Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium

red.
18.03-24.03

18 marca 1241
* BITWA. Pod Chmielinkiem koło Kielc doszło do bitwy między siłami polskimi pod dowództwem wojewody krakowskiego Włodzimierza a najeżdżającymi Polskę wojskami mongolskimi pod dowództwem Bajdara. Mongołowie zasymulowali ucieczkę, a następnie znienacka uderzyli na rycerstwo polskie, które poszło w rozsypkę lub wycofało się. W starciu polegli wszyscy polscy dowódcy. 28 marca Tatarzy zdobyli Kraków.

24 marca 1919
* EMIGRACJA. Ostatni cesarz Austro-Węgier Karol I Habsburg udał się wraz z rodziną na wygnanie do Szwajcarii. Para cesarska żyła tam w bardzo trudnych warunkach materialnych, gdyż dobra Habsburgów zostały skonfiskowane przez władze Republiki Austrii. W 1921 r. Karol podjął dwie nieudane próby restauracji władzy na Węgrzech. Zmarł na wygnaniu na Maderze.

24 marca 1944
* WIELKA UCIECZKA. Z niemieckiego obozu jenieckiego Stalag Luft III w Żaganiu uciekło wcześniej przygotowanym 111-metrowym podkopem (nazwanym "Harry") 81 alianckich lotników (w tym sześciu Polaków). Ucieczka w pełni powiodła się tylko trzem z nich. Resztę uciekinierów schwytano i na specjalny rozkaz Hitlera (tzw. Sagan-Befehl) 50 z nich rozstrzelano.

18 marca 1945
* ZAŚLUBINY. W zdobytym przez 1. Armię WP Kołobrzegu odbyły się zaślubiny z polskim morzem. Słowa ślubowania wypowiedział kpr. Franciszek Niewidziajło z 7. Pułku Piechoty: "Przyszliśmy, morze, po ciężkim i krwawym trudzie. Przysięgamy, że Cię nigdy nie opuścimy". Następnie z prawego falochronu wejścia do portu wrzucił obrączkę do wody. Dzień wcześniej w Mrzeżynie aktu zaślubin dokonała 1. Warszawska Brygada Kawalerii.

23 marca 1956
* DEBIUT. Ukazał się debiutancki album Elvisa Presleya pt. "Elvis Presley". Został wydany przez wydawnictwo RCA Victor tylko w wersji monofonicznej. Nagrania odbyły się w Nashville i Nowym Jorku. Płyta zajęła pierwsze miejsce na liście przebojów magazynu "Billboard" i spędziła na niej cały rok. Znalazły się na niej m.in. piosenki "Blue Suede Shoes", "I Got A Woman" i "Blue Moon".

20 marca 1957
* MOTORYZACJA. W Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie rozpoczęto seryjną produkcję Syreny 100. W pierwszym roku wyprodukowano 200 sztuk, a ich nadwozie wykonane było z blach wyklepywanych ręcznie. Później pojawiły się kolejne wersje samochodu oznaczane od 101 do 105, a także wersje dostawcze: Bosto i R-20. Łącznie do 1983 r. wyprodukowano 521 tys. 311 sztuk Syrenek różnych wersji.

21 marca 1963
* ZAMKNIĘCIE. Zamknięto słynne więzienie na wyspie Alcatraz w San Francisco. Działający od 1934 do 1963 r. zakład specjalny przestał istnieć głównie z powodu wysokich kosztów utrzymania oraz błędów konstrukcyjnych, które ułatwiały ucieczki. Przez 29 lat działalności więzienia odnotowano aż 14 prób ucieczki z udziałem 34 więźniów. Żadna z nich nie zakończyła się pełnym powodzeniem.

22 marca 1965
* RUMUNIA. Nicolae Ceauşescu został sekretarzem generalnym Rumuńskiej Partii Robotniczej. Jedną z jego pierwszych decyzji była zmiana nazwy partii na Rumuńską Partię Komunistyczną, a państwa na Socjalistyczną Republikę Rumunii. Dwa lata później objął stanowisko przewodniczącego Rady Państwa, a w 1974 r. został prezydentem Rumunii. Ustanowił w tym kraju dyktaturę typu stalinowskiego z kultem własnej osoby.

25 marca 1976
* MIANOWANIE. Z inicjatywy Edwarda Gierka Henryk Jabłoński został wybrany przewodniczącym Rady Państwa (zastąpił Józefa Cyrankiewicza). Jako przewodniczący tego ciała - formalnie naczelnego organu władzy w PRL, odpowiednika prezydenta - w grudniu 1981 r. Jabłoński sygnował ogłoszenie stanu wojennego. Ze stanowiska odszedł w 1985 r. Jego następcą został Wojciech Jaruzelski.

19 marca 2011
* INTERWENCJA. Siły koalicji międzynarodowej (m.in. USA, Holandia, Norwegia, Hiszpania i Włochy) rozpoczęły wspierającą powstańców libijskich operację "Świt Odysei". Polegała ona na atakowaniu z powietrza oddziałów Muammara Kaddafiego, by uniemożliwić im zwalczanie sił powstańczych i ochronić ludność cywilną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski