Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z przemocą u ekspertów

Redakcja
Zakończone w sobotę spotkanie specjalistów zajmujących się rozmaitymi przejawami agresji wśród dzieci i młodzieży przygotowali pracownicy Instytutu Kryminologicznego z Burnaby w Kanadzie. Zaproponowali goszczącym w Krakowie naukowcom rozwijanie wspólnych badań i stworzenie jednolitego programu rozpoznawania oraz przeciwdziałania tym coraz powszechniejszym zjawiskom.

Jak zapobiec agresji wśród dzieci i młodzieży?

 (INF. WŁ.) Kryminolodzy, lekarze i psychologowie sądowi z kilku krajów przez trzy dni radzili w Krakowie nad stworzeniem mechanizmów zapobiegających szerzeniu się przemocy wśród młodzieży. Finansowane przez NATO spotkanie poprzedza zapowiadany w stolicy Małopolski na połowę września II Kongres Europejskich Akademii Nauk Sądowych - największy zjazd ekspertów pracujących na rzecz wymiaru sprawiedliwości.
 Polscy psychologowie sądowi coraz częściej muszą zajmować się sprawcami przestępstw wykazujących się poziomem agresji niewspółmiernej do popełnionych czynów. Nastolatki zabijające przechodnia dla kilku złotych, mordujące taksówkarzy, żeby nie płacić za przejazd, czy dziewczyny dręczące swe rówieśniczki - to niestety już nie jednostkowe przypadki. I jak wynika z policyjnych statystyk, zjawisko to narasta, tak samo zresztą, jak gama takich skrajnych zachowań. Często wymyślnych i drastycznych. Obarczanie za to winą tylko szkoły i telewizji, przypisywanie tego kryzysowi rodziny, transformacji społecznej czy słabemu prawu, to jak przyznali uczestnicy krakowskiego spotkania, niepełna odpowiedź na pytanie o przyczyny tych patologicznych zachowań.
 - To, jak wykazała sesja, jest problemem całego świata, kłopot w tym, że w Polsce nie ma instytucji, które by się nim zajmowały - mówi Maciej Szaszkiewicz, psycholog z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie. - Nasi goście przedstawili wiele ciekawych wyników badań dotyczących czynników wywołujących nadmierną przemoc wśród młodych ludzi. Wynika z nich, że jej przyczyny mogą być najróżniejsze. Na przykład wyniki fińskich analiz wykazały, iż dzieci, których matki paliły w okresie ciąży, są potem bardziej agresywne od innych rówieśników. Z kolei nie wywołuje tego, jak można się spodziewać, nadmierne picie przez ciężarne alkoholu. Takich przeróżnych i zaskakujących obserwacji pojawiło się na tym forum wiele; teraz tę naszą wspólną diagnostyczną wiedzę musimy wykorzystać w praktyce.
 Zapewne problem ten, oprócz_wielu innych, pojawi się podczas - rozpoczynającego się za kilka dni także w Krakowie - Kongresu Europejskiej Akademii Nauk Sądowych. Najpierw swe osiągnięcia przedstawiać będą specjaliści od wypadków drogowych, potem eksperci od balistyki, mechanoskopii, toksykologii, medycyny sądowej, fonoskopii, fizykochemii, daktyloskopii, genetyki czy osmologii.
 -
W rozpoczynającym się 12 września, a odbywającym się na krakowskiej Akademii Ekonomicznej megakongresie, zapowiedziało udział 620 uczestników z 40 krajów, w tym 35 europejskich - _mówi Aleksander Głazek, dyrektor IES. To spotkanie skupi największą w historii nauk sądowych grupę ekspertów pracujących na rzecz organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

(MADE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski