Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z Norwegami zbadają, skąd się bierze pył

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
fot. Andrzej Wiśniewski
Przedstawiciele Krakowa, Akademii Górniczo-Hutniczej i Norweskiego Instytutu Badań Powietrza podpisali wczoraj porozumienie o współpracy. Jego efektem będzie m.in. określenie źródeł pyłu w powietrzu.

Dlaczego dopiero teraz miasto przystępuje do analiz i określenia potencjalnych źródeł pyłu zawieszonego? Jak tłumaczy Witold Śmiałek, doradca prezydenta miasta ds. jakości powietrza, chodzi o uzupełnienie dotychczasowych badań. - Skoro to będzie finansowane z funduszy norweskich, to trudno, żebyśmy z tego nie skorzystali - podkreśla Witold Śmiałek.

Oprócz analiz źródeł pyłu, w ramach współpracy z Norweskim Instytutem Badań Powietrza powstanie też mapa zapotrzebowania na ciepło i mapa odnawialnych źródeł energii. Zostanie stworzona baza danych do monitorowania zużycia energii w obiektach użyteczności publicznej i ruszy pilotażowy program monitorowania zużycia energii.

- Od lat zajmujemy się dostarczaniem realnych i konkretnych rozwiązań dla miast. Cieszymy się szczególnie na współpracę z Krakowem i uczelnią, ale przede wszystkim z mieszkańcami - powiedziała dr Kari Nygaard, dyrektor Norweskiego Instytutu Badań Powietrza. Dodała, że instytut powołany został przez norweski rząd 50 lat temu - po to, aby zapobiegać takim problemom jak zanieczyszczenie powietrza.

- Porozumienie jest szczególnie istotne, wychodzi bowiem naprzeciw problemom, z jakimi borykają się mieszkańcy Krakowa - stwierdził rektor AGH prof. Tadeusz Słomka. - Będziemy uczestniczyć między innymi w określeniu potencjalnych źródeł pochodzenia pyłów w powietrzu, wyznaczeniu mapy rozkładu zanieczyszczeń i przygotowaniu programu pilotażowego dla pojazdów elektrycznych. Jestem przekonany, że wiedza ekspercka, z jaką włączamy się w kolejne działania, przysłuży się poprawie jakości powietrza w naszym mieście - podkreślił prof. Słomka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski