Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium: 28.07 - 03.08

Redakcja

2 sierpnia 216 p.n.e.
BITWA POD KANNAMI.
Hannibal rozgromił pod Kannami wojska rzymskie. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej taktyki oskrzydlenia, mniej liczne wojska Hannibala odniosły miażdżące zwycięstwo nad armią dowodzoną przez Lucjusza Emiliusza Paulusa i Terencjusza Warrona. Taktyczny manewr Hannibala, znany odtąd jako "manewr kanneński", stał się na przestrzeni wieków wzorem do naśladowania dla wielu wodzów.

3 sierpnia 1928
PRASA.
W Krakowie ukazał się ostatni numer dziennika "Nowa Reforma". Wychodząca od 1882 r. gazeta miała charakter liberalno-demokratyczny. Na początku XX w. skupili się wokół niej krakowscy demokraci, zwolennicy prezydenta Krakowa Juliusza Lea. W 1924 r. "Nową Reformę" wykupił Marian Dąbrowski, właściciel i redaktor naczelny krakowskiego "IKC", a następnie w 1928 r. zlikwidował .

30 lipca 1930
PIERWSZE MISTRZOSTWA
. W Urugwaju odbył się finał pierwszych piłkarskich mistrzostw świata w piłce nożnej. Na Estadio Centenario w Montevideo gospodarze pokonali Argentynę 4-2. FIFA wybrała Urugwaj na gospodarza pierwszych mistrzostw jako państwo obchodzące setną rocznicę uzyskania niepodległości. W rozgrywkach wzięło udział 13 reprezentacji: 7 z Ameryki Południowej, 4 z Europy i 2 z Ameryki Północnej.

1 sierpnia1935
KOLEJKA NA KASPROWY.
Rozpoczęto budowę kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Została wybudowana z inicjatywy prezesa Polskiego Związku Narciarskiego i wiceministra transportu Aleksandra Bobkowskie-go. Do wożenia materiałów używano koników huculskich, a na 2-3 zmiany pracowało około 1000 osób z całej Polski. Prace zakończono 29 lutego 1936 r., a pierwsi pasażerowie wjechali na Kasprowy Wierch 15 marca.

28 lipca 1942
ROZKAZ.
Józef Stalin wydał Rozkaz nr 227, znany jako "Ani kroku wstecz". W jego myśl żaden dowódca nie miał prawa wycofać się bez zgody. Za naruszenie tej zasady komendanci mieli odpowiadać przed sądem wojennym, który zwykle skazywał na rozstrzelanie lub kierował do oddziałów karnych. Rozkaz tworzył też w Armii Czerwonej bataliony i kompanie karne oraz oddziały zaporowe, mające uniemożliwiać cofanie się żołnierzy.

31 lipca 1944
ŚMIERĆ PISARZA.
Francuski lotnik i pisarz Antoine de Saint-Exupéry zaginął podczas lotu nad Morzem Śródziemnym. Tego dnia wystartował z Korsyki samolotem rozpoznawczym F-5 Lightning, by sfotografować niemieckie wojska koło Lyonu. Przypuszcza się, że został zestrzelony przez niemieckiego myśliwca Roberta Heichelle'a, który zgłosił zestrzelenie Lightninga. Szczątki samolotu pisarza wyłowiono z morza w 2000 r.

1 sierpnia 1951
BUNT NA OKRĘCIE.
Część załogi trałowca ORP "Żuraw" sterroryzowała dowództwo i uprowadziła okręt do Ystad w Szwecji. 12 marynarzy wystąpiło o azyl polityczny, a okręt z resztą załogi powrócił do kraju. Oficerom i marynarzom, którzy wrócili, wytoczono procesy, zakończone 7 listopada 1951 r. wyrokami długoletniego więzienia oraz wyrokami śmierci (niewykonanymi). Nazwę okrętu zmieniono na ORP "Kompas".

3 sierpnia 1954
OPERACJA.
Władze przeprowadziły Akcję "X-2", czyli operację likwidacji klasztorów. W nocy milicja wtargnęła do domów zakonnych dziesięciu zgromadzeń. Siostrom pozwolono zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy i wywieziono je do obozów pracy w całej Polsce. Wysiedlono w ten sposób ponad 1500 sióstr z klasztorów w województwach: opolskim, wrocławskim i stalinogrodzkim. W latach 1956-1958 zakonnice odzyskały wolność, ale nie odzyskały obiektów.

2 sierpnia 1990
WOJNA.
Armia iracka dokonała inwazji na Kuwejt. Przywódca Iraku Saddam Husajn chciał zagarnąć kuwejckie złoża ropy i środki finansowe tego bogatego kraju. Armia Kuwejtu została szybko pokonana, a państwo to włączono do Iraku. Agresja wywołała oburzenie w świecie. Pod przewodnictwem USA powstała międzynarodowa koalicja wojskowa, która w styczniu 1991 r. wyparła wojska irackie i wyzwoliła Kuwejt.

31 lipca 2004
OTWARCIE MUZEUM.
W przededniu 60. rocznicy wybuchu powstania otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. Mieszcząca się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich na Woli placówka powstała dzięki działaniom prezydenta miasta Lecha Kaczyńskiego. Projekt przygotował krakowski architekt Wojciech Obtułowicz. Nowoczesne muzeum szybko zyskało duże uznanie, stając się jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów i warszawiaków miejsc stolicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski