MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z matematyką na studia i do pracy

Redakcja
Powrót matematyki na maturę ucieszył władze uczelni, dlatego ten przedmiot będzie w tym roku przepustką na wiele kierunków studiów, również humanistycznych.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim będzie ona jednym z przedmiotów rekrutacyjnych (nie licząc kierunków ścisłych) na: prawie, administracji, psychologii, pedagogice, socjologii, judaistyce, amerykanistyce, kognitywistyce, polityce społecznej i filozofii.

Kandydat na studia prawnicze, jeśli jest pewny swojej wiedzy matematycznej, może zrezygnować ze zdawania historii, ponieważ w rekrutacji będzie brany pod uwagę tylko jeden z tych przedmiotów – ten, z którym uczeń poradził sobie lepiej.

Na filozofii matematyka będzie tak samo punktowana, jak historia, język polski czy wiedza o społeczeństwie. Na socjologii przyznano jej nawet większą wartość niż językom obcym.

– Na filozofii studenci muszą zaliczyć kurs z logiki a tu bez matematyki ani rusz. Logika to przedmiot, który "kosi” pierwszoroczniaków. Egzamin w pierwszym terminie oblewa nawet 50 proc. studentów, a 30 proc. musi pożegnać się ze studiami właśnie przez logikę. Na socjologii z kolei jest sporo zagadnień makroekonomicznych i statystyka – argumentują przedstawiciele Wydziału Filozoficznego UJ.

Ten egzamin przyda się też na międzywydziałowych indywidualnych studiach humanistycznych na równi z egzaminem z historii, filozofii czy języka polskiego.

Dobry wynik z matematyki może też pomóc w dostaniu się na niemal wszystkie kierunki na Uniwersytecie Warszawskim. Władze tej uczelni poszły nieco dalej niż UJ i ustaliły, że wynik egzaminu z matematyki będzie istotny nawet podczas rekrutacji na studia filologiczne. Te same zasady mają obowiązywać również maturzystów z lat ubiegłych. Co z tymi, którzy nie zdawali na maturze matematyki? – Otrzymają za ten przedmiot najmniejszą możliwą punktację wymaganą do uznania go za zdany, czyli 30 proc. – zapowiadają przedstawiciele uczelni.

O matematykę nie muszą się martwić kandydaci na kierunki humanistyczne w krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym. Ani na filozofii, ani na socjologii, ani na informacji naukowej i bibliotekoznawstwie nie będzie brany pod uwagę wynik matury z tego przedmiotu.

Okazuje się, że matematyka jest również doskonałą przepustką na rynek pracy.

Większych problemów ze znalezieniem pracy nie mają absolwenci uczelni technicznych. W PK aż 80 proc. absolwentów znajduje zatrudnienie już sześć miesięcy po zakończeniu studiów. Równie dobrze radzą sobie absolwenci AGH, a kierunkami, po których młodzi ludzie mają najmniejsze problemy ze znalezieniem pracy, są m.in. matematyka i informatyka.

Świetnie na rynku pracy radzą sobie również młodzi matematycy po Uniwersytecie Jagiellońskim. Spośród osób z rocznika 2008 to właśnie ci kończący Wydział Matematyki i Informatyki najszybciej i najskuteczniej znajdywali pracę.

(ANKO)

R E K L A M A

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski