Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z kryzysem nie trzeba czekać do poniedziałku

Katarzyna Hołuj
Sylwia Michalec-Jękot, dyr. OIK
Sylwia Michalec-Jękot, dyr. OIK FOT. KATARZYNA HOŁUJ
Powiat. Od 1 września Ośrodek Interwencji Kryzysowej rusza z programem, w ramach którego po pomoc będzie się można zwracać także w weekendy. Właśnie wtedy ludzie często szukają wspracia.

Przekonał się o tym już nie raz starosta powiatu myślenickiego. – Jeżeli ludzie dzwonią po pomoc w weekendy, znaczy to, że są naprawdę zdesperowani. I bywały już sytuacje, kiedy ofiarom przemocy domowej pilnie potrzebne było wsparcie specjalistów – mówi Józef Tomal.

– Były też inne sytuacje, a mianowicie próby samobójcze. Kiedyś w ciągu trzech miesięcy mieliśmy trzy takie przypadki – właśnie w soboty. Interwentów kryzysowych „ściągano” wtedy w trybie nagłym.

O pracy ośrodka, który w ubiegłym roku usamodzielniono, wyłączając go ze struktur Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, starosta ma jak najlepszą opinię. Także dlatego, że działania OIK przyniosły w ubiegłym roku powiatowi tytuł „Samorządowego Lider Zarządzania” w dziedzinie „usługi społeczne”. Była to nagroda za projekt „Prometeusz – Nadzieja, Pomoc, Zmiana”.

Teraz na jego kontynuację pod nazwą „Akademia Prometeusza” OIK otrzymał z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej 40 tys. zł. Te pieniądze oraz 10 tys. zł wkładu własnego powiatu, pozwoli na poszerzenie działalności o dyżury w weekendy.

Ośrodek będzie czynny w soboty od 14 do 18, a w niedziele od 9 do 13. Nauczeni doświadczeniem pracownicy OIK wiedzą, że najwięcej złego dzieje się właśnie w noce z soboty na niedziele, dlatego już od rana będą czekać na klientów.

Uruchomiony zostanie także telefon interwencyjny, pod który będzie można dzwonić od godz. 19 w piątek do godz. 8 w poniedziałek. – Będzie można uzyskać wsparcie i umówić się na wizytę – mówi Sylwia Michalec-Jękot, dyrektor OIK w Myś­lenicach. – Numery, pod które można dzwonić to: 510 132 396 i 502 365 520, ale planuje się udostępnić jeszcze jeden. – Chcielibyśmy także bardziej rozpropagować portal Prometeusz i pomoc on-line. Tą drogą klient mógłby otrzymać wstępną pomoc – dodaje Sylwia Michalec-Jękot.

Z pomocą uzyskanej dotacji mają być też zorganizowane grupy wsparcia: dla ludzi młodych (ok. 20-letnich), którzy mają za sobą traumatyczne przeżycia, dla rodziców (uczące lepsze komunikacji z dziećmi), dla dzieci i wreszcie grupa pionierska – dla osób stosujących przemoc, które wcześniej przeszły już program korekcyjno-edukacyjny. Jesienią odbędzie się też happening „Po-Moc” i konferencja, rozpoczynająca dziesiąty rok działalności OIK w Myś­lenicach.

Projekt „Akademia Promete­usza” jest zaplanowany do końca br. Do tego czasu w weekendy będzie można przyjść do ośrodka i będzie działał telefon interwencyjny. Dalsze trwanie projektu zależy od tego, czy znajdą się na to środki. – Nas nie na wszystko stać, ale na ile będziemy mogli, postaramy się później zastąpić projekt własnymi środkami – mówi starosta.

Na razie OIK otrzymał środki na uruchomienie dodatkowego etatu, co ma usprawnić obsługę klientów w dni powszednie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski