Z Orłem Białym przez wieki - wystawa w siedzibie Narodowego...

Z Orłem Białym przez wieki - wystawa w siedzibie Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej

Marian Satała

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Z Orłem Białym przez wieki - wystawa w siedzibie Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej
1/5
przejdź do galerii

©Archiwum NBP

W siedzibie Oddziału Narodowego Banku Polskiego, w Krakowie, ul. Basztowa 20, można obejrzeć wystawę „Z Orłem Białym przez wieki” prezentującą Godło i herb państwa polskiego w rozwoju historycznym. Wystawa jest dostępna w dni robocze w godzinach 8-14. Wstęp bezpłatny.
Nowoczesna i bardzo atrakcyjna odsłona wystawy jest możliwa, dzięki instalacji kiosków i stołu multimedialnego. Na ekranach dotykowych można obejrzeć prezentacje, które pozwalają, każdemu zwiedzającemu znaleźć klucz do oglądania poszczególnych części wystawy. Umożliwiają one samodzielne zgłębianie poszczególnych zagadnień.

Wystawa posiada szczególne walory edukacyjne w kontekście przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości – podkreśla Katarzyna Basiak-Gała – dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie.

Ekspozycja przygotowana została przez Muzeum Niepodległości. Przeznaczona jest dla szerokiego grona zainteresowanych. Zawsze aktualny i fascynujący temat naszych znaków tożsamości narodowej nie powinien pozostać obojętny zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży szkolnej.

- Wystawa ukazuje historię Orła Białego od czasów legendarnych po nam współczesne - opowiada Lesław Wilczak z NBP. - Liczne modyfikacje i zmiany, jakich doświadczały nasze godło i herb, były niczym żywa historia państwa i narodu. W zależności od upodobań epoki Orzeł przybierał różne szaty stylowe. Ze względu na przemiany polityczne i ideowe dodawano lub odejmowano mu niektóre elementy. W herbie Rzeczypospolitej występował w towarzystwie innych znaków rodowych i państwowych, dokumentując żywe więzi Polski z Europą. Na wystawie prezentujemy zdjęcia najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków przedstawiających znak Orła Białego.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Barometr Bartusia

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo