MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z teatrem przez całą dobę

Łukasz Gazur
Podobnie jak w latach ubiegłych, widowiskowych spektakli z pewnością nie zabraknie
Podobnie jak w latach ubiegłych, widowiskowych spektakli z pewnością nie zabraknie fot. Anna Kaczmarz
30 Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych.

Jak miałby wyglądać świat bez książek? Przekonamy się podczas tej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych. Hasło mówi wszystko: „Fahrenheit 451”. Tytuł zaczerpnięto od powieści Raya Bradbury’ego z roku 1953. Akcja książki rozgrywa się w świecie przyszłości, w którym czytanie książek, a także samodzielne i krytyczne myślenie są zakazane. Objawem tego jest fakt, że straż pożarna służy głównie do palenia „zakazanych tomów”. Nawet tytułowa temperatura (233 stopnie Celcjusza) ma tu swoje uzasadnienie - w świecie przyszłości w tej właśnie temperaturze płonie papier.

„Wszystkie przedstawienia zaproszone do tegorocznej edycji festiwalu będą mocnym, wyrazistym ostrzeżeniem przed takim światem, taką, zagrażającą nam cywilizacją. Spektakl Teatru KTO stanie się ostrzeżeniem tym mocniejszym, tym sugestywniejszym - że, po prostu, bogatymi teatralnymi środkami pokazującym nam tę rzeczywistość, kreującym na naszych oczach ten świat, w którego centrum możemy się - uczestnicząc w spektaklu - znaleźć, odczuć go, pojąć.

Spektakl ma być ostrzeżeniem i jednocześnie obroną tego, co w ludzkiej tradycji najistotniejsze i najpiękniejsze: swobodnego myślenia, odczuwania i rozumienia, ludzkiej mądrości i wiedzy, prawdziwie człowieczego losu i przeznaczenia. Zadaniem teatru jest bronić wszystkich tych wartości i takie też zadanie zostanie postawione przed wszystkimi uczestnikami - grupami teatralnymi, które wezmą udział w trzydziestej edycji festiwalu” - tłumaczą organizatorzy.

Podczas czterech dni Festiwalu wystąpi około 150 artystów, odbędzie się około 80 wydarzeń artystycznych. Pokazy kierowane będą zarówno do widzów dorosłych jak i do najmłodszej widowni. Z teatrów polskich zobaczymy m.in. Teatr Ósmego Dnia, Teatr KTO, Teatr Wybrzeże, Teatr Biuro Podróży, Teatr Pinezka, Teatr Wagabunda, a także znakomite grupy taneczne: Krakowski Teatr Tańca, Grupa Wokół Centrum. Z Teatrów z zagranicy do udziału w festiwalu zostali zaproszeni m. in.: Xarxa, Kamchatka, Periplum, Kitchen Theatre, Delreves, Danile Burley, Frutillas Con Creme. Festiwal rozpocznie się ogromną paradą na Rynku Głównym w której udział wezmą zespoły z Niemiec, Francji i Polski.

Temat zaczerpnięty z powieści „Fahrenheit 451” zachęcił Jerzego Zonia do stworzenia całodobowego widowiska na Rynku (od strony Ratusza). Na ekranie telewizyjnym pojawią się m.in. Anna Dymna, Ewa Kaim, Radosław Krzyżowski. To właśnie znani aktorzy przeczytają teksty literackie, zawsze w połowie każdej godziny. Z kolei o pełnych godzinach (przez 10 minut) pojawiać się będzie akcja teatralna. Z ekranu zaś będą prezentowane filmy, wybrane przez prof. Tadeusza Lubelskiego, w których istotny jest motyw zagłady, kryzysu cywilizacji, zagrożenia świata znanej nam kultury. A wszystko to w towarzystwie płomieni.

- Ten 24-godzinny spektakl to akcja trochę również społecznościowa, włączyli się w nią tak znani aktorzy, jak i inni ludzie kultury, np. Andrzej Sikorowski czy Grzegorz Turnau. Chcemy wykroić na Rynku świat, w którym zabronione jest czytanie książek. Kto czyta, jest poddawany represjom, a książki są palone. Chcemy uświadomić, jak wygląda świat, w którym tylko ekran telewizyjny rządzi nami - mówi Jerzy Zoń, dyrektor teatru KTO i całego festiwalu.

Bo - jak podkreślają twórcy - „Farenheit 451” to wizja przerażającego świata przyszłości, w którym dokonuje się ostateczny cywilizacyjny i kulturowy przełom, czy raczej: katastrofa. To świat, w którym zakazana jest wszelka literatura, sztuka, filozofia, wszelkie indywidualne, wolne i wyzwolone myślenie, odczuwanie, poznawanie. Świat, w którym pali się ocalałe jeszcze nieliczne książki, będące realnym i symbolicznym skarbcem ludzkiej wiedzy, mądrości, wolności.

„To świat ‚zniewolonych umysłów’, dusz i serc; świat, w którym wszechobecna i wszechpotężna ‚kultura obrazkowa’ - z jej najstraszliwszą bronią: telewizją - wtłacza świadomość pojedynczego człowieka i społeczności całych w schematyczne, odczłowieczone, ułatwione, pozbawione sensu egzystowanie. To świat zwycięskiego i okrzepłego totalitaryzmu, w którym niepotrzebny jest już nawet jawny terror, zastępuje go straszliwsza jeszcze i groźniejsza medialna manipulacja świadomością, wyobraźnią, emocjami” - dodają organizatorzy imprezy.

W ramach festiwalu odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących, m. in. wystawa fotografii ze spektakli festiwalu z lat poprzednich, projekcje filmowe dotyczące historii sztuki ulicy, zabawy interaktywne dla dzieci i młodzieży, happeningi oraz warsztaty.

Dzięki festiwalowi 30. ULICA sztuka teatru wypełni niemal wszystkie place centrum Krakowa (Rynek Główny, Mały Rynek, Pl. Szczepański oraz plac przy Dworcu Głównym).

30- jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych odbywać się będzie w dniach 5 do 9 lipca.

Szczegółowe informacje znaleźć można pod adresem: www.teatrkto.pl

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski