Z Kraków Airport na „skrzyżowanie świata”. Po 12 latach do stolicy Małopolski powróciło połączenie z lotniskiem Newark w Nowym Jorku!

Marek Długopolski
Marek Długopolski
- Nowy Jork to jedna wielka atrakcja – twierdzą miejscowi. I nie ma w tym odrobiny przesady. Z Kraków Airport to tylko około 10 godzin lotu...
- Nowy Jork to jedna wielka atrakcja – twierdzą miejscowi. I nie ma w tym odrobiny przesady. Z Kraków Airport to tylko około 10 godzin lotu... 123rf
Udostępnij:
Nouvelle Angoulême, New Amsterdam i New York. Choć nazw parę, to wciąż to samo, wzniesione na ziemi Delawarów, miasto-marzenie dla wielu Małopolan. Od 4 czerwca do finansowej, kulturalnej i turystycznej stolicy świata można dostać się bez najmniejszego problemu. Wylot z Kraków Airport do Nowego Jorku – na pokładzie samolotów PLL LOT - w każdą sobotę o godz. 14.30!

Salut dla Nowego Jorku

Pierwszy samolot z Nowego Jorku - Boeing 787 Dreamliner - który w sobotę, 4 czerwca wylądował w stolicy Małopolski, został powitany widowiskowym salutem wodnym.

Widowiskowy salut wodny dla lotu z Nowego Jorku
Widowiskowy salut wodny dla lotu z Nowego Jorku Kraków Airport

- Witamy na krakowskim lotnisku pasażerów, którzy przylecieli pierwszym rejsem z Nowego Jorku. To bardzo długo oczekiwana przez mieszkańców Krakowa i Małopolski trasa transatlantycka i kolejne połączenie do Stanów Zjednoczonych #PROSTOzKRAKOWA – chwilę później oświadczył Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

W ten oto sposób, po 12 latach przerwy, Kraków odzyskał flagowe połączenie z jedną z najważniejszych metropolii świata. Samoloty startujące z nowojorskiego Newark, będą lądowały w Krakowie w soboty o godz. 10.25. W drogę powrotną wzbijać się będą o godz. 14.30.

- Jest to przykład silnych i pogłębiających się więzi między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Dodając to połączenie, LOT łączy teraz bezpośrednio Kraków z dwoma największymi ośrodkami skupiającymi Polaków w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym jest oczywiście Chicago, a drugim obszar metropolitalny Nowego Jorku. Nie ukrywam, że czekam na kolejne, które będą oznaczać stopniowe wychodzenie z trudnych wyzwań ostatnich kilku lat – podkreślił Patrick T. Slowinski, konsul Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie.

Czyżby w Kraków Airport miały się pojawić kolejne transatlantyckie połączenia?

Przecięcia wstęgi dokonali: Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport; Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego; Iwona Gibas, członek
Przecięcia wstęgi dokonali: Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport; Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego; Iwona Gibas, członek zarządu województwa małopolskiego; Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury; dr Patrick T. Slowinski, konsul generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie; Katarzyna Piskorz, członek zarządu PLL LOT i Łukasz Kmita, wojewoda małopolski Kraków Airport

Kraków Airport – Newark Liberty International Airport

Inauguracyjny lot z nowojorskiego Newark do Kraków Airport oznacza też, że stolica Małopolski w sezonie letnim będzie miała aż dwa połączenia ze Stanami Zjednoczonymi - z Chicago i Nowym Jorkiem - obsługiwane przez narodowego przewoźnika.

- Krakowskie lotnisko stale się rozwija. A kolejnym tego dowodem jest ponowne wprowadzenie bezpośredniego połączenia z Nowym Jorkiem. To szczególnie ważne w obecnej sytuacji, gdy staramy się odbudować transport lotniczy po pandemii – nie ukrywał Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Łukasz Kmita, wojewoda Małopolski, wskazywał zaś na nieco inną, równie ważną rolę transatlantyckiej trasy: - To bardzo ważne połączenie dla wszystkich podróżujących za ocean, ale także dla Polonii, która - oddalona tysiące kilometrów od Ojczyzny – chce częściej przyjeżdżać do Polski.

- Mimo, iż Polskę i USA dzieli ocean, to wiele nas łączy. Widzimy, że bardzo wielu pasażerów wybiera trasy do USA – i są to pasażerowie z całej Polski, podróżujący po to, aby odwiedzać rodziny, ale coraz częściej również w celach biznesowych – dodała Katarzyna Piskorz, członek zarządu PLL LOT.

Na ziemi Indian Delaware

Kto założył Nowy Jork? Do kogo należały te tereny? Kto go zamieszkiwał? Komu zawdzięcza tak gwałtowny rozwój? Najłatwiej tego dowiemy się oczywiście na miejscu, spacerując wśród gigantycznych drapaczy chmur, przemierzając szerokie ulice, niewielkie uliczki i zaułki wielkomiejskiej metropolii, a także zaglądając do parków i muzeów.

Jednak odkrywcę tych ziem wskaże nam… most Verrazzano-Narrows. Imponująca dwupoziomowa konstrukcja łącząca Staten Island i Brooklyn upamiętnia bowiem Giovanniego da Verrazzano, włoskiego odkrywcę i żeglarza w służbie francuskiej. To on w 1524 roku, podczas poszukiwania tzw. przejścia północno-zachodniego do Indii, przybił do nieznanego europejczykom lądu, który nazwał Nouvelle Angoulême… Zatoka, w której wtedy zakotwiczył, nosi dzisiaj jego imię. Czy podróżnikowi udało się dotrzeć do Indii? Nie? Ani tym razem, ani podczas kolejnych podróży. Kilka lat później, podczas jednej z wypraw, został schwytany na Guadelupie i zjedzony przez miejscowych Indian.

Kilkadziesiąt lat po da Verrazzano na ziemiach plemienia Delawarów pojawił się Henry Hudson. I on, tym razem dla Holenderskiej Kampanii Wschodnioindyjskiej, poszukiwał drogi do Indii. W 1614 roku – jak wskazują historycy – na południowym krańcu dzisiejszego Manhattanu powstała pierwsza osada. W New Amsterdam, bo tak ją nazwano, handlowano głównie skórami bobrów. Dwanaście lat później Indianie Delaware sprzedali wyspę za równowartość 60 guldenów.

W 1664 roku władzę nad wyspą przejęli Anglicy, nadając jej jednocześnie nazwę - na cześć Jakuba II Stuarta, księcia Yorku - New York.

Takie to były początki współczesnej metropolii, jednej z najważniejszych na świecie. Nie omijały jej dziejowe kataklizmy, morowe powietrze, ani awanturnicy. Mimo to, a może dlatego, rozwijała się i rozrastała. Na Long Island w 1776 roku doszło do jednej z najkrwawszych bitew rewolucji amerykańskiej. W latach 1785-1790 Nowy Jork był stolicą Stanów Zjednoczonych… Od XIX wieku do dzisiaj, z licznymi okresami wzlotów i upadków, przeżywa gwałtowny rozwój.

I tak oto na ziemi Delawarów wyrosła potężna, wielomilionowa, wielokulturowa, wielojęzyczna metropolia. Obecnie to nie tylko miasto tzw. drapaczy chmur, ale także światowa stolica finansów, bankowości, kultury, a także jedno z najchętniej odwiedzanych miast świata.

Na „skrzyżowaniu świata”

Co można zobaczyć w Nowym Jorku? – Wszystko – twierdzą bez wahania jego mieszkańcy. Jedni przyjeżdżają tutaj, by stanąć na „skrzyżowaniu świata”, a więc na słynnym Times Square, inni marzą o muzycznej uczcie w Carnegie Hall czy Metropolitan Opera. Są i tacy, którzy nie wyobrażają sobie odwiedzin w metropolii bez wizyty na Wall Street i na Loweer Manhattan, a więc w centrum finansowym świata.

Nie brakuje chętnych by zajrzeć do New York Stock Exchange, ale i takich, którzy lubią zanurzyć się w mrocznym świecie nowojorskiego metra. Tu odnajdziemy zacną reprezentację najlepszych uniwersytetów świata, imponującą liczbę muzeów – tych wielkich i znanych na całym świecie, jak i tych, którzy znają tylko koneserzy. Miłośnicy sportu mogą się zaś wybrać się na wyborny tenisowy pojedynek w ramach US Open, albo na mecz baseballowy popularnych „Metsów”.

Trudno sobie również wyobrazić, by pominąć miejsce pamięci ofiar zamach terrorystycznego z 11 września 2001 roku… 1 World Trade Center, o wysokości 1776 stóp (541 metrów), który powstał w miejscu zniszczonych wież WTC, to także miejsce, które przypomina jak niebezpieczna jest nienawiść, a ludzkie życie kruche.

Empire State Building, Liberty Enlightening the World, Ellis Island, Metropolitan Museum of Art, Central Park, Rockefeller Center, Bronx Zoo, Coney Island – to kolejne parę powodów, by zajrzeć do Nowego Jorku. A kto lubi zakupy, zapewne nie ominie słynnej Piątej Alei i Medison Avenue.

- Nowy Jork to jedna wielka atrakcja – twierdzą miejscowi. I nie ma w tym odrobiny przesady. Jednak i Małopolska, a także Kraków mają się czym pochwalić. Nic więc dziwnego, że gospodarze naszego regionu liczą, że nowe połączenie, będzie olbrzymim impulsem nie tylko do kontaktów biznesowych, ale także turystycznych.

- Cieszę się bardzo, że bezpośrednie połączenie lotnicze na trasie Kraków - Nowy Jork, realizowane przez narodowego przewoźnika - Polskie Linie Lotnicze LOT - wraca do Kraków Airport. Jest to długo oczekiwana trasa przez mieszkańców regionu, a także szansa na zwiększenie wizyt turystycznych oraz rozwinięcie nowych relacji biznesowych, co znacząco wpłynie na rozwój gospodarczy i turystyczny Krakowa i Małopolski – zaznacza Iwona Gibas, członek zarządu województwa małopolskiego.

Na turystów ze Stanów Zjednoczonych liczy również Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej: - Otwarcie bezpośredniego połączenia Nowy Jork – Kraków to świetna wiadomość dla mieszkańców Nowego Jorku i okolic, którzy będą teraz mogli szybko oraz wygodnie dotrzeć do Krakowa i Małopolski, aby poznać naszą kulturę, zabytki, posmakować specjałów kuchni regionalnej, czy też odwiedzić rodzinne strony. To wydarzenie zbiega się z rozpoczęciem działań promocyjnych w ramach kampanii „Małopolska – cel podróży”, którą udało się rozszerzyć właśnie o rynek amerykański, a której celem jest odbudowanie zagranicznego ruchu turystycznego. Jestem przekonany, że nasze działania promocyjne zaowocują wzrostem zainteresowania Krakowem i Małopolską w USA.

Z Kraków Airport na „skrzyżowanie świata”. Po 12 latach do stolicy Małopolski powróciło połączenie z lotniskiem Newark w Nowym Jorku!
Kraków Airport

Z Krakowa w świat

Wypada również wspomnieć, że Kraków Airport, największy port regionalny w Polsce, w sezonie letnim oferuje aż 144 połączenia do 33 krajów i 99 miast świata. – Wracamy do latania – mówią na lotnisku.

- Jestem pewny, że Nowy Jork i Kraków zyskają dzięki temu połączeniu jeszcze więcej pasażerów biznesowych i turystycznych – podkreśla Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

EcoBike

Ecobike Sx300 Green 29 2021

9 499,00 zł9 299,00 zł
miejsce #2

MBM

MBM E1200 Karios U16 Czarny 27.5 2022

12 599,00 zł
miejsce #3

Indiana

Indiana E4000 Czarny 26 2021

3 499,00 zł
miejsce #4

Torpado

Torpado Era Czarny 28 2022

6 799,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Jakub Wiech: Ceny ropy naftowej wracają do poziomu sprzed wojny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie