Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium: 29.07 - 04.08

Redakcja

2 sierpnia 216 p.n.e.
BITWA POD KANNAMI.
Kartagiński wódz Hannibal rozgromił wojska rzymskie. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej taktyki oskrzydlenia mniej liczne wojska Hannibala odniosły miażdżące zwycięstwo nad armią dowodzoną przez Lucjusza Emiliusza Paulusa i Terencjusza Warrona. Taktyczny manewr Hannibala, znany odtąd jako „manewr kanneński”, stał się na przestrzeni wieków wzorem do naśladowania dla wielu wodzów.

4 sierpnia 1818
POLAK NA MONT BLANC.
Poeta Antoni Malczewski (na il.) jako pierwszy Polak zdobył Mont Blanc w Alpach. Malczewski dokonał wejścia z jedenastoma przewodnikami. Był on ósmym turystą na szczycie tej góry. Drugie polskie wejście należy do malarza Karola Hoppena z sześcioma przewodnikami i grupą tragarzy. Miało ono miejsce w 1838 r., a Hoppen był 27.–29. turystą na tym szczycie.

3 sierpnia 1928
PRASA.
W Krakowie ukazał się ostatni numer dziennika „Nowa Reforma”. Wychodząca od 1882 r. gazeta miała charakter liberalno-demokratyczny. Na początku XX wieku skupili się wokół niej krakowscy demokraci, zwolennicy prezydenta Juliusza Leo. W 1924 r. „Nową Reformę” wykupił Marian Dąbrowski, właściciel i redaktor naczelny „Ilustrowanego Kuriera Codziennego”, a następnie w 1928 r. włączył ją do „IKC”.

30 lipca 1930
PIERWSZE MISTRZOSTWA.
W Urugwaju odbył się finał pierwszych piłkarskich mistrzostw świata w piłce nożnej. Na Estadio Centenario w Montevideo gospodarze pokonali Argentynę 4:2. FIFA wybrała Urugwaj na gospodarza jako państwo obchodzące setną rocznicę uzyskania niepodległości. W rozgrywkach wzięło udział 13 reprezentacji: 7 z Ameryki Południowej, 4 z Europy i 2 z Ameryki Północnej.

1 sierpnia 1935
KOLEJKA NA KASPROWY.
W Tatrach rozpoczęto budowę kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Inicjatorem był prezes Polskiego Związku Narciarskiego i wiceminister transportu Aleksander Bobkowski. Do wwożenia materiałów używano koników huculskich, a na 2–3 zmiany pracowało około 1000 osób z całej Polski. Prace rozpoczęto 1 sierpnia 1935 r., zakończono 29 lutego 1936 r., a pierwsi pasażerowie wjechali na Kasprowy Wierch 15 marca 1936 r.

31 lipca 1944
ŚMIERĆ PISARZA.
Francuski lotnik, pisarz i poeta Antoine de Saint-Exupéry zginął nad Morzem Śródziemnym. Tego dnia wystartował z Korsyki samolotem rozpoznawczym F-5 Lightning w celu sfotografowania niemieckich wojsk koło Lyonu. Przypuszcza się, że zestrzelił go niemiecki myśliwiec pilotowany przez Roberta Heichelle’a, który zgłosił zestrzelenie Lightninga 31 lipca ok. godz. 12.06. Szczątki samolotu pisarza wyłowiono w 2000 r.

2 sierpnia 1945
AMNESTIA.
Komunistyczne władze ogłosiły amnestię dla członków podziemia. Przed komisjami amnestyjnymi stawiło się około 30 tysięcy osób, które zdały dwa tysiące sztuk broni. Amnestia poza celami propagandowymi i politycznymi miała także przynieść wymierne skutki operacyjne. Ujawniający się żołnierze podziemia byli bowiem ewidencjonowani, a niektórzy typowani do werbunku na informatorów Urzędu Bezpieczeństwa.

1 sierpnia 1951
BUNT NA OKRĘCIE.
Część załogi trałowca ORP „Żuraw” sterroryzowała dowództwo i uprowadziła okręt do Ystad. 12 członków załogi wystąpiło o azyl polityczny, a okręt z resztą załogi wrócił do kraju. Marynarzom, którzy wrócili, wytoczono procesy, zakończone 7 listopada 1951 r. wyrokami więzienia oraz śmierci (niewykonanymi). Nazwę okrętu zmieniono na ORP „Kompas”.

3 sierpnia 1954
UDERZENIE W ZAKONY.
Władze przeprowadziły Akcję „X-2”, czyli operację wysiedlenia zakonnic i likwidacji klasztorów. Milicja wtargnęła do domów zakonnych dziesięciu zgromadzeń. Siostrom pozwolono zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy i wywieziono je do obozów pracy. Wysiedlono w ten sposób ponad 1500 sióstr z klasztorów w województwach: opolskim, wrocławskim i stalinogrodzkim. W latach 1956–1958 zakonnice odzyskały wolność, ale nie budynki.

31 lipca 2004
OTWARCIE MUZEUM.
W przededniu 60. rocznicy wybuchu powstania otwarto Muzeum Powstania Warszawskiego. Mieszcząca się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich placówka powstała dzięki działaniom ówczesnego prezydenta miasta Lecha Kaczyńskiego (na zdj.). Projekt przygotował krakowski architekt Wojciech Obtułowicz. Nowoczesne muzeum szybko zyskało uznanie, stając się jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc stolicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski