Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium

Redakcja
17.12 - 23.12 22 grudnia 1882

* LAMPKI CHOINKOWE. Po raz pierwszy użyto elektrycznych lampek na choinkę. Elektryczne oświetlenie Thomas Alva Edison opatentował w latach 80. XIX w. Pierwszym drzewkiem ozdobionym nimi była choinka jego przyjaciela. Pomysł przyjął się dopiero po kilku latach, ponieważ cena lampek była wysoka. Masową produkcję lampek choinkowych rozpoczęto w USA w 1890 r.

17 grudnia 1903

* PIERWSZY LOT. W Kitty Hawk w Karolinie Północnej Orville Wright po raz pierwszy odbył udany lot samolotem. Około godz. 10.35 Wright wzbił się w powietrze na samolocie i dokonał przelotu na odległość około 37 m trwającego 12 sekund. Z kolei w czwartym locie tego dnia jego brat Wilbur przeleciał 279 m w 59 sek. Lot Orville'a jest uznawany za pierwszy lot samolotu w historii.

19 grudnia 1914

* LEGIONY. Legion Zachodni został przekształcony w I Brygadę Legionów Polskich. Legion tworzyły oddziały strzeleckie zmobilizowane w sierpniu 1914 r. i walczące z Rosjanami na terenie Królestwa Polskiego i Galicji. Po bitwie pod Krzywopłotami oddziały te skierowały się do Krakowa, gdzie 19 grudnia 1914 r. zostały przeformowane w brygadę z Józefem Piłsudskim jako dowódcą.

23 grudnia 1918

* FLOTYLLA. Powstała Flotylla Wiślana. Stworzono ją z działającej w Krakowie od listopada Polskiej Flotylli Wiślanej (pod dowództwem kpt. Władysława Nawrockiego) oraz Flotylli Wiślanej stacjonującej w Modlinie i wykorzystującej jednostki pozostawione przez Niemców (pod dowództwem płk. mar. Bogumiła Nowotnego). 23 grudnia 1918 połączono je w jedną Flotyllę Wiślaną.

19 grudnia 1930

* NOMINACJA. Wiaczesław Mołotow został przewodniczącym Rady Komisarzy Ludowych Związku Radzieckiego, czyli premierem rządu ZSRR. Na tym stanowisku wiernie realizował stalinowską politykę kolektywizacji oraz czystek w wojsku i partii. 3 maja 1939 r., pozostając premierem, objął też funkcję komisarza spraw zagranicznych. Szefem rządu był do 6 maja 1941 r., kiedy na stanowisku tym zastąpił go Stalin.

17 grudnia 1939

* GRANATOWA POLICJA. Niemcy powołali Policję Polską Generalnego Gubernatorstwa. Formacja powstała na mocy rozporządzenia gubernatora Hansa Franka. Pod groźbą kary śmierci powoływało ono do służby przedwojennych funkcjonariuszy. Przez cały okres okupacji większość granatowych policjantów rekrutowała się z przedwojennych policjantów. Ocenia się, że przez formację w latach 1940-1944 przewinęło się 16-18 tys. osób.

18 grudnia 1939

* ZBRODNIA. Niemcy przeprowadzili pierwszą masową egzekucję w Generalnym Gubernatorstwie. W odwecie za napad na posterunek policji niemieckiej w Bochni, dokonany przez członków organizacji Orzeł Biały, hitlerowcy aresztowali 52 przypadkowe osoby, a następnie rozstrzelali je na bocheńskim wzgórzu Uzbornia. Egzekucję obserwował gubernator dystryktu krakowskiego Otto Wächter.

20 grudnia 1939

* LATAJĄCY CZOŁG. W ZSRR dokonano oblotu samolotu szturmowego Ił-2. Zaprojektowana przez Siergieja Iljuszyna maszyna uznawana jest za najlepszy samolot szturmowy II wojny światowej. Dzięki opancerzeniu i silnemu uzbrojeniu (w tym działka 37 mm i pociski rakietowe) zyskała miano "latającego czołgu". Ił-2 okazał się bardzo skuteczny w atakowaniu celów naziemnych, w tym także pojazdów pancernych.

20 grudnia 1968

* ZŁOTA PŁYTA. Płyta Czesława Niemena "Dziwny jest ten świat" jako pierwsza w historii polskiej muzyki otrzymała status złotej. Swój pierwszy autorski album Czesław Niemen nagrał w kwietniu 1967 r. Płytę wydała wytwórnia Polskie Nagrania Muza. 25 czerwca artysta wystąpił z piosenką tytułową na festiwalu w Opolu, gdzie wzbudził wielkie zainteresowanie i otrzymał m.in. nagrodę Polskiego Radia. Utwór stał się najbardziej znanym polskim protest-songiem.

21 grudnia 1988

* ZAMACH. Nad szkockim miasteczkiem Lockerbie doszło do zamachu na samolot linii Pan Am. Bombę na pokładzie boeinga 747 lecącego z Londynu do Nowego Jorku podłożyli agenci libijskiego wywiadu. Zginęli wszyscy pasażerowie (259 osób), a spadające szczątki samolotu zabiły 11 mieszkańców miasta. Zamachu dokonano w odwecie za zbombardowanie przez Amerykanów Trypolisu i Bengazi 14 kwietnia 1986 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski