzielnic Krakowa, przyciągające zielenią, bogactwem przyrody, ale i fascynującymi tradycjami. Zobacz zdjęcia.

Obecny obszar Dzielnicy VII to historyczne miejscowości, podkrakowskie wsie, włączane sukcesywnie do królewskiego miasta: Zwierzyniec, Półwsie Zwierzynieckie, Wola Justowska, Chełm, Olszanica, Zakamycze, Przegorzały i Bielany. Na terenie „siódemki” znajdują się krakowskie Błonia oraz Las Wolski.

W dzielnicy mieszka dziś na stałe 20,3 tys. osób. To ci krakowianie, którzy mają najbliżej na kopiec Kościuszki czy do ogrodu zoologicznego.

Nad Wisłą dominuje tu kompleks klasztoru i kościoła Norbertanek, a magnesem jest klasztor Kamedułów na Bielanach. Na Salwatorze zainteresowani zarówno historią i architekturą mogą zobaczyć kaplicę św. Małgorzaty i Judyty przy ul. św. Bronisławy, powstałą w XVII wieku. Wcześniej ogień strawił jej poprzedniczki: pierwotną (1587r.) i kolejną kaplicę (1604 r.). Prawdopodobnie od początku istnienia służyła jako kaplica cmentarna - otaczał ją cmentarz morowy, gdzie grzebano zmarłych na zarazę. Kto chciałby zajrzeć do środka, właśnie teraz ma szansę - do 15 października jest dostępna dla parafian i turystów w ramach sezonowej akcji.

Zwierzyniec to miejsce słynnego emausu, również w tej dzielnicy zaczyna się pochód Lajkonika (to ludowa zabawa urządzana w Krakowie co najmniej od XVIII wieku). Gdy mowa o tradycjach, nie można zapomnieć o szopce krakowskiej i o tym, że pierwsi szopkarze, którymi byli rzemieślnicy i robotnicy budowlani, zamieszkiwali - obok Krowodrzy, i Grzegórzek - właśnie Zwierzyniec.

Obecnie problemem dzielnicy jest wdzierająca się w każdą wolną przestrzeń zabudowa, a także przebudowy dotychczasowych domów jednorodzinnych, które np. sprawiają, że Wola Justowska zamienia się z dzielnicy willowej niemal w blokowisko.

W Dzielnicy VIII Dębniki mieszka dziś natomiast aż 60 tys. krakowian. Wielu z nich na Ruczaju, gdzie wciąż rosną nowe osiedla.

Dębniki to dawna wieś, wzmiankowana po raz pierwszy w 1254 roku. W 1910 roku Dębniki włączono w granice Krakowa. Na terenie dzisiejszej Dzielnicy VIII znajdują się także inne dawne wsie: Zakrzówek, Kostrze, Bodzów, Skotniki, Pychowice, Kobierzyn, Sidzina, Tyniec, Ludwinów, Zakrzówek.

W pierwszych dekadach XX wieku na Dębnikach mieszkało wiele osób zasłużonych dla Krakowa. Był pośród nich m.in. Roman Bandurski, współtwórca zabudowy na Wzgórzu św. Bronisławy, jak i Konstanty Krumłowski, dramatopisarz i satyryk, który zyskał wielką popularność dzięki wodewilowi „Królowa przedmieścia”. Z Dębnikami byli związani znani sportowcy, m.in. Jan Łazarski - kolarz torowy, zdobywca srebrnego medalu na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1924 r. w Paryżu. Przy ul. Tynieckiej 10 mieszkał zaś w latach 1938--44 przyszły papież - Karol Wojtyła.

Przyjrzyjmy się dzisiaj tym dzielnicom!

***

Nasz cykl

Jak Wygląda Kraków z lotu ptaka, a dokładniej - widziany okiem drona? Od dziś prezentujemy wyjątkową kolekcję fotografii wykonanych z pomocą tych urządzeń. To szansa na inne spojrzenie na miasto, odkrycie jego urody, a może i nieznanych dotąd tajemnic. Będziemy dzięki tym zdjęciom przemierzać kolejne dzielnice. Jak podkreślają autorzy zdjęć, Kraków nigdy dotąd nie został w całości sfotografowany z drona i pokazany w taki sposób na łamach gazety. We wtorek Łagiewniki-Borek Fałęcki i Swoszowice.

Zobacz także:
Serce miasta w oku drona [ZDJĘCIA]
Z góry widać więcej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski