Z powiatu

JOL
Niepołomice

Niepołomice

Niepołomice

Uczniowie nie zgłaszają...

   W niepołomickim zamku Królewskim odbyło się wczoraj spotkanie dotyczące bezpieczeństwa. Zaprezentowany został program "Zintegrowana polityka bezpieczeństwa dla gimnazjów".
   Spotkanie otworzył komendant Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce nadkom. Ryszard Róg, który przybliżył założenia programu. - Wybieramy te miejsca, gdzie jest niebezpiecznie. A szkoły są takimi miejscami. Wspólne działanie policji i szkoły powinno zapewnić bezpieczeństwo, które jest naszą wspólną sprawą - powiedział nadkom. Róg.
   Program "Zintegrowana polityka bezpieczeństwa" jest efektem blisko dziesięcioletniej współpracy z holenderską policją z regionu Hollands Midden. W Krakowie zostały objęte nim 43 gimnazja. Wprowadziły go powiaty m.in.: suski, oświęcimski, krakowski ziemski i grodzki. W powiecie wielickim będzie realizowany w trzech gimnazjach: w Wieliczce, Węgrzcach Wielkich i Niepołomicach.
   - "Zintegrowana polityka..." to program, który porządkuje wiele programów prewencyjnych. Tworzy dobrze zorganizowany system współpracy pomiędzy policją a różnymi instytucjami i obywatelami, którzy także ponoszą odpowiedzialność za bezpieczeństwo - powiedzieli przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odpowiedzialni za wdrażanie programu. Podstawową jego cechą jest to, iż nie jest on projektem policyjnym. Wszyscy jego uczestnicy są równorzędnymi partnerami. W przeciwieństwie do różnego rodzaju programów nie kończy się, gdyż tworzy trwały model współpracy. Opiera się na działaniu koalicji, dla której współdziałanie staje się nawykiem - wyjaśniali policjanci. Założenia teoretyczne programu zostały omówione na przykładzie jednego z krakowskich gimnazjów. Wyniki ankiety pokazały problemy związane z zagrożeniem bezpieczeństwa. - Uczniowie nie zgłaszają, rodzice nie pytają, nauczyciele nie widzą - padła smutna konkluzja. B. P.

Wieliczka

Sprawy wodne

   Podczas środowej sesji Rady Miejskiej dyskutowano o zamierzonych przekształceniach w wielickim Zakładzie Gospodarki Komunalnej. Przypomnijmy, że restrukturyzacja przedsiębiorstwa jest konieczna, ponieważ jeśli pozostanie ono w kształcie obecnym, ceny za wodę i ścieki znacznie wzrosną.
   Burmistrz Józef Duda, który od dłuższego czasu rozmawiał z krakowskim Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągowym i Kanalizacyjnym SA o przyłączeniu do niego części wodociągowej wielickiego ZGK i ponieważ poczynione do tej pory ustalenia zmierzały w dobrym kierunku, przygotował na sesję projekt uchwały intencyjnej. Jeśli zyskałaby ona akceptację Rady Miejskiej, to burmistrz zyskałby upoważnienie do dalszych, szczegółowych już, rozmów w tej sprawie.
   Jednak już podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Budżetu, Mienia i Rozwoju Gospodarczego, która opiniowała projekt, przewodniczący Andrzej Masny zaproponował, aby z uchwały usunięty został zapis o konieczności przystąpienia gminy Wieliczka do krakowskiego MPWiK, czyli, aby uchwała miała charakter bardziej ogólny. Taki też wniosek radny Masny wysunął na sesji jako kontrprojekt do propozycji burmistrza, który z kolei poinformował radnych, że w takiej sytuacji wycofuje swój projekt z porządku obrad. Kontrprojekt Andrzeja Masnego radni zaakceptowali 12 głosami. (JOL)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie