Z różnych źródeł

GEG
Udostępnij:
(INF. WŁ.) W tym roku Małopolska będzie miała największe spośród wszystkich województw wydatki inwestycyjne na drogi krajowe. Krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ma otrzymać 434,6 mln zł, czyli o 60 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Inwestycje na drogach krajowych w Małopolsce

   Zbigniew Rapciak, dyrektor krakowskiego oddziału GDDKiA twierdzi, że pieniędzy na inwestycje może być jeszcze więcej. - Staramy się o pożyczkę z Banku Światowego na odnawianie nawierzchni dróg. Najprawdopodobniej otrzymamy 35 mln złotych - mówi dyrektor.
   Co ważniejsze - w następnych latach wydatki na drogi krajowe w Małopolsce będą jeszcze większe. Według Zbigniewa Rapciaka, już w 2006 r. jego oddział otrzyma na inwestycje ponad 1 mld zł. - Jeżeli będzie kontynuowana realizacja programu inwestycyjnego, a tak na razie się dzieje, to do 2010 roku na inwestycje w Małopolsce zostanie wydane 9 miliardów złotych - mówi dyrektor.
   Do tej pory w Małopolsce co roku odnawiano 3-4 proc. dróg krajowych. Tegoroczny budżet krakowskiego oddziału GDDKiA pozwoli na modernizację 120 km, czyli 14 proc. dróg krajowych w województwie. Ponad jedna trzecia tegorocznych wydatków zostanie pokryta ze źródeł zagranicznych - funduszu ISPA oraz pożyczek Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Banku Światowego. Na wykupywanie gruntów - głównie pod autostradę z Krakowa do Tarnowa i przebudowę "zakopianki" - zarezerwowano 106 mln zł, a na przygotowanie dokumentacji dla planowanych inwestycji - 14,5 mln zł.

NajwaŻniejsze inwestycje 2004 r.

   Modernizacja drogi nr 4 Kraków - Tarnów. W tym roku będzie na to 117,6 mln zł.
   Przebudowa "zakopianki" na odcinku Myślenice - Lubień. W tym roku rozpoczną się prace przy budowie drugiej jezdni na 16-kilometrowym odcinku drogi. Zaplanowano na ten cel 35 mln zł, inwestycja zostanie zakończona w 2005 r.
   Zakończeniu budowy zjazdu z austostradowej obwodnicy Krakowa w kierunku Łagiewnik. Dzięki 12 mln zł powstanie dodatkowy węzeł autostradowy, ułatwiający ruch w kierunku sanktuarium w Łagiewnikach. Planowana jest także przebudowa pobliskiego zjazdu z obwodnicy na "zakopiankę", który dziś jest bardzo niebezpieczny.
   Zakończenie budowy dwupoziomowego skrzyżowania przy zjeździe z autostrady w Modlniczce. Po zakończeniu tej inwestycji (tegoroczne wydatki - 8,3 mln zł) planowana jest budowa drogi (2,8 km) do Modlnicy.
   Przebudowa drogi nr 94 w Olkuszu. Dwuletnia inwestycja obejmie budowę nowego wiaduktu nad torami kolejowymi, dobudowanie drugiej jezdni na odcinku 800 m oraz likwidację kolein na trasie Bukowno - Sławków. W tym roku będzie na to 18,7 mln zł.
   Wzmocnienie nośności nawierzchni. Takie prace będą prowadzone na drogach: Książ Wielki - Miechów, Kraków - Gaj i Jawornik - Myślenice. W sumie - 48 km.
   Remont nawierzchni dróg (bez wzmocnienia jej nośności). Dzięki 35 mln zł z Banku Światowego możliwy będzie remont 72,4 km, m.in. na odcinkach: Czchów - Nowy Sącz, Nowe Brzesko - Koszyce, Maków Podhalański - Jordanów, Biały Kościół - Modlnica.
   Przebudowa i remont 8 mostów. 13,2 mln zł pozwoli na roboty przy mostach m.in.: na Skawie w Zatorze, na Sowliniance w Limanowej, Breniu w Radwanie, Kamienicy w Nowej Wsi i Białym Dunajcu w Nowym Targu.
(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie