Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z myślą o niskim zużyciu energii

Redakcja
Już po raz drugi w ciągu kilku miesięcy zaledwie funduje się nam poważną podwyżkę cen gazu, i to w tempie, jakiego jeszcze nie doświadczyliśmy. Nawet węgiel, surowiec rodzimy i wytwarzana z niego energia elektryczna w ostatnim pięcioleciu podrożały o 31 proc., znacznie powyżej wskaźnika inflacji. Nie warto nawet wspominać o horrendalnych podwyżkach cen paliw ropopochodnych. Wniosek nasuwa się jeden: każdy, kto ma okazję budować lub modernizować swój dom winien uwzględnić wszystkie możliwości ograniczenia zużycia energii, a oferta targowa takim dążeniom sprzyja.

XXVII Krakowskie Targi Budownictwa Wiosna 2006

Urządzenia i technologie instalacyjne stanowią istotny element każdej budowlanej inwestycji. Również na organizowanych przez Centrum Targowe Chemobudowa Kraków SA XXVII Krakowskich Targach Budownictwa WIOSNA 2006 nowości z tej branży zabraknąć nie mogło.

Krakowską firmę ANG Wentylacja możemy bez przesady zaliczyć do czołowych krajowych dystrybutorów branży instalacyjnej. Firma dostarcza i instaluje wyroby czołowych firm krajowych, takich jak krakowski SMAY, produkujący między innymi wręcz doskonałe przepustnice, Konwektor-Lipno z atrakcyjnym aparatem grzewczo-wentylacyjnym typu Neolux III, szeroką gamę wentylatorów Venture Industries czy importowane urządzenia klimatyzacyjne coraz mocniej inwestującego w naszym kraju koncernu LG lub cieszące się powszechnym uznaniem urządzenia wentylacyjne Systemair.
Doskonale zaizolowany akustycznie wyciągowy wentylator skrzyniowy połączony z wykonywanym przez firmę dowolnej konstrukcji okapem bez problemu usunie opary z każdej kuchni tak licznie reprezentowanych w naszym mieście świetnych zakładów gastronomicznych. Chyba znów wracają do łask aparaty grzewcze zapewniające powietrzne ogrzewanie różnego rodzaju budynków. Wysoko sprawne, osiągające gotowość do pracy w mgnieniu oka i pozwalające na bezkolizyjną rozbudowę o dodatkowe moduły zapewniające według życzenia skuteczne oczyszczanie powietrza nawet z czynników alergogennych, wentylację czy klimatyzację. Oferta sięga do źródeł, gdzie instalacje tego typu cieszą się największą popularnością i obejmuje agregaty amerykańskiej firmy Goodman GMP.

Po pierwsze - oszczędność energii

Nowe technologie budowlane, szczelne okna i nieprzepuszczalne dla infiltracji powietrza ściany wymuszają stosowanie wentylacji mechanicznej. Oferowane przez ANG Wentylacja czy firmę Global Tech z Dąbrowy Górniczej zwarte agregaty wentylacyjne są wyposażone w płytowe wymienniki dla odzysku z powietrza wywiewnego około 70 proc. ciepła.
Firma Bartosz, mająca swą siedzibę w Białymstoku, jest producentem oryginalnych spiralnych wymienników przeciwprądowych odzyskujących nie mniej niż 85 proc. ciepła traconego bezpowrotnie w tradycyjnych systemach wywiewnych. Proste centrale wentylacyjne oznaczone symbolem CNWB zapewniają wydajność od 300 do 900 m sześc./h. Ale to jeszcze nie wszystko. Z otoczenia można bez problemu i w prosty sposób odzyskać dodatkowe ilości odnawialnej energii. Wspomniana już firma Global Tech dostarcza coraz bardziej popularne gruntowe wymienniki ciepła.
Może to być klasyczny wymiennik płytowy typu GEO firmy Pro-Vent z Opola lub wymiennik złożony z przewodów o nazwie Awadukt Thermo, których produkcję podjął znany wytwórca instalacji grzewczych, szczególnie podłogowych, renomowana firma Rehau. Dla budynku o powierzchni mieszkalnej do 150 m kw. wystarczy ułożenie w gruncie 40 m bież. przewodów o średnicy 200 mm, aby wymaganą dla wentylacji ilość powietrza 150 m sześc./h, przy temperaturze zewnętrznej -15 st. C, za darmo podgrzać do +2 - +5 st. C, a w lecie ochłodzić z +28 st. C do +16 st. C. Podobne parametry uzyskuje się w wymienniku płytowym GEO, a wymagana powierzchnia wymiennika dla ilości powietrza wynoszącej 300 m sześc./h to 6x7 m.

Żeliwne kotły nowej generacji

Kotły na paliwa stałe z paleniskami retortowymi i mechanicznym podawaniem paliwa zrewolucjonizowały ogrzewanie tym paliwem małych i średnich obiektów, zapewniając bezdymne spalanie i wysoką sprawność przekraczającą 80 proc., umożliwiając zautomatyzowanie procesów spalania, co dla kotłów tradycyjnych jest nieosiągalne. Łódzka Fakora, firma, której tradycji mogą pozazdrościć czołowi światowi producenci urządzeń grzewczych, ponieważ wywodzi się z zakładów założonych przez Józefa Johna w roku 1866, wypuszcza aktualnie na rynek serię żeliwnych kotłów retortowych o mocach 7,5, 15, 25, 50 i 75 kW i symbolu KZR. Oferowany typoszereg zapewnia ogrzewanie budynków o różnej wielkości stosunkowo tanim paliwem stałym, jakim jest węgiel w asortymencie groszek II. Można również stosować pelety z surowców odnawialnych.
Oprócz wysokiej, porównywalnej z kotłami opalanymi gazem lub olejem opałowym sprawności, bo wynoszącej według danych producenta aż 91 proc., uzyskujemy wyjątkową trwałość urządzenia, jaką może zapewnić tylko żeliwo. Pojemny zasobnik paliwa i elektroniczny sterownik zapewniają wygodną, jak na kotły opalane paliwem stałym, eksploatację. Egzemplarz jednostki o najbardziej popularnej wielkości, bo KZR-25 kW, eksponowano na stoisku znanej krakowskiej firmy Luskar, oferującej i kotły i paliwo.
ZBIGNIEW SZPIL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski