MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z pamięcią jak komputer

Redakcja
ilka polskich banków wprowadziło w ubiegłym roku do swojej oferty karty płatnicze pozbawione tradycyjnych wytłoczeń (wypukłych numerów). Są całkowicie płaskie. Wszystkie informacje mają zakodowane w pasku magnetycznym. Visa International, największy w świecie system kart płatniczych, w rozsyłanych oficjalnych informacjach sugeruje, że płaska karta powstała wyłącznie z myślą o wygodzie użytkowników. Kto jeszcze nie ma Visy Electron, nie idzie z duchem czasu.

Do rąk klientów banków w Polsce trafią zupełnie nowego rodzaju karty płatnicze

Prawda jest inna. Wspomniana karta służy przede wszystkim zwiększeniu bezpieczeństwa transakcji. Trudniej ją sfałszować. Wszystkie, dokonywane przy jej pomocy transakcje muszą być autoryzowane przez odpowiednią instytucję, która sprawdza czy dana karta ma pokrycie w "prawdziwym" pieniądzu na koncie jej właściciela. Dzięki temu bank, sklep, stacja benzynowa, restauracja itp. unikają ewentualnych nadużyć. Z drugiej jednak strony powoduje to, że "elektronową" kartą można posługiwać się wyłącznie w punktach handlowych wyposażonych w specjalne czytniki. Takich urządzeń jest obecnie w całym kraju około 4,5 tys. Miejsc, w których można płacić zwykłymi kartami - ponad 30 tys.
Nowym, obiecującym rozwiązaniem jest Visa Smart Credit/Debit. Te najnowszej generacji mikroprocesorowe karty płatnicze trafią do polskich klientów jeszcze w tym roku. Polska jest trzecim, po Wielkiej Brytanii i Japonii krajem, w którym Visa International chce przetestować swój pionierski produkt. W pilotażowym programie będzie uczestniczyło 12 banków, m.in. PKO BP, Pekao SA, Bank Przemysłowo-Handlowy SA, Kredyt Bank PBI SA, Bank Śląski SA, Powszechny Bank Kredytowy SA.
Visa International zaproponowała wyżej wymienionym bankom jeden z trzech typów kart mikroprocesorowych, wdrażanych przez tę organizację na świecie. Były to: Visa Cash, czyli tzw. elektroniczna portmonetka, służąca do regulowania drobnych płatności; karta o roboczej nazwie COPAC z zakodowaną w mikroprocesorze kwotą, określającą limit wydatków; karta płatnicza powiązana z rachunkiem klienta (CCPS).
Visa Cash była testowana m.in. podczas Igrzysk Olimpijskich w Atlancie. Ogółem do lipca ub.r. na całym świecie wydano 4,9 mln "elektronicznych portmonetek". Karty COPAC zostały wprowadzone w grudniu 1997 r. w Rosji. Dlaczego w Rosji? Ponieważ przygotowano je z myślą o krajach, gdzie telekomunikacja jest zbyt zawodna, by można było wykorzystywać ją do bieżącej autoryzacji transakcji. Dlatego w pamięci mikroprocesorów kart typu COPAC zapisano ich autoryzację niejako "z góry".
Polscy kontrahenci Visy uznali, że w naszych warunkach najbardziej będą przydatne karty CCPS, które otrzymały handlową nazwę Visa Smart Credit/Debit.
Wszystkie tego rodzaju karty będą posiadały jednocześnie mikroprocesor (na awersie), jak i ścieżkę magnetyczną (na rewersie), dzięki której będzie można używać ich na całym świecie również w punktach handlowych i bankomatach jeszcze nie wyposażonych w czytniki do kart elektronicznych. Mikroprocesor będzie początkowo "czytany" w 200 punktach handlowo-usługowych w Warszawie oraz w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii i Japonii. Stopniowo wszystkie elektroniczne terminale kasowe POS i bankomaty w Polsce zostaną rozbudowane o czytniki kart Visa Smart Credit/Debit.
Jak zapewnia Visa International, karty typu CCPS są znacznie bezpieczniejsze i szybsze w użyciu. Przed oszustwami chroni tajny kod - osobisty numer identyfikacyjny wprowadzany przez właściciela karty przy dokonywaniu transakcji. Poprawność PIN-kodu kontroluje mikroprocesor, sprawdza on również, czy nie próbowano w nim dokonać zmian. Jakiekolwiek podróbki są praktycznie niemożliwe.
Zdaniem ekspertów Visa Smart Credit/Debit jest krokiem w kierunku wprowadzenia kart wielofunkcyjnych. Takie perspektywy stwarza właśnie zastosowanie mikroprocesora. Po pierwsze, można w nim zakodować kilkadziesiąt razy więcej informacji niż pasku magnetycznym. Po drugie, ma on dodatkowo zdolność przetwarzania danych - "rozmawia" z terminalem i podejmuje decyzje. Informacje ze ścieżki magnetycznej mogą być jedynie odczytywane.
Karta wielofunkcyjna umożliwi dostęp do wielu kont bankowych. Zapewni bezpieczeństwo w elektronicznym handlu poprzez Internet. Stanie się jednocześnie kieszonkowym komputerem z informacjami osobistymi, np. notatnikiem z adresami. Odpowiednie dane wprowadzone do mikroprocesora mogą uczynić z tej karty bilet do metra, klucz do biura itp.
Według przewidywań Visy International, za 5 lat jedna trzecia wszystkich kart Visa na świecie będzie kartami mikroprocesorowymi, opartymi o ujednolicone standardy międzynarodowe. Pewną barierą może stanowić tutaj cena: wyprodukowanie karty chipowej kosztuje 10-krotnie więcej niż zrobienie karty z paskiem magnetycznym. Przedstawiciele polskich banków zapewniają jednak, że w przypadku Visa Smart Credit/Debit to one, a nie klienci poniosą owe koszty.
(RYM)

Co to są karty z mikroprocesorem?

Karta z mikroprocesorem to karta płatnicza z wbudowanym układem scalonym, zwanym też mikroukładem. Mikroukład wykonuje zapisany w nim program oraz operacje na swojej wewnętrznej pamięci bez żadnej pomocy z zewnątrz. Dostęp do danych i oprogramowania mikroukładu jest ściśle strzeżony mechanizmami zabezpieczającymi, projektowanymi przez firmę opracowującą i emitującą kartę, co uniemożliwia ingerencję osób nieuprawnionych.
Karta z mikroprocesorem może zapewniać dostęp do wielu rachunków. Może realizować też wiele funkcji nie związanych z bankowością (są to funkcje oparte na dowolnych informacjach lub poleceniach, zapisywane cyfrowo) - na przykład zastępować klucze, paszport, dowód osobisty lub kartę wstępu do klubu. Mogą też być w niej zapisywane punkty premiowe gromadzone przy zakupach i uprawniające do zniżek. W pamięci mikroprocesora można będzie też zapisywać informacje o produktach zakupionych przy użyciu karty, na przykład o biletach lotniczych, wynajmie samochodu czy polisach ubezpieczeniowych.
Moc obliczeniowa mikroprocesorów stosowanych we współczesnych kartach dorównuje mocy obliczeniowej pierwszych komputerów osobistych klasy PC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski