Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium 12.03 - 18.03

Redakcja
15 marca 1765

SZKOŁA RYCERSKA. Stanisław August Poniatowski założył w Warszawie Szkołę Rycerską. Jej zadaniem było przygotowywanie oficerów do służby wojskowej i cywilnych zadań publicznych.

12 marca 1794

NIEZWYKŁY MARSZ. Gen. Antoni Madaliński rozpoczął marsz swojej brygady kawalerii znad Narwi przez tereny zagarnięte przez Prusy w kierunku Krakowa. Był to protest przeciwko redukcji wojska nakazanej przez Rosję. Wystąpienie generała przyspieszyło wybuch powstania kościuszkowskiego.

14 marca 1899

UWOLNIENIE. Po ponad roku uwięzienia w lodzie u wybrzeży Antarktydy belgijski statek badawczy "Belgica" został uwolniony przez załogę, dzięki wykuciu kilkusetmetrowego kanału w lodzie. Na pokładzie statku było dwóch Polaków: Henryk Arctowski i Antoni Bolesław Dobrowolski.

15 marca 1917

ABDYKACJA. Car Rosji Mikołaj II uznał, że utrzymywanie władzy jest niemożliwe i na żądanie umiarkowanych polityków i monarchistów abdykował na rzecz młodszego brata, wielkiego księcia Michała Aleksandrowicza. Ten jednak nie przyjął korony i przekazał całą władzę Tymczasowemu Komitetowi Dumy.

14 marca 1924

WESTERPLATTE DLA POLSKI. Rada Ligi Narodów przyznała Polsce w bezpłatną i bezterminową dzierżawę teren na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, u ujścia kanału portowego do morza, naprzeciw przedmieścia Nowy Port. W latach 1926-1939 funkcjonowała tam polska Wojskowa Składnica Tranzytowa.

17 marca 1938

ULTIMATUM. Wobec incydentów granicznych i śmierci żołnierza KOP Polska wystosowała ultimatum wobec Litwy z żądaniem natychmiastowego nawiązania stosunków dyplomatycznych. W całym kraju organizowano manifestacje popierające politykę rządu pod hasłem "Wodzu, prowadź nas na Kowno!". 19 marca rząd Litwy przyjął żądania.

18 marca 1945

SZTURM. Po ciężkich walkach oddziały 1. Armii Wojska Polskiego zdobyły zamieniony przez Niemców w twierdzę Kołobrzeg. Tego dnia wieczorem wszystkie jednostki Wojska Polskiego walczące o miasto zgromadziły się nad brzegiem Bałtyku, gdzie dokonano symbolicznych zaślubin z morzem.

13 marca 1954

DECYDUJĄCE NATARCIE. Rozpoczęła się wietnamsko-francuska bitwa pod Dien Bien Phu. O godz. 17 zmasowany atak artylerii Viet Minhu zniszczył stanowiska francuskich dział, a także samoloty znajdujące się na pasie startowym. Siły wietnamskie zaczęły stopniowo zajmować poszczególne umocnienia.

17 marca 1969

KOBIETA PREMIEREM. Reprezentująca Partię Pracy Golda Meir została pierwszą kobietą premierem Izraela. Była pierwszą i jak dotąd ostatnią kobietą na tym stanowisku, a także trzecią panią premier na świecie. Urząd pełniła do 11 kwietnia 1974 r. Po odejściu ze stanowiska wycofała się z życia publicznego.

16 marca 1971

TV W KOLORZE. Telewizja Polska nadała pierwszy sygnalny program w kolorze. Cykliczne kolorowe nadawanie zaczęło się od 6 grudnia 1971 r., a zainaugurowano je transmisją z obrad VI Zjazdu PZPR. Dla większości widzów kolorowa telewizja nie była jednak dostępna ze względu na brak odpowiednich odbiorników.

16 marca 1978

PORWANIE. W centrum Rzymu terroryści z lewicowej organizacji Czerwone Brygady porwali byłego premiera Włoch Aldo Moro. W jego uwolnienie zaangażował się m.in. papież Paweł VI. Ostatecznie Moro został zamordowany, a jego ciało znaleziono w bagażniku samochodu zaparkowanego w centrum Rzymu.

16 marca 1999

WEJŚCIE DO NATO. W miejscowości Independence (Niepodległość) w USA minister spraw zagranicznych prof. Bronisław Geremek podpisał protokół potwierdzający przystąpienie Polski do sojuszu północnoatlantyckiego. Razem z Polską do NATO weszły Czechy i Węgry.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski