Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kalendarium

red.
05.08 - 11.08

6 sierpnia 1711
* PIERWSZA PIELGRZYMKA. Wyruszyła pierwsza pielgrzymka warszawska na Jasną Górę. Od tego czasu trasa jej przemarszu pozostaje niezmieniona. Po raz pierwszy pątnicy szli w podzięce po ustąpieniu epidemii dżumy. Początkowo pielgrzymka prowadzona była przez Rzemieślnicze Bractwo Pięciorańskie, które później przekształcone zostało w Towarzystwo Pątnicze.

8 sierpnia 1747
* BIBLIOTEKA ZAŁUSKICH. W Pałacu Daniłowiczowskim w Warszawie otwarto Bibliotekę Załuskich. To pierwsza placówka w Polsce, która starała się realizować zadania biblioteki narodowej. Fundatorami byli bracia Załuscy: Józef Andrzej (bibliofil i bibliograf) oraz Andrzej Stanisław (organizator). Po upadku powstania kościuszkowskiego zbiory wywieziono do Petersburga.

7 sierpnia 1905
* ODZYSKANIE WAWELU. Austriackie władze wojskowe przekazały zamek krajowym władzom cywilnym. Rozpoczęto prace konserwatorskie, którymi kierował Zygmunt Hendel, a następnie Adolf Szyszko-Bohusz. Renowacja wzgórza finansowana była m.in. ze składek społecznych. Ofiarodawców upamiętniano wmurowując cegiełki z nazwiskami. Później wzniesiono Bramę Herbową i ustawiono konny pomnik Tadeusza Kościuszki.

9 sierpnia 1914
* PIERWSZY U-BOOT. Brytyjski krążownik HMS "Birmingham" staranował u wybrzeży Szkocji niemiecki okręt podwodny U-15. U-boot opuścił port w Gdańsku 1 sierpnia 1914 r. rozpoczynając swój pierwszy patrol bojowy. 9 sierpnia okręt wynurzył się z powodu awarii w pobliżu wyspy Fair Isle. Dostrzeżony przez Brytyjczyków został staranowany i zatonął z całą 23--osobową załogą. Był to pierwszy utracony przez Niemcy okręt podwodny.

11 sierpnia 1920
* ODZNACZENIE. Rada Obrony Państwa ustanowiła Krzyż Walecznych "celem nagrodzenia czynów męstwa i odwagi, wykazanych w boju" przez żołnierzy. W wyjątkowych przypadkach Krzyż mógł być nadany osobom cywilnym współdziałającym z armią. Krzyż posiadał jeden stopień i mógł być nadany tej samej osobie czterokrotnie. Odznaczony miał szereg przywilejów m.in.: prawo wyborcze do Senatu i pierwszeństwo przy obsadzie stanowisk w służbie państwowej i społecznej.

7 sierpnia 1931
* NOWY SAMOLOT. Dokonano oblotu samolotu RWD-5. Konstruktorami byli Stanisław Rogalski, Stanisław Wigura i Jerzy Drzewiecki. Maszyna była rozwinięciem serii wcześniejszych samolotów RWD: 1, 2, 3 i 7, a zwłaszcza bezpośrednio ją poprzedzającego RWD-4. Odziedziczyła po nich konstrukcję i obrys płata, a po RWD-4 kształt usterzenia. Nowy samolot oblatany został 7 sierpnia 1931 r. przez Drzewieckiego na lotnisku Okęcie.

10 sierpnia 1933
* POWSTANIE KONCERNU. W Tokio jako Laboratorium Precyzyjnych Narzędzi Optycznych powstała firma Canon. Rok później wyprodukowała swój pierwszy aparat fotograficzny Kwanon (nazwa nawiązywała do buddyjskiej bogini miłosierdzia). W 1935 r. nazwę firmy zmieniono na nowocześniej brzmiącą: Canon. Przez wiele lat firma była znana jako producent profesjonalnych aparatów fotograficznych, używanych przez fotoreporterów i fotografów na całym świecie.

9 sierpnia 1944
* BITWA PANCERNA. Oddziały sowieckiej 8. Armii Gwardii z przydzieloną do niej 1. Brygadą Pancerną im. Bohaterów Westerplatte starły się pod Studziankami z 1. Dywizją Pancerną "Hermann Göring" i 19. Dywizją Pancerną oraz z 45. Dywizją Grenadierów. Bitwa była chrztem bojowym polskiej Brygady Pancernej, która zniszczyła m.in. 10 czołgów i 16 dział.

5 sierpnia 1945
* UWOLNIENIE Z WIĘZIENIA. Zgrupowanie oddziałów poakowskich pod dowództwem kpt. Antoniego Hedy "Szarego" (na zdj.) opanowało więzienie przy ul. Zamkowej w Kielcach, w którym funkcjonariusze UB i Smiersza osadzili kilkaset osób. Uwolniono ok. 350 więźniów, w większości akowców. Mimo że akcja trwała sześć godzin, zablokowane w koszarach oddziały WP, KBW i baon szturmowy MO nie interweniowały.

6 sierpnia 1961
* LOT KOSMICZNY. Odbył się lot kosmiczny statku Wostok 2 z drugim radzieckim kosmonautą Germanem Titowem na pokładzie. Była to odpowiedź ZSRR na loty Alana Sheparda (z 5 maja 1961 r.) oraz Virgila Grissoma (z 21 lipca 1961 r.), które nastąpiły bardzo szybko po locie Gagarina (12 kwietnia 1961 r.). Lot Titowa trwał ponad dobę. Kosmonauta przez wiele godzin cierpiał na "chorobę kosmiczną", spowodowaną stanem nieważkości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski