Z pozwoleniem wodnoprawnym

WR
Oczyszczalnia w Węgrzcach Wielkich

Z pozwoleniem wodnoprawnym

Z pozwoleniem

wodnoprawnym

Oczyszczalnia w Węgrzcach Wielkich

   Zakład Gospodarki Komunalnej w Wieliczce otrzymał ważne na 10 lat pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie oczyszczonych ścieków komunalnych z kompleksu A oczyszczalni w Węgrzcach Wielkich do rowu będącego dopływem potoku Węgrzcanka wpadającego do Wisły. Od końca zeszłego roku ZGK nie miał takiego pozwolenia.
   W nowej decyzji starosty wielickiego jest jednak kilka warunków, które ZGK musi spełnić, by zlikwidować uciążliwości w pracy oczyszczalni oraz dostosować jej stan techniczny do obowiązujących przepisów. Jeśli warunki nie zostaną spełnione, starosta zastrzega, że decyzja może zostać cofnięta lub ograniczona bez prawa do odszkodowania.
   Przypomnijmy, że w związku ze skargami na uciążliwości w pracy węgrzcańskiej oczyszczalni została przeprowadzona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie kontrola, która wykazała wiele nieprawidłowości. W grudniu zeszłego roku odbyła się rozprawa administracyjną w terenie. Spisano wówczas protokół, w którym określono, jakie dokumenty i dane musi ZGK uzupełnić i dostarczyć do Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa wielickiego starostwa, by otrzymać pozwolenie wodnoprawne.
   W orzeczeniu do decyzji o wydaniu pozwolenia wodno-prawnego starosta zobowiązał ZGK m.in. do: zabudowy kraty mechanicznej w oczyszczalni oddzielającej części stałe ścieków surowych, zamontowania przepływomierza elektromagnetycznego oraz zakupu agregatu prądotwórczego - do 6 miesięcy od uprawomocnienia decyzji; zainstalowania modułu transmisji danych powiadamiającego o awarii - do miesiąca od uprawomocnienia decyzji; wystąpienia do starosty z wnioskiem i dokumentacją o uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego na wykonanie nowego wylotu rowu odprowadzającego ścieki oczyszczone - do 30 kwietnia tego roku; wyczyszczenie jego koryta z osadów w miesiąc po wybudowaniu nowego kanału. W decyzji są też szczegółowe wymogi dotyczące przestrzegania norm w oczyszczaniu ścieków, systematycznego mierzenia ilości ścieków oczyszczonych, badania ich jakości, zapewnienia fachowej obsługi oczyszczalni.
   Te inwestycje w oczyszczalni zostaną sfinansowane z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Zaplanowano na ten cel około 100 tys. zł. To dziwiło niektórych radnych Komisji Budżetu, Mienia i Rozwoju Gospodarczego Rady Miejskiej Wieliczki. Burmistrz miasta Józef Duda przekonywał, że gdyby na te inwestycje poszły pieniądze z budżetu ZGK, wówczas koszty musiałyby być wliczone w cenę odbioru i oczyszczania ścieków, czyli uderzyłyby w mieszkańców. Dyrektor ZGK Józef Rozwadowski, przedstawiając radnym budżet ZGK stwierdził, że nie zaplanował na ten rok żadnych inwestycji, a koszty działalności powinny zostać zrównoważone przychodami zaplanowanymi na około 9,4 mln zł.
   Na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska RM dyrektor informował z kolei radnych, że prowadzi rozmowy z biurami projektowymi o możliwości rozbudowy oczyszczalni w Węgrzcach Wielkich, do której planowane jest jeszcze podłączenie kolejnych gospodarstw.
(WR)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie