Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium. 25.02 - 03.03

red

27 lutego 1253
LOKACJA.
W związku z odkryciem w 1248 r. w Bochni soli kamiennej i powstaniem tam żupy, książę Bolesław Wstydliwy nadał osadzie prawa miejskie. Miasto lokowano na prawie magdeburskim. W dokumencie lokacyjnym wymieniono też niemiecką nazwę miasta – Salzberg, czyli Solna Góra. Tzw. zasadźcami Bochni byli niemieckojęzyczni osadnicy ze Śląska.

28 lutego 1609
OBLĘŻENIE.
Rozpoczęło się oblężenie zajętej przez Szwedów Parnawy przez wojska litewskie. Miasto zdobywały liczące około 2 tys. żołnierzy oddziały hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza. Litwinom udało się zaskoczyć załogę, wysadzić trzy bramy miejskie i wedrzeć do środka. Szwedzi 2 marca skapitulowali. Straty litewskie wyniosły 45 żołnierzy.

26 lutego 1806
ŁUK.
W Paryżu rozpoczęto wznoszenie Łuku Triumfalnego. Miał powstać dla uczczenia tych, którzy walczyli i polegli za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Budowę rozpoczęto na zlecenie Napoleona i z przerwami prowadzono do ukończenia w 1836 r. za panowania Ludwika Filipa I. Pod Łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

26 lutego 1846
KLĘSKA.
Powstańcy krakowscy ponieśli klęskę w bitwie pod Gdowem. Maszerujący od Krakowa oddział powstańczy liczący 380 ludzi został zaatakowany przez ciągnący od strony Bochni oddział austriacki pod dowództwem ppłk. Ludwiga von Benedeka, wzmocniony przez okolicznych chłopów. W zaciętej bitwie powstańcy zostali rozbici, a następnie wymordowani przez chłopów pod murem cmentarza. Na zdjęciu: pomnik na mogile powstańców.

27 lutego 1861
ZABICI.
W czasie demonstracji patriotycznej na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, zorganizowanej przez studentów Szkoły Sztuk Pięknych i Akademii Medyko-Chirurgicznej, w starciu z wojskiem rosyjskim zabitych zostało pięć osób. Zabici – uczeń, czeladnik, robotnik i dwóch ziemian – stali się symbolem walki z rosyjskim zaborcą. Ich pogrzeb przerodził się w demonstrację jedności całego polskiego społeczeństwa.


26 lutego 1927
HYMN.
„Mazurek Dąbrowskiego” został oficjalnie polskim hymnem narodowym. 15 października 1926 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało „Mazurka” za pieśń obowiązkową do śpiewania w szkołach. Po czterech miesiącach, okólnikiem z 26 lutego 1927 r. MSW ogłosiło go hymnem narodowym. Z kolei 2 kwietnia 1927 r. dołączono do hymnu nuty i oficjalnie uznano jego harmonizację, której dokonał kompozytor i dyrygent Feliks Konopasek.

27 lutego 1933
POŻAR.
W Berlinie spłonął – najprawdopodobniej podpalony – gmach Reichstagu. Oskarżono o to holenderskiego komunistę Marinusa van der Lubbego, ujętego na miejscu zdarzenia, oraz ważnych działaczy partii komunistycznej, m.in. Georgi Dymitrowa. Van der Lubbe został skazany śmierć, innych oskarżonych uniewinniono z braku dowodów. Okoliczności pożaru do dziś nie zostały wyjaśnione.

25 lutego 1941
OKRĘT.
Do służby wszedł niemiecki pancernik „Tirpitz”. Był wielką jednostką o wyporności 53 tys. ton i artylerii głównej kalibru 380 mm, bliźniakiem słynnego „Bismarcka”. Miał być wykorzystywany głównie przeciwko alianckim konwojom do Murmańska. Brytyjczycy podjęli kilkanaście prób zatopienia go. Udało się dopiero w 1944 r. przy użyciu ciężkich bombowców typu Lancaster.

25 lutego 1948
ORGANIZACJA.
Utworzono organizację Służba Polsce. Kontrolowana przez partię SP prowadziła przysposobienie zawodowe i wojskowe oraz wychowanie fizyczne wraz z indoktrynacją ideologiczną. Brygady SP pracowały m.in. przy: odbudowie Warszawy i budowie Nowej Huty oraz w kopalniach i kamieniołomach. SP została rozwiązana w 1955 r., a jej następcą zostały powołane w 1958 r. Ochotnicze Hufce Pracy.

28 lutego 1986
ZAMACH.
Premier Szwecji Olof Palme został zastrzelony przez nieznanego sprawcę w centrum Sztokholmu. Premier bez ochrony wracał z żoną do domu po seansie w kinie. Sprawca oddał do niego dwa strzały z bliskiej odległości w plecy. Premier zmarł w szpitalu. Mimo wszczęcia największego w najnowszej historii Szwecji śledztwa, okoliczności zamordowania Palmego do dziś nie zostały wyjaśnione.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski