Z pozwoleniem wodnoprawnym

WR
Udostępnij:
Oczyszczalnia w Węgrzcach Wielkich

Z pozwoleniem wodnoprawnym

Z pozwoleniem

wodnoprawnym

Oczyszczalnia w Węgrzcach Wielkich

   Zakład Gospodarki Komunalnej w Wieliczce otrzymał ważne na 10 lat pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie oczyszczonych ścieków komunalnych z kompleksu A oczyszczalni w Węgrzcach Wielkich do rowu będącego dopływem potoku Węgrzcanka wpadającego do Wisły. Od końca zeszłego roku ZGK nie miał takiego pozwolenia.
   W nowej decyzji starosty wielickiego jest jednak kilka warunków, które ZGK musi spełnić, by zlikwidować uciążliwości w pracy oczyszczalni oraz dostosować jej stan techniczny do obowiązujących przepisów. Jeśli warunki nie zostaną spełnione, starosta zastrzega, że decyzja może zostać cofnięta lub ograniczona bez prawa do odszkodowania.
   Przypomnijmy, że w związku ze skargami na uciążliwości w pracy węgrzcańskiej oczyszczalni została przeprowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie kontrola, która wykazała wiele nieprawidłowości. W grudniu zeszłego roku odbyła się rozprawa administracyjną w terenie. Spisano wówczas protokół, w którym określono, jakie dokumenty i dane musi ZGK uzupełnić i dostarczyć do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa wielickiego starostwa, by otrzymać pozwolenie wodnoprawne.
   W orzeczeniu do decyzji o wydaniu pozwolenia wodno-prawnego starosta zobowiązał ZGK m.in. do: zabudowy kraty mechanicznej w oczyszczalni oddzielającej części stałe ścieków surowych, zamontowania przepływomierza elektromagnetycznego oraz zakupu agregatu prądotwórczego - do 6 miesięcy od uprawomocnienia decyzji; zainstalowania modułu transmisji danych powiadamiającego o awarii - do miesiąca od uprawomocnienia decyzji; wystąpienia do starosty z wnioskiem i dokumentacją o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie nowego wylotu rowu odprowadzającego ścieki oczyszczone - do 30 kwietnia tego roku; wyczyszczenie jego koryta z osadów w miesiąc po wybudowaniu nowego kanału. W decyzji są też szczegółowe wymogi dotyczące przestrzegania norm w oczyszczaniu ścieków, systematycznego mierzenia ilości ścieków oczyszczonych, badania ich jakości, zapewnienia fachowej obsługi oczyszczalni.
   Te inwestycje w oczyszczalni zostaną sfinansowane z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Zaplanowano na ten cel około 100 tys. zł. To dziwiło niektórych radnych Komisji Budżetu, Mienia i Rozwoju Gospodarczego Rady Miejskiej Wieliczki. Burmistrz miasta Józef Duda przekonywał, że gdyby na te inwestycje poszły pieniądze z budżetu ZGK, wówczas koszty musiałyby być wliczone w cenę odbioru i oczyszczania ścieków, czyli uderzyłyby w mieszkańców. Dyrektor ZGK Józef Rozwadowski, przedstawiając radnym budżet ZGK stwierdził, że nie zaplanował na ten rok żadnych inwestycji, a koszty działalności powinny zostać zrównoważone przychodami zaplanowanymi na około 9,4 mln zł.
   Na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska RM dyrektor informował z kolei radnych, że prowadzi rozmowy z biurami projektowymi o możliwości rozbudowy oczyszczalni w Węgrzcach Wielkich, do której planowane jest jeszcze podłączenie kolejnych gospodarstw.
(WR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie