MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z siecią ciepłowniczą wychodzą poza Kraków, wkraczają na południowe granice Zielonek

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Krakowie uruchamia kolejne projekty rozbudowy sieci także w gminach poza miastem. Na zdjęciu przepompownia sieciowa
Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Krakowie uruchamia kolejne projekty rozbudowy sieci także w gminach poza miastem. Na zdjęciu przepompownia sieciowa Fot. Andrzej Wisniewski / Polskapresse
Sieć ciepłownicza wychodzi poza miasto Kraków. Dociera do granic Zielonek, ale tam zbliżyła się tylko do terenów, na których stoją domy ogrzewane gazem, więc alternatywą dla pieców węglowych i starych kopciuchów tutaj jeszcze nie jest.

FLESZ - Mieszkanie w wynajętym lokum, w obliczu utraty pracy lub przychodów, jest sporym problemem

od 16 lat

O tym, że ekologiczne ciepło dociera poza granice Krakowa poinformowali przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie. Sieć ciepłownicza wychodzi poza miasto za sprawą projektu "Piaszczysta", który obejmuje dostarczenie ekologicznego ciepła do budynków na niemal 100 hektarach w Krakowie i Zielonkach.

Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało pomiędzy PGE Energia Ciepła, spółką z Grupy Kapitałowej PGE oraz Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Krakowie. Z ciepła sieciowego i ciepłej wody użytkowej dostarczanej przez sieć krakowskiego MPEC docelowo ma w tym rejonie korzystać około 12 tys. mieszkańców.

- Dostęp do ciepła sieciowego jest jednym z czynników wpływającym na zrównoważony i niskoemisyjny rozwój Krakowa oraz zapewniający bezpieczeństwo energetyczne w stolicy Małopolski – mówi Przemysław Kołodziejak, p.o. prezesa zarządu PGE Energia Ciepła.

- Poszukiwanie nowych obszarów rozwojowych rynku ciepła to jedno z ważniejszych zadań jakie stoi przed krakowską elektrociepłownią. Jednym z takich przykładów jest projekt „Piaszczysta” - mówi Mariusz Michałek, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie – Dla porównania czteroosobowa rodzina w ciągu roku zużywa około 30 GJ ciepła – dodaje M. Michałek.

Projekt „Piaszczysta” obejmuje rejon ulic: Piaszczystej, Pękowickiej i Z. Glogera w Krakowie oraz południowej części Zielonek. Jednak władze gminy Zielonki w tej chwili nic nie wiedzą o prowadzeniu sieci ciepłowniczej na te tereny.

- Być może ciepło z sieci ciepłowniczej będzie dostarczane do bloków, które znajdują się na granicy miasta Krakowa i Zielonek. Jednak w tej chwili chyba takim ciepłem nie byliby zainteresowani mieszkańcy naszej gminy, bo wymienione obszary Krakowa, do których sieć jest doprowadzana graniczą z naszym osiedlem Łokietka w Zielonkach, w którym nie ma pieców węglowych, wszystkie budynki są ogrzewane gazem - podkreśla Bogusław król, wójt gminy Zielonki.

Z informacji MPEC wynika, że rozwój ciepła sieciowego w tym obszarze wymaga sporych nakładów organizacyjnych, technicznych i finansowych. Zgodnie z podpisanym porozumieniem MPEC przeznaczy na ten cel aż 5 mln zł, a PGE Energia Ciepła ponad 3 mln zł.

Realizacja projektu będzie wymagała od Miejskiej Spółki ze względu na zasięg terytorialny, rozszerzenia koncesji na dostawę ciepła do gmin sąsiadujących z Krakowem, w tym także gminy Zielonki. Strony porozumienia twierdzą, że w przyszłości umożliwi to również dostawy ekologicznej energii cieplnej na obszary, gdzie ciągle jeszcze istnieje wiele palenisk węglowych i nieefektywnych źródeł ciepła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski