Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium: 16.12 - 22.12

Redakcja

20 grudnia 1812
JAZDA.
Zarządzeniem władz Księstwa Warszawskiego sformowano jednostkę konną nazwaną Krakusami. Przy okazji poboru jeźdźców do pułków kawalerii z nadwyżek sformowano nowy rodzaj kawalerii. Krakusi nosili chłopskie sukmany i czapki rogatywki.

Ich uzbrojenie składało się z lanc pozbawionych proporczyków, szabli różnych wzorów i pistoletów. Organizatorem formacji i jej pierwszym dowódcą był gen. Jan Nepomucen Umiński.

18 grudnia 1917
PROHIBICJA.
Kongres USA uchwalił 18. poprawkę do Konstytucji wprowadzającą prohibicję. Poprawka dotyczyła wprowadzenia zakazu wytwarzania, sprzedaży i przewozu napojów alkoholowych. Odtąd alkohol był w USA nielegalny, co zaskutkowało z czasem bujnym rozwojem podziemia alkoholowego. Po kilkunastu latach obowiązywania poprawka została w całości uchylona 5 grudnia 1933 r.

16 grudnia 1918
PARTIA.
Powstała Komunistyczna Partia Robotnicza Polski. W dniach 16–18 grudnia w Domu Handlowca w Warszawie przy ul. Zielnej odbył się zjazd SDKPiL i PPS-Lewicy. Partie postanowiły się połączyć i utworzyć nową organizację – Komunistyczną Partię Robotniczą Polski. KPRP odrzucała niepodległość Polski i oczekiwała na rychłą rewolucję w krajach Europy. Istniała do 1938 r., kiedy rozwiązał ją Komintern.

17 grudnia 1920
USTAWA.
Sejm przyjął ustawę o nadaniu ziemi żołnierzom Wojska Polskiego. Zakładała ona wynagrodzenie weteranów działkami na Kresach Wschodnich, wywalczonych przez nich podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Osadnictwem wojskowym zajmowała się Ekspozytura Ministerstwa Spraw Wojskowych ds. Demobilizacji. Po 1923 r. akcję przerwano, głównie z powodu krytyki ze strony ruchu narodowego. Powrócono do niej po przewrocie majowym.

16 grudnia 1922
ZAMACH.
Powiązany z Narodową Demokracją malarz Eligiusz Niewiadomski zastrzelił w warszawskiej „Zachęcie” pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza. Narutowicz pokonał w sejmowym głosowaniu kandydata endecji Maurycego Zamoyskiego, a głosy na niego oddali m.in. posłowie mniejszości narodowych. Pozwoliło to twierdzić prawicy, że nie jest on polskim prezydentem i nawoływać do usunięcia go, czego efektem był zamach.

21 grudnia 1940
PEPESZA
. Do uzbrojenia Armii Czerwonej wszedł pistolet maszynowy PPSz nazywany potocznie pepeszą. Jego konstruktorem był Gieorgij Szpagin. Pistolet był prosty w produkcji i budowie, a przy tym niezawodny i odporny na trudne warunki użytkowania. Jego zaletą był też charakterystyczny bębnowy magazynek mieszczący aż 71 nabojów. Do końca wojny w ZSRR wyprodukowano ponad 5,5 mln pepesz.

17 grudnia 1944
MASAKRA.
W belgijskiej miejscowości Malmedy, w trakcie niemieckiej ofensywy w Ardenach, żołnierze Waffen SS dokonali masakry amerykańskich jeńców. Na skrzyżowaniu dróg w Malmedy Niemcy z niewiadomych powodów zastrzelili 86 Amerykanów ze 120 wziętych do niewoli. Esesmani zabijali też jeńców i belgijskich cywilów. W sumie zamordowali 473 osoby.

20 grudnia 1972
ZBOMBARDOWANY STATEK
. Podczas działań wojny wietnamskiej polski drobnicowiec MS „Józef Conrad” został uszkodzony w czasie amerykańskiego bombardowania portu Hajfong w Wietnamie Północnym.

W chwili nalotu na pokładzie znajdowało się 28 osób, z których zginęły trzy, a jedna zmarła później w wyniku obrażeń. Rannych zostało trzech marynarzy. Specjaliści Polskiego Ratownictwa Okrętowego wydobyli wrak i odholowali do stoczni złomowej w Hongkongu.

17 grudnia 2003
LOT.
W setną rocznicę pierwszego lotu samolotowego dokonano oblotu pierwszego prywatnego samolotu kosmicznego SpaceShipOne. Jego budowa została sfinansowana całkowicie z prywatnych źródeł. SpaceShipOne do napędu wykorzystywał hybrydowy napęd rakietowy.

Był w stanie dostać się w przestrzeń kosmiczną, jednak jego prędkość była zbyt niska, aby wejść na orbitę. Mógł tylko wykonywać loty suborbitalne.

18 grudnia 2009
KRADZIEŻ.
Z bramy muzeum Auschwitz-Birkenau skradziono tablicę z napisem „Arbeit macht frei”. Muzeum zastąpiło ją kopią. Oryginalną tablicę, pociętą na trzy fragmenty, odzyskano 20 grudnia we wsi koło Torunia.

Skradło ją pięciu młodych ludzi na zlecenie obywatela Szwecji związanego z ideologią neonazistowską. Sprawców skazano na kary więzienia. Kradzież stała się głośna na całym świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski