Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Krakowa po chopinowskie laury

Redakcja
MICHAŁ BIAŁK, 18-letni pianista, absolwent Państwowej Podstawowej Szkoły Muzycznej w Krakowie, obecnie student Akademii Muzycznej we Freiburgu. Muzyk natychmiast po dyplomie w szkole podstawowej, który zagrał w 1997 r., zdecydował się zdawać na studia we Freiburgu. Mimo młodego wieku zdał na studia z pierwszą lokatą (na 60 starających się). Został najmłodszym studentem tej uczelni. Studiuje pod kierunkiem prof. Elzy Kolodin.

Michał Białk, Paweł Kubica i Piotr Machnik zagrają w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym

W XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina weźmie udział trzech pianistów z Krakowa.
 Największym jego sukcesem - choć ma na swoim koncie wiele wyróżnień i nagród m.in. Nagrodę Europejskiego Forum Kultury - jest zwycięstwo na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Ankarze w 1999 r. - Niewątpliwie Chopin jest jednym z moich ulubionych kompozytorów, ale w żadnym wypadku nie chcę się ograniczać jedynie do wykonywania muzyki jednego kompozytora. Mimo że kocham Chopina, nie chcę, by przylgnęła do mnie etykieta chopinisty. Grywam przecież Rachmaninowa, Bacha, Haydna, Mozarta a także - choć znacznie mniej - kompozytorów współczesnych - mówił młody pianista po zwycięstwie w Ankarze.
 - Michał Białk jest pianistą niezwykłym. Ma on ogromną łatwość grania, jest bardzo utalentowany. Wróżę mu ogromną karierę - ocenia Krystyna Kaczkowska-Adamska, pianistka, która przez osiem lat uczyła Michała Białka w Państwowej Podstawowej Szkole Muzycznej w Krakowie, przy ul. Basztowej 8.
 Michał Białk koncertuje już w kraju i zagranicą. Występował z orkiestrą - w czerwcu - w Akarze, a także z recitalami w Polsce i w Niemczech.
 PAWEŁ KUBICA, 27 lat - studiował w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu u prof. Jerzego Łukowicza, następnie u prof. Janusza Olejniczaka otrzymując w 1996 r. dyplom z wyróżnieniem. Ponadto swe pianistyczne umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u znanych pianistów i pedagogów: Haliny Czerny-Stefańskiej, prof. Andrzeja Jasińskiego, Vlado Perlemutera i Jeana Marca Luisada.
 Uczestnicząc w konkursach zdobył wiele nagród i wyróżnień: 1992 - I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Fundacji Muzycznej Stendal w Detmold (Niemcy), 1996 - nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Aleksandra Tansmana na I Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. A. Tansmana w Łodzi, 1997 - Stypendium Twórcze Miasta Krakowa, 1998 - I nagroda w kategorii solistów oraz nagroda specjalna za najlepszą interpretację utworu kompozytora polskiego na II Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Uczestniczył w XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1995 r.
 Prowadzi czynne życie koncertowe występując z recitalami i w koncertach symfonicznych w kraju i za granicą (Anglia, Austria, Niemcy, Słowacja, Rosja, Francja, Cypr). M.in. wystąpił jako solista z Südwestfunk Sinfonieorchester (Niemcy 1994) i Orkiestrą Filharmonii w Tomsku (Rosja 1996). Brał udział w Festiwalu Chopinowskim w Nohant (Francja 1997) oraz w 40. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień - 1997".
 Jego nagrania utworów Roberta Schumanna zostały wydane na płycie przez niemiecką wytwórnię Arte Nova Classics. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą.
 PIOTR MACHNIK - obecnie asystent Akademii Muzycznej w Krakowie - urodził się w 1975 r. w Krakowie. Gry na fortepianie uczyły go: prof. Dorota Rajchel-Waltoś, prof. Irena Rolanowska i - podczas studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie - adiunkt Stefan Wojtas. Studia ukończył w 1999 r. z wynikiem celującym.
 Wysokie lokaty w dziecięcych konkursach zaowocowały przyznaniem mu dwuletniego stypendium przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci. W r. 1993 był pierwszy w konkursie na najlepsze wykonanie mazurków Chopina (Czechowice Dziedzice). Rok później wygrał stypendium artystyczne I stopnia Towarzystwa im. Chopina w Warszawie, wraz z nagrodą specjalną ambasadora Republiki Irlandii. W 1995 r. został laureatem Estrady Młodych na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i wziął udział w festiwalu "Dni Paderewskiego" w Kąśnej Dolnej. Przed czterema laty otrzymał Nagrodę Chopinowską i tytuł laureata na II Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów "Arthur Rubinstein in Memoriam" w Bydgoszczy. Dwa lata temu otrzymał wyróżnienie w konkursie pianistycznym "Prażske Jaro" w Pradze czeskiej i nagrodę dla najmłodszego półfinalisty w konkursie "VIOTT-VALESIA 1998" w Varallo - Włochy. Rok temu zdobył II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Ankarze.
 Dał ponad 40 recitali i występów w kraju i za granicą - w Niemczech, Kuwejcie, Japonii, Szwajcarii, Włoszech i Republice Czeskiej. Grał koncerty fortepianowe z: Capellą Cracoviensis, Krakowską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną AM w Krakowie i z Kyoto City Philharmony Symphonic Orchestra.

(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski