Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z pomocą twórcy Holmesa

Redakcja
UCZESTNIKÓW: 2056 z 23 krajów. Dyscyplin 21, konkurencji 110.

Sprintem przez igrzyska - LONDYN 1908 r.

 IV Igrzyska Olimpijskie, Londyn, 27 kwietnia - 31 października 1908 r.
 KLASYFIKACJA MEDALOWA:

 KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA:
1. Melvin Sheppard (USA)
lekkoatletyka 3 - -
Henry Taylor (W. Brytania)
pływanie 3- - -
3. Benjamin Jones (W. Brytania)
kolarstwo 2 1 -
4. Martin Sheridan (USA)
lekkoatletyka 2 - 1
Oscar Swahn (Szwecja)
strzelanie 2 - 1
6. Ray Ewry (USA)
lekkoatletyka 2 - -
 SAMODZIELNIE. Nareszcie - po niedobrych doświadczeniach Paryża i St. Louis - igrzyska nie były dodatkiem do wystawy światowej, ale samodzielną imprezą sportową. Najpierw chciano igrzyska 1912 r. zlokalizować w Rzymie, ale szybsi w budownictwie sportowym okazali się Anglicy i zawody trafiły nad Tamizę.
 Zbudowano w Londynie okazały stadion olimpijski z bieżnią, torem kolarskim, a nawet pływalnią. Mógł pomieścić 100 tys. widzów. Koszty budowy obniżono, stosując - to był unikat w tych czasach - rury stalowe. Budowa specjalnego obiektu to początek nowej ery igrzysk.
 PIERWSZY MULTIMEDALISTA. Zawody trwały nadal długo, kilka miesięcy. Konkurencje rozgrywano w różnym czasie, np. z łyżwiarstwem figurowym (nie było jeszcze zimowych igrzysk) czekano do jesieni.
 Jeszcze raz pokazał się Ray Ewry (USA), zwycięzca z Paryża i St. Louis, który w Londynie zdobył swój dziewiąty i dziesiąty złoty medal w skokach wzwyż i w dal z miejsca. Zapoczątkował listę multimedalistów olimpijskich. Trzykrotne złoto stało się udziałem Amerykanina Melvina Sheparda, wygrał 800 m, 1500 m i sztafetę. Dorównał mu w ilości medali angielski pływak Henry Taylor. Oryginalnie biegł Forrest Smithson z USA na 100 przez płotki. Dla utrzymania równowagi w lewej ręce dzierżył książkę.
 CIERPIENIA MARATOŃCZYKA. Szczególnie dramatyczny był finisz biegu maratońskiego, przeszedł do olimpijskiej legendy. Na ostatnim okrążeniu stadionu prowadził Włoch Dorando Pietri, ale brakło mu sił. Upadał czterokrotnie, wstawał i zataczając się dążył do celu. Na kilkanaście metrów przed metą był prawie nieprzytomny. Stojący blisko obserwatrzy biegu chwycili go pod ramiona i przeprowadzili przez metę. Wśród pomagających byli: spiker zawodów i autor kryminalnych opowiadań o Sherlocku Holmesie - Arthur Conan Doyle. Publiczność przyjęła tę pomoc owacyjnie, ale sędziowie ogłosili dyskwalifikację Włocha. Z punktu widzenia regulaminu słusznie...
 Zwycięzcą został Hayes (USA). Pietri potem prostestował, że nikogo nie prosił o pomoc. Królowa wręczyła mu, a domagał się tego na łamach prasy także Doyle, specjalny puchar za męstwo. Zdjęcie słaniającego się maratończyka obiegło cały świat i ciągle jest publikowane w historycznych wydawnictwach olimpijskich.
 MEDAL POLAKA. Nie było wtedy Polski na mapie świata, ale w Londynie startował pierwszy Polak, emigrant do USA. Był to Jerzy Gajdzik. I dla USA wywalczył brązowy medal w skokach z trampoliny do wody.
 BOHATER IGRZYSK: Dorando Pietri (Włochy) - maratończyk, niedoszły zwycięzca.

(jot)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski